THY EuroLeague Playoff ikinci karşılaşmasında normal sezon ikincisi ve son şampiyon Fenerbahçe Doğuş evinde Kirolbet Saski Baskonia’yla karşılaştı. Serinin çarşamba akşamı oynanan ilk maçından 82-73 galip ayrılan Fenerbahçe bu akşam da 95-89 kazanarak seriyi 2-0’a getirdi.

Fenerbahçe Doğuş’un ilk beşi: Brad Wanamaker, James Nunnally, Nikola Kalinic, Jason Thompson, Jan Vesely

KirolBet Saski Baskonia’nın ilk beşi: Marcelo Huertas, Rodrigue Beaubois, Janis Timma, Toko Shengelia, Vincent Poirier

Topu seri paylaşarak maça giren Baskonia bir buçuk dakika geride kalırken 0-6 öne geçti ve Zeljko Obradovic mola hakkını kullandı. Mola dönüşünde Fenerbahçe’nin savunma sertliği artarken, ikili oyunlardaki devrilmeler için boyalı alana yardıma giden Kalinic’in eşleşmesi Timma’dan iki üçlük geldi. Sarı lacivertli ekip 6-6‘lık eşitliği sağladı ancak Shengelia’nın yüzü dönük tehdidinden kaynaklanan, zincir reaksiyon şeklinde akan Baskonia hücumu beşinci dakikada skoru 10-15‘e taşıdı.

Baskonia’nın çeyrek boyunca yaptığı ilk beş faulün dördü uzun rotasyonu tarafından yapıldı. Topu maç başından bu yana boyalı alana indirerek Baskonia uzunlarını yıpratan Fenerbahçe, özellikle Jan Vesely’nin katkısıyla bu bölgede hakimiyetini hissettirmeye başladı. 10-15’i takip eden üç buçuk dakikada dört defa faul çizgisine gelip, çizgiden (6/7) ile atan Fenerbahçe bitime bir buçuk dakika kala 22-17 öne geçti. İlk çeyrek 25-23 sonuçlandı.

  • İlk çeyrekte Fenerbahçe (0/5), Baskonia (3/6) ile üç sayı attı.  Baskonia’nın çeyrekteki dokuz basketi de asist üzerinden geldi.

İkinci çeyreğin başında Nicolo Melli’nin beş, Nikola Kalinic’in dört numara oynadığı kısa beşe dönen Fenerbahçe, bu dönemde sahada bulunan Voigtmann-Poirier ikilisini savunmakta zorlandı. Fenerbahçe ise bu bölümü hücumdaki bireysel becerisiyle aşabildi. Rakibinin savunmada her perdede adam değişmesini çember altına arkasında kısa bulunan uzuna top indirerek cezalandırmayı hedefleyen Baskonia, orta bölümü tepeden içeriye high-low aksiyonlarından bulduğu sayı imkanlarıyla geçirdi. Üç sayı çizgisinin gerisinden çeyreğin ilk yedi dakikasında (3/5) ile oynayan ev sahibi bu dakikada 45-39‘luk üstünlüğü yakaladı. Fark bir pozisyon sonra dokuza çıktı. (48-39) Kalan üç dakikada boyalı alanı yavaşlatmaya çalışan Fenerbahçe’ye üç sayılık atışlarla ve kısaların penetreleriyle cevap veren Baskonia farkı azalttı ve devre 53-49 sona erdi.

  • Fenerbahçe devre boyunca altı hücum ribaundu alırken, Baskonia toplam sekiz ribaund alabildi.

 

 

İkinci yarının ilk üç dakikasında skor üstünlüğü sıkça el değiştirdi. Bu çeyrekte 9 sayı bulan Kalinic’in basketlerine karşılık Baskonia’nın adam değişmeye devam eden Fenerbahçe savunmasına karşı yöneldiği alan bir kez daha çember altı oldu. Orta bölümde Luca Vindoza’nın getirdiği enerji ve hareketlilikle rakp savunmayı dribbling ile delip, içeride de faul almaya devam eden konuk ekip, yedi sayıya çıkan (66-59) farkı üç dakika içinde bire kadar çekti. (69-68) Hücum ritmi çeyrek içerisinde düşen Fenerbahçe son on dakikaya 71-68 önde girdi.

Vesely ve Thompson’ın üçer faulleri, Melli’nin beş numarada son çeyreğe başlamasına sebep oldu. Bitime yedi dakika kala, skor 79-75 iken James Nunnally’nin yerine giren oyuna giren Jan Vesely ile birlikte Fenerbahçe; Wanamaker, Guduric, Datome, Melli, Vesely gibi oldukça uzun ve büyük bir beşe döndü. Bu beş, savunmada yarattığı fark ve Marcelo Huertas’ın pozisyonları bitirmeye zorlanmasının da katkısıyla Baskonia’ya yaklaşık üç dakika sayı şansı tanımadı. Bu süre içerisinde bulunan üç sayı fırsatlarından yüksek yüzdeyle dönülemese de skor 86-77 oldu. Kalan süreye daha soğukkanlı, daha tecrübeli taraf olarak yansıyan Fenerbahçe maçı 95-89 kazandı.

19 sayı, 3 ribaund, 4 asist, 3 top çalma üreten Brad Wanamaker maçın yıldızıydı. Jan Vesely ise (7/8) ile 16 sayı, 6 ribaund, 1 asist, 2 top çalma kaydederek arkadaşına eşlik etti.

Baskonia cephesinde ise Toko Shengelia’nın 12 sayı, 3 ribaund, 5 asistlik; Vincent Poirier’nin 14 sayı, 7 ribaund, 3 asistlik performansları sonucu değiştirmedi.

Serinin üçüncü ve Fenerbahçe kazanırsa son mücadelesi 24 Nisan Salı akşamı Fernando Buesa Arena’da oynanacak.


Maçın detaylı istatistikleri için: EuroLeague Resmi Sitesi

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir