Fenerbahçe kapıyı ardına kadar araladı, şampiyonluk bir adım uzaklıkta! #BSL

Fenerbahçe, Spor Toto Basketbol Ligi Spor Toto Play-Off Final Serisi’nin dördüncü karşılaşmasında Anadolu Efes’i Ülker Sports Arena’da konuk etti.

Karşılaşmaya merkez ikili oyunlarını etkili kullanarak başlayan ve Fenerbahçe’ye boyalı bölge savunmasında zarar vermeyi başaran Anadolu Efes, oyunun kontrolünü ele geçirdi. Thomas Heurtel ile Jan Vesely arasında yaşanan pozisyonun ardından her iki oyuncuya da teknik faul çalınırken pozisyonun devamında Doğuş Balbay ile basket faul bulan lacivert beyazlılar, 9-3 öne geçince Zeljko Obradovic mola istedi.

Molanın ardından Bobby Dixon liderliğinde hücumda daha organize bir görüntü çizen Fenerbahçe, Jan Vesely-Ekpe Udoh ikilisinin parkede birlikte yer aldığı dönemde savunma organizasyonunu da nispeten toparlamayı başarınca skorda öne geçti. Çeyreğin son sekansında Gigi Datome ile bir üç sayılık basket bulan ve son topta da Bobby Dixon ile çembere atak ederek sonuç üreten sarı lacivertli ekip, ilk on dakikalık bölümü 26-18 önde kapattı.

Anadolu Efes SK (@AnadoluEfesSK)
Anadolu Efes SK (@AnadoluEfesSK)

İkinci çeyreğin ilk bölümünde gerek hücum gerekse de savunmada oldukça organize bir görüntü ortaya koyan Anadolu Efes, Fenerbahçe’nin rüzgarı arkasına alarak sayı farkını açmasına izin vermedi. Bu sekansta Dario Saric ile serbest atış çizgisinden sayılar üreten rakibi karşısında hücumda tercih hataları yapan sarı lacivertliler, Nikola Kalinic’in üç sayılık basketinin ardından gelen oyun akışında kontrolü yeniden ele almayı başardı. (44-31)

İlk yarının son üç dakikalık bölümünde de Doğuş Balbay’ın skor üretimine engel olamayan Fenerbahçe, hücumda skor akışını sağladı ve oyunu kontrol altında tutmayı bildi. Karşılıklı basketlerle geçilen son sekansta ivme kaybetmeyen sarı lacivertli ekip, soyunma odasına 50-37 önde gitti. Doğuş Balbay’ın ilk yarının son hücumunda Ekpe Udoh’a yaptığı blok ise görülmeye değerdi.

Üçüncü çeyreğe her iki ekip de üç sayı çizgisinin gerisinden yüksek yüzdeli hücum ederek başladı. Bu bölümde Nikola Kalinic’i verimli kullanmayı başaran ve Anadolu Efes’in forvet kanallarına iyi baskı yapan Fenerbahçe, birçok oyuncusundan skor katkısı aldığı üçüncü çeyrekte oyunun kontrolünü tamamen ele geçirerek karar çeyreğine 76-53 önde girmeyi başardı.

Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)
Fenerbahçe Basketbol (@FBBasketbol)

Karar çeyreğine iyi başlayamayan ve üst üste verdiği hücum ribaundları neticesinde 7-2 seri yiyen Fenerbahçe, Gigi Datome’nin skor üretimi sayesinde aradaki sayı farkının kapanmasına izin vermedi. Gigi Datomeye Bogdan Bogdanovic’in de destek vermesiyle hücumda homojenliği yeniden yakalayan sarı lacivertli ekip, son bölümde seyircisinin de artan desteğiyle birlikte karşılaşmadan 101-79 galip ayrılarak final serisinde 3-1 öne geçti ve şampiyonluk yolunda çok önemli bir adım atmayı başardı.

Salon

Ülker Sports Arena/İstanbul

Hakemler

Mehmet Keseratar, Emin Moğulkoç, Kaan Büyükçil

Geri1 of 2

Fenerbahçe kapıyı ardına kadar araladı, şampiyonluk bir adım uzaklıkta! #BSL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler