Erman Kunter: “Nando De Colo için ben çok büyük bir efor sarf ettim”

Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlığına adaylığını koyan Erman Kunter, Sports TV’de katıldığı programda açıklamalarda bulundu.

Kasım ayında gerçekleştirilecek olan Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlık seçimine adaylığını koyan Erman Kunter, göreve geldiğinde genç oyuncuların gelişimleri adına izleyecekleri yolu paylaştı.

Nando De Colo ve Rodrigue Beaubois’nın gelişiminde pay sahibi olduğunu belirten Kunter, Fransa’da oyuncu yetiştirmek adına izledikleri süreçten bahsetti:

“Birinci sene genç oyuncuyu A Takıma alırız, onu hiç oynatmayız ancak tüm deplasmanlara bizle gelip tüm antrenmanlara bizle çıkar ve o havayı bizle birlikte tadar. Avrupa Kupası da oynadığımız için bu bir avantajdı. Bizle deplasmanlara gelir, oynamaz, hakem, atmosfer, oyun nasıl oynanıyor konusunda gözlemler yapar. Zaten fırsat olursa biz onu oyuna sokarız. İkinci senede ona 8-12 dakika arasında süre veririz. Üçüncü senesinde de 15+ dakika süre veririz. Ama bu süreyi verirken de onun bu süreyi doldurmasını isteriz. Yani 8-12 dakika az bir süre değil, önemli bir süre.

Şöyle bir örnek vereyim. Kevin (Seraphin) ve Rodrigue (Beaubois) aynı sene draft oldular. Nando (De Colo) onlardan 1 sene önce ayrılmıştı. Seraphin 1. tur 24. sıradan seçilip 17.5 dakika oynuyordu. Beaubois de 25. sıradan seçildiğinde 19.5 dakikaydı. De Colo için ben çok büyük bir efor sarf ettim. Onun buralara geleceğini biliyordum. De Colo parladığı sene önünde Norman Richardson diye NBA çıkışlı oyuncu vardı. Kulüp başkanına gittim, Nando onun kadar oynar biz boşu boşuna bu adamı tutmayalım dedim ve anlaşma yoluyla onun yolunu açtık. O da zaten bir sene sonra MVP oldu“.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler