EuroBasket 2025 ev sahipliği için adaylık başvurusu yapan ülkeler belli oldu

FIBA, 2025 yılında düzenlenecek EuroBasket organizasyonunda ev sahipliği yapmak için altı ülkenin başvuruda bulunduğunu duyurdu.

Bu ülkeler arasında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Finlandiya, Macaristan, Letonya, Rusya ve Ukrayna bulunuyor.

Avrupa’nın en büyük basketbol organizasyonunun 42.’si 2025 yılının Eylül ayında düzenlenecek. Turnuva, 2015’ten beri kullanılan sistemin başarılı olması sebebiyle, yine dört farklı ülkede düzenlenecek.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi, dört ev sahibi ülkeden biri turnuvanın final aşamasına da ev sahipliği yapacak.

Letonya, Macaristan, Rusya ve Ukrayna, turnuvanın grup ve final aşaması için başvuruda bulunurken, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Finlandiya ise sadece grup aşamasına ev sahipliği yapmak için başvuruda bulundu. Bu girişimle beraber Güney Kıbrıs, tarihinde ilk kez organizasyona ev sahipliği yapmak için başvuruda bulunmuş oldu.

FIBA Avrupa Direktörü Kamil Novak, konuyla ilgili olarak, “Ulusal federasyonlarımızın EuroBasket’e ev sahipliği yapmak için gösterdiği istekten dolayı mutluyuz. Birden fazla ülkenin ev sahipliğinde düzenlenen turnuva formatı 2015’ten beri kullanılıyor. Bu format ana kadar çok başarılı oldu ve EuroBasket’in büyümesini sağladı. Bu sistem aynı zamanda sporun kıta genelinde gelişmesinde de önemli rol oynuyor.” şeklinde konuştu.

FIBA Avrupa, yönetim kurulunun bahar 2022 toplantısında dört ev sahibine karar vermeden önce, Ekim 2021 ile Ocak 2022 arasında tüm salonları ve altyapıları değerlendirecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler