Anadolu Efes’in 54 yaşındaki deneyimli başantrenörü Ergin Ataman, DHA’ya özel açıklamalarda bulundu.

Yaşanan coronavirus salgını sonrası Avrupa’da basketbol ligleri durdurulurken Anadolu Efes’te Koç Ergin Ataman, süreç hakkında DHA’ya konuştu.

Kendisi için insan sağlığının her şeyden önemli olduğunu belirten Ataman, Avrupa’nın en değerli basketbol liglerinden biri olan ING Basketbol Süper Ligi’nde duygulardan uzak ve rasyonel bir karar alınması gerektiğini söyledi.

Deneyimli koçun demeçleri şu şekilde:

“Coronavirüs salgınının etkisiyle, bilim kurulumuz ve ilgili bakanlıklarımızın yönlendirmeleri sonucu, Türk halkı olarak ‘Evde Kal’ uyarılarına uyup, virüs illetinin bir an önce geçmesi ve tüm dünyada her şeyin yeniden normale dönmesini yoğun duygularla bekliyoruz.

Dün Türkiye Basketbol Federasyonu’nun 16 kulüp ile yaptığı telekonferans sonucu ortak fikir olarak ortaya atılan ‘Sürecin beklenmeden liglerin sonlandırılması’ düşüncesinin de hepimizi etkileyen bir ruh halinde, yoğun duyguların etkisinde alınmış bir karar olarak görüyorum. Her zaman övündüğümüz Avrupa’nın en değerli basketbol liglerinden biri olmamız nedeniyle, duygulardan uzak ve rasyonel bir karar alınması gerektiğini düşünüyorum.

Benim için insan sağlığı her şeyden önemlidir. Avrupa’nın büyük ligleri arasında en geç tatil edilen Basketbol Süper Ligi’nin, yine diğer büyük ligler arasında sonlandırılan ilk lig olmaması gerektiğini düşünüyorum. Şahsi düşüncem; NBA, EuroLeague, İspanya, İtalya ve Rusya ligleri gibi büyük basketbol organizasyonlarındakine benzer şekilde sürecin takip edilmesi, salgın riski bittiğinde, tüm tedbirler alınarak, ligin gerekirse yaz aylarında devam ettirilip sportif olarak tescil edilmesidir.

Bunu da, liglerin bugün tescil edilmesi durumunda şampiyon ilan edilecek, hem lig hem de EuroLeague’de lider konumda bulunan bir kulübün antrenörü sıfatıyla söylediğimin altını çizmek isterim.

Basketbol endüstrisinin tüm paydaşlarının ve sektörde çalışanların haklarının korunması için acilen tedbir alınmalı, süreç dikkatle gözlenmeli ve uygun koşullar oluştuğunda lig oynatılıp tescil edilmelidir.”

Metehan Metin Cetin

Basketbol sevdalısı bir genç. İletişim: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir