Ergin Ataman: “Vize verilmemesini Türklere yapılan ayrımcılık olarak görüyorum”

Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman, Almanya’nın kızlarına, oyuncuların ailelerine ve yayıncı kuruluş çalışanlarına vize vermemesini skandal olarak değerlendirdi.

Ergin Ataman yaptığı açıklamada EuroLeague Final Four organizasyonunda yaşanan vize problemleri nedeniyle Almanya’ya sert tepkisi şu ifadelerle dile getirdi:

“Kızlarım bütün Avrupa şampiyonluklarımda yanımdaydı. Real Madrid kulübü, eşim Berna ve oğlum Sarp için deplasmana giderken bir davetiye yolladı. İspanya Konsolosluğu da bize Schengen Vizesi verdi. Onlar vizeleri olduğu için benimle beraberlerdi. Avrupa Ligi’nin resmi davetiyesi olmasına rağmen Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu kızlarıma vize vermedi. Çok bekletti ve uzattı. İstedikleri her türlü belgeyi verdik.

Kızlarım, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde bulunan, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı muhalefet yapan, Almanya’da da çok bulunan insanlar gibi değiller. Türkiye’de kolej mezunu, ABD’de üniversite son sınıfta okuyan yetişkin ve medeni kız çocukları. Bugüne kadar da Avrupa’da her yerden vize aldık. Bu, bizi çok yaraladı. Psikolojik olarak onları çok üzdü. Bize dediler ki; ‘Konsolosluktan başvurularınızı çekin, kimseye vize vermiyor, sizin kızlarınıza da vermiyor.’ Çok sinirlendim. İki doz aşısı olan kızlarıma bu vizenin verilmemesini Türklere karşı yapılan bir ayrımcılık olarak görüyorum.”

Şampiyonluk sonrası uluslararası yayın kuruluşuna verdiği Türkçe röportajdan da bahseden tecrübeli koç şunları aktardı: 

“Yayıncı kuruluşumuz yoktu. Orada her şeyi İngilizce yapmak durumunda kaldık. Sıkıntı yok, İngilizce de konuşuruz ama böylesine önemli bir şampiyonluk kazandıktan sonra ben duygularımı yabancı bir dille değil bizi izleyen Türk halkıyla Türkçe paylaşmak istedim. O anda uluslararası naklen yayın yapan kuruluş bana İngilizce soru sordu. Ben de Türk halkı da anlasın diye Türkçe cevap verdim.

Avrupalılar da Türkçeyi biraz öğrensinler ve bilsinler. Sadece Türkiye yok. Bugün Türkçe çok önemli bir lisan. Dünya üzerinde Türkçe konuşan insanlar ve birçok ülkenin vatandaşları da var. İspanyollar ve Fransızlar kendi dillerini konuşuyorsa biz de yeri geldiğinde bu tip önemli organizasyonlarda Türkçe konuşabilmeliyiz.

Türkçe konuştum. Aklıma ilk olarak bayrağı için canını siper eden askerlerimiz, polislerimiz, gazilerimiz ve şehitlerimiz geldi. Çok büyük bir coşku yaşarken bunu şehitlerimize armağan etmek istedim. Türk bayrağını ve devletimizi korumak için canını siper eden tüm askerlerimize, polislerimize minnettarım.

Bu kupayı kazanırken kendimizden ziyade Türkiye’yi bu kadar yukarı taşımak için canlarını siper eden insanlara armağan etmek benim için çok önemliydi.”


Kaynak: Anadolu Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Ahmet Kandemir: “Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes Şehmus’u ısrarla istiyor” #BSL

Beşiktaş Icrypex Koçu Ahmet Kandemir, Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes'in Şehmus Hazer'i ısrarla istediğini söyledi. Asist Analiz'de yayınlanan Basketbol Gündemi'nde Ümit Avcı ve Neslihan Ablay'ın...

LDLC ASVEL, kadrosunu Victor Wembanyama ile güçlendiriyor #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague'deki tek Fransa ekibi LDLC ASVEL, kadrosunu Victor Wembanyama ile güçlendirmeye hazırlanıyor. Fransa merkezli medya organı BeBasket'in aktardığına göre LDLC ASVEL, kadrosunu 17...

Anadolu Efes, Yiğitcan Saybir’le bir yıl daha devam ediyor #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague'de sezonu şampiyonlukla tamamlayan Anadolu Efes, genç oyuncusu Yiğitcan Saybir'le sözleşme yeniledi. Kulüpten yapılan resmi açıklamaya göre, 2017-18 yılından bu yana Anadolu Efes'te...