2 of 10

Zeljko Obradovic – Stanley Kubrick

Avrupa basketbolu ve sinema tarihinin gördüğü en büyük iki isim… Aslında profesyonel bağlamda mükemmele ulaşmak isteyen zihinleri hem Obradovic’i hem de Kubrick’i kendi alanlarında benzer seviyede düşünmek için yeterli. Fakat iki isim için de benzer olduğunu düşündüğüm şeyler sadece mükemmeli arayan zihinleri ve bu zihinlerin ortaya koyduğu asla vazgeçmeme ve çalışmaya olan bağlıklıkları değil.

Öyle ki hem Obradovic hem de Kubrick eşine az rastlanır olma yolunda ilerlerken kendi alanlarında daima farklı ve çeşitli olmayı başardı. Obradovic bambaşka takımlarla, bambaşka ülkelerde EuroLeague şampiyonluğu yaşarken Kubrick sinemanın inanılmaz inceliklerini içeren birçok farklı türde eser miras bıraktı. İkisinin de kendi alanlarındaki mirasları meslektaşları tarafından büyük merakla incelendi ve örnek alındı.

İşin teknik boyutunda ise Obradovic ve Kubrick hep çağdaşlarının iki adım önünde oldu. Teknik açıdan denenmesi zor, cesur kararlar almaktan hiç çekinmeyen iki ismin bu bağlamdaki en büyük benzerlikleri ise bence her şeye hakim olma ve kontrol etme isteği. Özetle kendi alanlarının iki dahisinden birinin takımlarını canlı izleyebilmek ve diğerinin filmlerini izleyip yarattığı sinema evreni hakkında fikir sahibi olmaya çalışmak oldukça güzel.

2 of 10

Zeljko Obradovic – Stanley Kubrick

Onur Coşkun

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir