Ertuğrul Erdoğan: “Gönlüm Anadolu Efes’in şampiyon olmasından yana” | TB ÖZEL

Koç Ertuğrul Erdoğan, Final Four’daki kritik Olympiakos mücadelesi öncesinde TrendBasket’e konuştu.

Ertuğrul Erdoğan: “Gönlüm Anadolu Efes’in şampiyon olmasından yana”

“Bu maçların favorisi olmaz. Tek maçların ne favorisi olur ne de tahmini mümkün olur. En yakın örneğini Bursaspor gösterdi zaten. Tek maçlarla finale kadar geldiler. Dolayısıyla tek maçların bir favorisi olmaz. Final Four’daki dört takımın da birbirine denk olduğunu ve şanslarının eşit olduğunu düşünüyorum.”

“Önemli olan basketbolun taktiği kadar oyuncuların duygusal yoğunluğu. Stresi yönetebilme faktörü çok önemli. Dolayısıyla stresi yöneten koçlar ve oyuncular avantajlı olacaktır. Maçın içindeki inişler çıkışlar da önemli olacak. Gönlüm elbette Anadolu Efes’in ve Ergin Ataman’ın şampiyon olmasından yana. Ancak öncelikle bu maçı kazanmasından yana. Bir basketbol adamı olarak baktığım zaman ne Anadolu Efes’i ne de Olympiakos’u bir adım önde görüyorum. İyi basketbol oynayan, doğru basketbol oynayan takım kazansın inşallah. Ancak tekrar edeyim gönlüm Anadolu Efes’in ve kupayı buradan İstanbul’a getirmesinden yana.”

  • Yarı finaldeki El Clasico hakkında

“Bir derbi oynuyorsanız, El Clasico olsun ya da Fenerbahçe-Galatasaray olsun fark etmez, derbi her zaman çok önemlidir. Yeri ve zamanı fark etmez. Ben olayı şurada şöyle görüyorum: Barcelona’nın bir süredir büyük bir dominasyonu var bu eşleşmede. Dolayısıyla bu tek maçta Real Madrid Barcelona’nın bir tık önüne geçer mi diye bir endişem var açıkçası. Çünkü çok kazandı Barcelona. Ve arka arkaya kazandı. Son resmi maçları dahil, EuroLeague playofflarına da baktığımız zaman saha içinde daha iyi oynayan ve daha formda olan bir Real Madrid görüyoruz ama tekrar ediyorum burada herkes eşit avantaja ve şansa sahip diye düşünüyorum.”

  • Türk basketbolunun Avrupa’da geçirdiği başarılı sezon hakkında

“Ben bu olaya çok basit bakıyorum. Kupalar önemlidir ancak kupalara aday olmak da bir o kadar önemlidir. Avrupa kupalarında şampiyon olmak kolay değil. Erhan Ernak’ın, yönetimin ve oyuncuların yaptığı iş çok büyük iş, gerçekten çok büyük bir iş. Ülke adına gurur kaynağı. Ancak kupayı kazanmasa da kupa için mücadele etmesi ve finale kadar gelmesi de önemliydi.”

“Bursa keza öyle. Bursa’yı kupayı kazanamadığı için başarısız saymak doğru değil. Tarihte çok önemli bir yer aldılar. Anadolu Efes de baktığınız zaman pandemiyi aradan çıkartırsak son dört yıldaki bütün Final Four’larda var. Belki insanlara çok kolay geliyor Final Four’a kalmak ama geçmişte Fenerbahçe de arka arkaya beş Final Four yaptı, bir şampiyonluğu var. Buralarda olmak çok önemli. Bu aslında kendi içinde çok önemli bir tarih. Tekrar ediyorum, Anadolu Efes buradan kupayı almadan da dönse çok önemli bir tarih yazdı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler