EuroBasket 2015 | Ukrayna

Ukrayna, 2011 yılında yıllarca NBA’de koçluk yapan Mike Fratello’ya takımı emanet ettiğinde ileriye dair büyük planları olduğunun sinyallerini vermişti. Bu yatırımın ilk meyvelerini ise 2013 yılında Slovenya’da aldılar. A grubunda yer alan takım, sadece sonradan turnuvayı şampiyon olarak tamamlayacak Fransa’ya yenilerek grubu 2. Sırada bitirdi ve hemen herkesi şaşırtmayı başardı. Devşirmeleri Euguene “Pooh” Jeter önderliğinde turnuvaya katılan takım, Jeter’ın muazzam liderliği ve takımın çizgi dışından müthiş performansıyla turnuvanın en güzel sürprizlerinden birisi oldu. Hırvatistan’a yenilerek elenirken bile takdirleri topladılar.

Bu turnuvada ise Fratello’nun yerini Yevgen Murzin alacak ancak Ukrayna’nın oyun karakterini değiştirmesi pek beklenmiyor. Ancak Fratello’nun gidişinden çok daha büyük sıkıntılar var.

Sébastien Grasset
Sébastien Grasset

Eksikler eksikler ve eksikler…

Ukrayna her ne kadar iyi bir takım olmayı başarsa da çok yetenekli bir oyuncu havuzuna sahip değil. Bunun üzerine bir de bu havuzun en değerli parçalarından uzak olacaklar bu sene. En başta o takımın yıldızı ve her ne kadar kariyerini bir süredir Çin’de sürdürse de Avrupa basketbolunun en önemli oyun kurucularından Jeter bu turnuvada olmayacak. Üzerine oyun inşa edilen oyun kurucunun yokluğu elbetteki bütün dengeleri sarsacaktır. Jeter yeni Ukrayna’nın eli ayağı durumundaydı. Bütün sorumluluk Amerikalı oyuncuya verilmişti ve takımın bütün hücum setlerinde belirleyici durumdaydı. İşte tam da bu nedenle Jeter’ın olmayacak olması iyi bir oyuncuyu kaybetmekten çok daha fazlası anlamına gelebilir.

20’li yaşlarının başından beri kendisinden çok şey beklenen ancak hiçbir zaman beklenen patlamayı yapamayan Sergii Gladyr de çok yüksek ihtimalle takımda olmayacak. Hazırlık kampında dizinden sakatlanan Gladyr’in takımda olması beklenemiyor. Oyuncu turnuvaya kadar düzelmeyi umduğunu açıklasa da oynaması bir hayli zor gibi. Gladyr Ukrayna takımında kendisi pozisyon yaratabilen ender oyunculardan biri. Atletizmiyle de fark yaratabilen Gladyr’in eksikliği, Jeter’ın da olmadığı ortamda, çok can sıkacak gibi.

FIBA Europe
FIBA Europe

Bunlar yetmezmiş gibi bir de dev pivot Viacheslav Kravtsov da NBA’den kontrat almak için turnuvaya katılmayacağını açıkladı. Kravtsov daha önce Pistons ve Suns formaları giymişti. 2.13’lük oyuncu geçtiğimiz sezonu ise Çin Ligi’nde tamamladı. Kravtsov NBA’den kontrat alır mı bilinmez ama Ukrayna için önemli bir parça olduğu kesin. Onun yokluğunda yine bir dönem NBA’de forma giyen Kuban’ın pivotu Kyrylo Fesenko’ya bir kat daha iş düşecek. 2.16’lık pivot rotasyonun en önemli uzun oyuncusu olarak dikkat çekiyor. Fesenko’nun içerideki varlığı her iki potada da Ukrayna için belirleyici olacak.

Getty Images
Getty Images

Yükselen bir yıldız

Uzun yıllardır ismini telafuz ettiğimiz, aslında edemediğimiz, genç yıldız Sviatoslav Mykhailiuk, profesyonel sözleşme tekliflerinin de geldiği ortamda lafı hiç gevelemedi ve kendini NCAA’e attı. Geçtiğimiz sezonu Kansas Jawhawks formasıyla bitiren 17’lik yıldız adayı, başta adaptasyon sorunları yaşasa da Jayhawks rotasyonun değişilmez parçalarından biri olmayı başardı ve oldukça verimli bir yıl geçirdi. Takımda bu kadar eksiğin olduğu ortamda genç yaşına rağmen ondan beklentiler olacaktır. Bu turnuva onun yıldızını bir kez daha parlatacağı bir sahneye de dönüşebilir. Mykhailiuk’un özel bir oyuncu olması bekleniyor ki ilk sinyaller de hiç fena değil. Baskıların nispeten az olduğu milli takım ortamı ona çok faydalı bir basamak sunabilir.

fanatik.com.tr
fanatik.com.tr

Yeni bir devşirme

Jeter’ın turnuvaya katılmayacağını açıklaması üzerine Ukrayna yeni devşirme arayışlarına başladı ve çok zaman geçmeden Jerome Randle’ı devşirdiler. Randle’ı Türk basketbolseverler olarak yakından tanıyoruz. 2013-14 Sezonu’ndan beri Basketbol Süper Ligi’nde forma giyen Randle’ın, Jeter’ın yerini doldurmak gibi önemli bir misyonu olacak. Aslında Randle bu görevi sürdürebilmek için oldukça iyi bir tercih.

Ukrayna’nın hem takımı taşıyabilecek hem de takımın önüne çok geçmeyecek bir oyun kurucuya ihtiyacı vardı. Randle da Jeter gibi skorer bir oyun kurucu. Servis konusunda da Jeter’dan aşağı kalır yanı yok. Tek önemli soru işareti Jeter’ın üstlendiği liderliği üstlenip üstlenemeyeceği. Ayrıca unutmamak gerekir ki Randle kolej yıllarında Pacific-10 gibi çok önemli bir konferasta yılın oyuncusu seçilmeyi başarmış bir oyuncu. Yani yetenek seti bu görevi kaldırmaya oldukça yeterli. Ama zaten soru işaretleri yeteneklerinden öte, yazının başında bahsedildiği gibi Jeter’ın kilit rolünün mental olarak kaldırıp kaldıramayacağı. Randle, kaldıramayacağına dair hiçbir işaret vermedi ama ne olursa olsun üzerinden yürüyeceği iz bir hayli derin.

İstikamet neresi?

Ukrayna artık bir önceki turnuvadaki tecrübesiz takım değil. Oyuncular iste aynı olsun iste farklı, milli takım olarak bu turnuvaya daha özgüvenli gireceklerdir. Şanslarına, bulundukları D grubunda Litvanya hariç bütün takımlar dişlerine göre. İkinci bitirmeleri hiç sürpriz olmaz. Hazır yeri gelmişken FIBA’nın müthiş grup dağılımını bir kez daha yerelim. Ukrayna için turnuvanın devamı ise tamamen bulacakları ritme bağlı. Bu eksiklerin üstünden gelip aynı oyunu sürdürebilirlerse belki bu sefer bir basamak daha yukarı çıkabilirler. Ancak bunun için öncelikle grupta tempo bulmaları, orayı iyi bitirmeleri ve yine de karşılarına dişlerine göre bir rakibin gelmesi gerekiyor. Ancak şu kesin ki Ukrayna bu turnuvanın merak uyandıran takımlarından birisi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler