Geri1 of 11

EuroLeague’in en iyi 50 oyuncusu: 40-31

Yazı: Trevor Magnotti, FanSided

Çeviri: Buse Nur Küçe, TrendBasket


2018-2019 Euroleague sezonu iki aydan kısa bir süre içinde başlayacak. FanSided’ın sezon öncesi değerlendirmesinin bir parçası olarak yayımlanan “EuroLeague’in en iyi 50 oyuncusu” yazısının ilk kısmını sizler için çevirdik.  

EuroLeague, NBA’in ardından dünyanın en iyi ikinci ligi. Ligde Avrupa’nın en iyi 16 takımı yer alıyor ve lig temelde NBA gibi işliyor. 16 takımın birbirleriyle hem içeride hem dışarıda karşılaştığı 30 maç yapılıyor. Ardından en iyi sekiz takım play-offlara ulaşıyor. Daha sonra ise tek maç sistemine dayanan Final Four karşılaşmaları yapılıyor. Ligde Kanarya Adaları’ndan Moskova’ya, Milano’dan Tel Aviv’e kadar uzanan geniş bir yelpazede yer alan takımlar var. Geçtiğimiz sezon Luka Doncic hem saha içinde hem de saha dışında ligi domine etmişti. Bu performansını ise hem lig MVP’liği ödülüyle hem de finalde Fenerbahçe Doğuş’a karşı kazandıkları şampiyonlukla taçlandırmıştı. 

Tabii ki Boston Celtics’e transfer olan Bradley Wanamaker ve Minnesota Timberwolves’a katılan James Nunnaly gibi Luka Doncic’in de rotası NBA’e döndü. Lig aynı zamanda bir efsanesini de kaybetti. Bir dönem Memphis’te oynamış Barcelonalı Juan Carlos Navarro emekli olduğunu duyurdu. Ancak bu EuroLeague’in çekici yönlerinden ve ligi izlemek için geçerli sebeplerden sadece bir tanesi. Oyuncular gelir ve giderler. EuroLeague gibi dünyanın en değişken serbest oyuncu pazarlarından birinde ise her zaman gidenlerin boşluklarını dolduracak yeni yetenekler, yeni isimler ortaya çıkar. Lig, eski ve yeni Avrupalı yeteneklerle eski NBA oyuncularını, NBA’de oynamak için yanıp tutuşan isimleri ve Avrupa’da yeniden hayat bulup kendilerine başarılı bir kariyer inşa eden Amerikalı oyuncuları bir arada bulunduruyor. 

Bu sezon EuroLeague çok eğlenceli olacaktır çünkü her sene düzenli olarak gerçekleşen NBA’in Avrupa’dan yetenek çalması olayı bu sene geçen senelere oranla sayı olarak daha azdı. Bu sene NBA kalibresinde sayısızca takım ve oyuncu mevcut ligde. Ligin kendine has havası yetenekle birleşince mutlaka izlenmesi gereken bir basketbol ürünü haline geliyor. EuroLeague’i takip eden birçok Amerikalı genellikle oyuncular için, NBA’e gelecek bir sonraki yetenekli çaylak için, en sevdikleri kolej takımından adını unuttukları oyuncu için veya Olimpiyatlarda birkaç sene önce izlediğiniz ve bir oyuncuya hayatı dar eden uzun soyadlı basketbolcu için izliyorlar. İşte bu oyuncuların tamamı burada. Yaklaşmakta olan EuroLeague sezonuna sizleri hazırlamak maksadıyla lig başlayana kadar EuroLeague’deki en iyi 50 oyuncuyu sizler için sıralayacağız. Kim olduklarına, nereli olduklarına ve gelecek sezon için neden önemli isimler olduklarına değineceğiz.

FanSided’ın sezon öncesi incelemeleri dahilinde hazırladığı EuroLeague’in en iyi 50 oyuncusu serisinin 50-41 sıralamasını geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık. Bugün ise 40’tan geriye saymaya devam ediyoruz. 40 numaramız EuroLeague’in ölümcül pick-and-roll ikililerinden birinin üyesi. 


EuroLeague’in en iyi 50 oyuncusu: 50-41 | ÇEVİRİ

Geri1 of 11

EuroLeague’in en iyi 50 oyuncusu: 40-31

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir