EuroBasket 2015 | Finlandiya

Angry Birds

Angry Birds de son dönemde dünyayı kasıp kavuran birçok cep telefonu oyunu gibi Finlandiya kökenli. Finlandiyalılar Nokia’nın cep telefonu pazarından çekilmesinden sonra teknolojide adlarını en çok yeni nesil oyunlarla duyuruyorlar.

Malumunuz Angry Birds bir kısım domuz düşmanı kuşun uzak mesafeden onların üzerine uçması temalı bir oyun. Finlandiya basketboluna baktığımızda da tam olarak bu oyunun yansımasını görüyoruz. Rakiplerinin üzerine hızlıca saldırıp uzaktan üçlükleri potaya gönderme amacını güdüyorlar.

Finlandiya tam bir proje takımı. Beşiktaş’ın da koçu olarak görevini sürdüren Henrik Dettmann tüm ülkeye sporu sevdirirken oynadıkları renkli basketbolla da tüm dünyaya ülkesini sevdirdi.

Türk takımlarının bitmeyen platonik aşkı Petteri Kopponen Khimki’de kariyerine devam ederken bir dönemin futboldaki Mattias Sammers, Ronaldinho, Pires, Henry’si gibi her sezon başında basın tarafından bir veya birkaç Türk takımına transfer ediliyor.

Gerçek olmayan transferden gerçek olanına geçersek Beşiktaş Finlandiyalı koçunun yanına Erik Murphy’I katmayı başardı. 24 yaşındaki oyuncu geçen sezonu 11.8 sayı ve 5.6 ribaund ortalamaları ile bitirmişti. Hazırlık maçlarında da takımın onun iyi oyununa ne kadar ihtiyacı olduğu çok net bir şekilde ortaya çıktı.

Ağustos ayının başındaki iki hazırlık maçında NBA oyuncularından yoksun Fransa’yı ve Litvanya’yı yenerek umut veren takım daha sonra oynadığı 5 hazırlık maçında sadece Belçika’yı mağlup edebildi.

Devşirme hakkını Amerikalı oyun kurucu Jamar Wilson’dan yana kullanan Finlandiya bu oyuncudan deliciliğini kullanarak Kopponen’in kenarda olduğu sürede oyun şeklini değiştirmesini bekliyor olacak.

Avrupa Basketbol Şampiyonası’na direkt olarak katılma hakkı kazanan Finlandiya turnuvaya üst üste üçüncü kez katılıyor. Bundan önceki iki şampiyonayı da 9. Sırada bitirdiler.  Dünya Sıralaması’nda Italya’nın üzerinde Lübnan’ın hemen altında 35. sırada yer bulurlarken kıtamızda ise 13. sıradalar.

Sırasıyla Fransa, İsrail, Rusya, Bosna – Hersek ve Polonya ile karşılaşacaklar.

Susijengi (Kurt sürüsü) lakabıyla anılan takımın taraftarları en az takımın kendisi kadar eğlenceli ve sempatik. Fransızlara kendi evlerinde deplasman atmosferi yaşatmaları hiç şaşırtıcı olmaz. Üstelik turnuvanın ilk günü her zaman sürprizlere açıktır.

Grubun geri kalanına göz atacak olursak. Rusya’nın karmaşık ve kötü durumunu da göz önüne aldığımızda kendilerini bir anda ikinci sırada bulabilirler. Her durumda ikinci turda bizim de içinde bulunacağımız ölüm grubundan bir ekiple karşılacakları için turnuvaya yine ikinci 9 sıradaki takımın içerisinde veda etmeleri beklenebilir.

Toparlamak gerekirse turnuvayı hangi noktada bitirirlerse bitirsinler bir kez daha akıllarda yer edecekler ve turnuvadan Finlandiya geçmişti diye anılarda yerlerini alacaklar. Saldır Susijengi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

TJ Holyfield, profesyonel kariyerine Finlandiya’da başlayacak

Son olarak Texas Tech Red Raiders forması ile dört sezonluk kolej kariyerini geride bırakan TJ Holyfield, ilk profesyonel sözleşmesini imzaladı. Kolej kariyeri sona eren 24...

Fransa’da Bulgaristan ve Finlandiya maçlarının 12 kişilik kadrosu belli oldu

2019 FIBA Dünya Kupası için oynanacak eleme maçlarında Bulgaristan ve Finlandiya'yla karşılaşacak Fransa'da 12 kişilik kadro belli oldu. Vincent Collet'in belirlediği 12 kişilik kadroda Nicolas...

Fraport Skyliners, Erik Murphy ve Trae-Bell Haynes’ı kadrosuna kattı!

7DAYS EuroCup'ın yeni ekibi Fraport Skyliners, kadrosunu güçlendirmeye devam ederken Erik Murphy ve Trae-Bell Haynes'ı kadrosuna kattı. Yapılan resmi açıklamaya göre iki oyuncu, üç ay...