Anadolu Efes başantrenörü Ergin Ataman çıkardığı kitap, geçtiğimiz sezon ve önümüzdeki sezon ile ilgili birçok konuda açıklamalarda bulundu.

FANATİK‘e konuşan koç Ergin Ataman, geçtiğimiz aylarda çıkardığı kitap, Shane Larkin, pandemi nedeniyle iptal edilen 2019-20 sezonu ve çok yakında başlayacak olan önümüzdeki sezon gibi birçok konu hakkında açıklamalar yaptı.

İlk olarak, “Zafere giden yol” kitabı ile ilgili konuşan Ergin Ataman şunları söyledi:

“Bu kitabı, hikayeyi beni sevmeyenler okusun da beni sevsin diye yazmadık. Bu hikayeyi belki bir Sırp, İtalyan veya ABD’li yapmış olsa böylesine önemli bir hikaye olmazdı. Ama Türkiye’deki bir spor adamının yapmadığı şeyleri yaptığımız için bir başarı hikayesine geldi. Bizden sonrakiler bunu yapabilsin, onlara yön verelim diye yazdık.”

İptal edilen 2019-20 EuroLeague sezonu ile ilgili ise çok büyük bir haksızlığa uğradıklarını belirten deneyimli koç, şu sözlerle fikirlerini dile getirdi:

“Spor tarihinde en büyük haksızlığa uğramış takımlardan bir tanesi Anadolu Efes. Normal sezonun bitmesine sadece 6 maç kala en yakın rakibinden 2 galibiyet önde olan bir takım var ve tüm otoriteler tarafından şampiyonluğun en büyük adayı olarak gösteriliyorduk. O dönemde maçların durdurulması haklıydı. Ama sezonun bitmemesinin hiçbir geçerli sebebi yok. Özellikle NBA’i ve futbol liglerini gördükten sonra… Bize yapılmış büyük bir haksızlık var. Şampiyon olacağımızın bir garantisi yoktu. Ama kaybedecekse de sahada kaybetmeliydik.”

Koç Ergin Ataman, beraber çalışacağı insanların da hedeflerinin büyük olması gerektiğini dile getirdi:

“Ben ilerisini görmediğim arkadaşlarla çalışmam. Benimle çalışan arkadaşların benim misyonumda olmasını ve hedeflerinin büyük olmasını isterim. Ama ileride risk almak istedikleri zaman onlara her türlü desteği veririm. Hep ön cephede görülen benim ama arka tarafta işi pişirenler iyi olmazsa sen hiçbir zaman iyi olamazsın. O yüzden benimle çalışan antrenörlere hep destek olup, önlerini açmaya çalıştım. Sıradan insanlarla çalışmam ben.”

Yeni sezon öncesi kadroyu korumanın zorluğundan da bahseden tecrübeli çalıştırıcı, yeni sezonda aynı heyecanı devam ettirmek istediklerini söyledi:

“Pandemi döneminde ekonomik şartların ağırlaştığı hele ki Türkiye gibi giderlerin döviz, gelirlerin TL cinsinden olduğu bir dönemde sürekli artan maliyetlere rağmen takımı koruduk. Yönetimin ciddi bir özverisi var ve Türkiye’de yaratılan bu heyecanı devam ettirme isteği vardı. Onun için sezona o heyecanla, yarım bıraktığımız hikayeyi devam ettirebilmek için başlıyoruz. Yeni bir mücadele olacak bu.”

Yeni sezonda maçların seyircisiz olması hakkında da düşüncelerini belirten koç, şu cümleleri söyledi:

“Yeni sezon öncesi bazı dezavantajlarımız var. En önemlisi seyirci. Oynadığımız basketbol keyif verdiği için seyirci ile coşuyorduk. Hem Sinan Erdem’de hem de dışarıda seyirci ile oynamayı seven yıldızlarımız var. Maçlar seyircisiz olursa motivasyonu sağlamakta sıkıntı çekebiliriz.”

Shane Larkin konusunda da konuşan Ergin Ataman, bu konunun çözülmesi için gerekli hamlelerin yapılmasını beklediğini belirtti:

“Shane Larkin konusunda yaşanan olaylarda da Anadolu Efes’e karşı çok büyük bir haksızlık var. Hem Efes’e hem Larkin’e. Bugün Türkiye’de herkesin gurur duyduğu Türk olmasından mutlu olduğu Cumhurbaşkanımızın kimlik kartını bizzat verdiği, Milli Takım formasını giydiği bir oyuncu Türkiye Ligi’nde Türk statüsünde oynayamayacak. Çok önceden yapılan yönetmelikler yüzünden hiçbir zaman Türk Milli Takımı’nda oynama şansı olmayan bazı oyuncular var ligimizde. Ama onlar Türk statüsünde oynuyor. Bu konuda gerek Spor Bakanlığı’nın gerekse yönetmelikleri düzenleyen Federasyon’un bunu düzeltmesi gerekiyor. Basketbol sezonunu sonlandırıp, beyaz sezon ilan edecek kadar gücü olan bir Federasyon’un Larkin gibi bir oyuncunun Türkiye Ligi’nde Türk statüsünde oynaması için de gerekli hamleyi yapmasını bekliyorum.”


Kaynak: FANATİK

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir