EuroLeague yönetimi: “FIBA anlaşmamıza aykırı hareket etti”

Avrupa basketbolunun en değerli ligi Turkish Airlines EuroLeague’de gelecek sezon formatı ve maç programı geçtiğimiz günlerde belli olmuştu.

Eylül ayında başlaması beklenen FIBA’nın düzenlediği Eurobasket 2017 ile 2017-18 sezonu Euroleague’i arasındaki takvimsel çatışma üzerineyse EuroLeague yönetimi bazı açıklamalarda bulundu. FIBA ile aralarında mevcut bir anlaşma söz konusu olduğuna ancak FIBA’nın bu kez bu anlaşmaya aykırı hareket ettiğine değinen o açıklamalar şu şekilde duyuruldu:

1- EuroLeague basketbolu ve kulüpleri her zaman milli takımlar tarafından desteklendi ve desteklenmeye de devam edecek. Aynı şekilde Euroleague yönetimi hiçbir oyuncunun, milli takım ve maçlar için kulübünden serbest bırakılmasına engel olmadı, olmayacak. EuroLeague basketbolunda oyuncuların milli takıma çağrılma hakları korunur. Hatta gerek oyuncuların, gerek koçların aldıkları kararlarında özgür olması yönetim tarafından daima desteklenir. Oyuncuları, koçları, hakemleri ve takımları baskıda bırakacak her türlü durumdan EuroLeague basketbolu sorumludur. Bu tür bir seçim özgürlüğü yaklaşmakta olan FIBA EuroBasket 2017 için oyunculara verildi. Hem Avrupalı hem de Avrupalı olmayan oyuncuların milli takımlardan gelen daveti herhangi bir sebep olmadan reddettiği de – zamanında bunu reddeden tecrübeli eski oyuncular tarafından kabul etmeye zorlansalar da- herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

2- EuroLeague basketbolu; oyuncuların, antrenörlerin, hakemlerin, gözlemcilerin ve kulüplerin diğer kıta liglerinde etkinliklerini icra edenlere kıyasla herhangi bir ayrımcı muamele görmesini kabul etmez. Diğer önemli hak sahipleri, oyuncularının FIBA’ya karşı tavır almayacağını açıklamasıyla bu durum milli takımlar penceresinde bir dava haline geldi.

3- EuroLeague yönetimi, takvimi değiştirmedi. Geleneksel olarak EuroLeague, kasımdan şubat sonuna kadar uzayan takvimini hiçbir zaman durdurmadı. FIBA’nın kendi başına karar alarak kulüplerin maç takvimine göre düzenlediği milli takım oyunları tamamen FIBA’nın sorumluluğudur. FIBA’nın bu kararı vermesi 2004 yılından bu yana EuroLeague kulüplerinin FIBA ile yaptığı anlaşmaya aykırıydı. 2010 yılından bu yana belirtildiği gibi EuroLeague yönetimi ev sahibi milli takımların yeniden tanıtılmasına katkıda bulunuyor. Bu maçların her milli takımın en iyi oyuncuları ile sayılması, taraftar için mümkün olan en iyi ürünü, milli federasyonlar için gereken en iyi tanıtım fırsatı ve her yaz oyuncular için yeterli dinlenme süresi vermesi için EuroLeague, FIBA’ya birçok alternatif takvim sundu. 

4- EuroLeague yönetimi, istediği zaman FIBA’ya personel katkısı sağlayarak kendi reklam platformlarıyla FIBA’nın düzenlediği milli takım turnuvalarını tanıtmak için sürekli olarak işbirliği yapmış ve yapmaya da devam edecektir. EuroLeague yönetimi; hakemlerin, gözlemcilerin ve diğer kolektiflerin EuroLeague basketboluyla bağlantıları olması sebebiyle FIBA tarafından etkinliklere katılımının engellenmesinden büyük üzüntü duyuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler