EuroLeague CEO’su Marshall Glickman: “Gelecek sezon EuroLeague’de Dubai’den takım olmayacak”

EuroLeague CEO’su Marshall Glickman açıklamalarda bulundu.

Turkish Airlines EuroLeague CEO’su Marshall Glickman, Dubai takımının turnuvaya katılması hakkında detaylı açıklamalarda bulunurken Rus kulüplerinin EuroLeague’e hangi koşulda döneceğini açıkladı.

Marshall Glickman, geçtiğimiz yaz ayında EuroLeague’in CEO’luğunu devraldığından bu yana Dubai’de rekabete katılacak olası bir takım hakkında görüşmeler sürüyordu.

EuroLeague kulüpleri, konuyu daha ayrıntılı bir şekilde tartışmak için sezon başında özel bir toplantı bile yapmıştı. Wall Sport‘tan Arale Weisberg ile konuşan Glickman, gelecek sezon Dubai’den EuroLeague‘e takım katılmayacağını belirtti.

“Dubai’den herhangi bir takım gelecek sezon EuroLeague’e katılamayacak. Onlarla iki yıldır çok sohbet ettik. Bunu yaparsak ancak düzgün bir planlamadan sonra olur.”

“Farklı ve özel bir durum. Mesela lojistiği düşünün. Tel Aviv’den 4 saatte gidiyorsanız, Avrupa’nın başka yerlerinden 7 saatte oraya uçmak zorundasınız. Kolay değil. büyüyen bir pazar var, para var ve devasa bir arena var ama tarih ve gelenek yok, lig yok ve henüz takım yok. Basketbolun orada biraz gelişmeye başladığını görmek isteriz.”

Dubai’den gelebilecek takımı önce EuroCup’a getirmenin uygun bir çözüm olup olmayacağı sorulduğunda Glickman, bu fikre karşı çıktı.

“EuroCup’ın düşük bütçeli kulüpleri var ve onlardan Dubai’ye uçmalarını istemek zor olur. Dubai’yi EuroLeague ailesine katmak gerçekten güzel olurdu. Yunanları ve Türkleri sahada birlikte görmekten zevk alıyorum. İsraillilerin Dubaili Araplara karşı oynamasını izlemek harika olurdu.”

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasının ardından, biri hissedar (CSKA Moskova) olmak üzere üç Rus takımı, bir yıl önce EuroLeague’den men edilmişti. Glickman, men edilen  takımların turnuvaya geri dönmeleri için yalnızca bir koşulun karşılanması gerektiğini söylüyor.

Glickman, Rus takımların ne zaman geri döneceğine ilişkin bir soruya “Savaş bitmeden olmaz. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve diğer büyük kuruluşların kararlarını takip edeceğiz ve buna göre hareket edeceğiz” yanıtını verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler