EuroLeague’de Türkiye dışında forma giyebilmiş nadir Türk oyuncular | GALERİ

Hazırlayan: Onur Coşkun


Sorun kesinlikle kalite değil. Alt yaş gruplarındaki organizasyonlarda muadili oyunculara karşı üstünlük kuran ya da o rekabet seviyesi içerisinde yer almayı başaran Türk basketbolcuların üst yapı geçişinde önlerine çıkan en büyük engel kalite değil, plansızlık.

Açıkçası bu sorunları uzun uzun anlatmanın yeri bu içerik olmadığı için sözü fazla uzatmak istemiyordum yazmaya başlarken. Yine de birkaç şey söylemeden edemeyeceğim sanırım. Plan kavramını profesyonel spor içerisinde ele aldığınızda adım adım düşünme ve hareket alanına temel yaratma planın ilk iki unsuru olarak karşınıza çıkar. Ne demek bu? Fantastik yetenekleriniz yoksa üst yapıdaki kariyerinize doğru kulüpte başlamak, yanlış yerde olduğunuzu fark ettiğinizde doğru yere gidebilmek için hamle yapmak zorundasınız.

euroleague.net/

Türk basketbolcuların kültürel, sosyal, psikolojik ve ekonomik nedenlerle bu hamleleri yapamadığını, Avrupa’da bir ülkede basketbol kariyerlerine devam etmeyi hayatlarını zorlaştıran bir unsur olarak gördüklerini kabul etmeliyiz. Farklı bir ülke, farklı bir dil, muhtemelen daha disiplinli bir basketbol yaşamı ve yine muhtemelen daha az para… Hiçbiri kariyerlerinin olgunluk dönemi için başlangıçta bu şartların içerisinde yer almak istemiyor, sonunda zihinsel olarak daha güçlü bir oyuncuya dönüşme ihtimali olsa bile.

Yukarıda kısaca ifade etmeye çalıştığım ve oturup yazmaya kalksam sosyal, kültürel ve psikolojik açıdan birden fazla değinebileceğim unsur ortaya çıkacak konuyu burada noktalıyorum. Serkan Erdoğan’dan sonra EuroLeague’de Türkiye dışında bir ülkede forma giyebilen bir Türk oyuncu henüz olmadı. Yakın tarihte de olacakmış gibi görünmüyor.

2000 sonrası dönemde Mirsad Türkcan, İbrahim Kutluay ve Ersan İlyasova gibi Türk oyuncular EuroLeague’de Türkiye dışında forma giydi. Ben de bu içerikte EuroLeague’de Türkiye dışında forma giymiş Türk oyuncuları derledim. Oyuncuların Türkiye dışında oynadıkları dönemdeki EuroLeague, EuroCup ve yerel lig istatistiklerini içerikte bulabilirsiniz.

Açıklamalar

ACB: İspanya Basketbol Birinci Ligi

LNB Pro A: Fransa Basketbol Birinci Ligi

HEBA A1: Yunanistan Basketbol Birinci Ligi

ULEB Cup: EuroCup

Not: İçeriği hazırlama aşamasında oyuncu listesini hazırlayan Bahar Ekinci’ye teşekkür ederim.

Geri1 of 13

Neden iki elin parmağını geçmiyor, sorun kalite mi?

4 YORUMLAR

  1. Berent Opel Skyliners forması giyerken takım arkadaşı Hasan Özkan’dı. Hatta Hasan Berent’ten daha fazla süre bulmuştu. Takıma daha fazla katkı vermişti. Hasan ve Berent’ten daha ötesi o takımın koçu Murat Didin’di.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

#EuroLeague’de sezonun ilk çift maç haftası geride kaldı | Puan durumu

Turkish Airlines EuroLeague’de sezonun ilk çift maç haftası tamamlandı. EuroLeague’de 2021/22 sezonunun ilk çift maç haftasında ilk perde kapandı. Puan durumu bize iki namağlup takım...

Anadolu Efes galibiyete hasret kaldı | #EuroLeague’de gecenin maç özetleri

EuroLeague’de gecenin maç özetleri Turkish Airlines EuroLeague‘de dün akşam sezonun ilk çift maç haftası tamamlandı. Anadolu Efes'in de sahne aldığı akşamda beş maç ekranlara geldi. EuroLeague’de yeni...

Anadolu Efes’in yüzü Milano deplasmanında da gülmedi #EuroLeague

Turkish Ailrines EuroLeague'in dördüncü haftasında Olimpia Milano'ya konuk olan Anadolu Efes, mücadeleden 75-71 mağlup ayrıldı. Olimpia Milano ilk beşi: Malcolm Delaney - Shavon Shields -...