Ergin Ataman: “Satrancı Messina üzerine oynayacağız” #EuroLeague

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, kulübün Youtube kanalı Anadolu Efes Stüdyo’da açıklamalarda bulundu.

EuroLeague’de normal sezon aşamasını altıncı sırada tamamlayarak yoluna play-off’ta devam etme hakkı kazanan ve Olimpia Milano ile eşleşen Anadolu Efes’te koç Ergin Ataman önemli demeçlerde bulundu. Kulübün Youtube kanalı Anadolu Efes Stüdyo’da konuşan Ataman; sezon, Milano serisi ve çeşitli konular hakkında açıklamalar yaptı.

Ergin Ataman sözlerine sezonu değerlendirerek başladı. Deneyimli çalıştırıcı, sezon başlangıcının kendisini memnun etmediğini dile getirdi:

“Son şampiyon olarak girdiğimiz sezona daha kararlı ve net başlamayı bekliyordum ama sezon başlangıcında bir türlü geçen seneki tempomuza ulaşamadık. Bunda yaşadığımız sakatlıkların da etkisi vardı tabii ki.”

“Şampiyonluğun motivasyon anlamında ciddi bir rahatlık yarattığını gözlemledim. Belki aşırı bir özgüven de yaratmış olabilir. Bu yüzden sezon başında geride kaldık. Ondan sonra oyuncularımızın daha motive olması ve bizlerin durumun farkına varmasıyla birlikte son bölümde atağa geçtik. Şu anda da EuroLeague’in en iyi takımı olduğumuza inanıyorum. Bu performansımızı sahaya yansıtırsak şampiyonluğun en büyük adayı oluruz.”

Koça ilerleyen bölümlerde Olimpia Milano eşleşmesiyle ilgili de soru yöneltildi. Ergin Ataman seriyi şu şekilde değerlendirdi:

Milano kadro yapısı olarak bize çok benzer bir takım. Bizdeki Micic-Larkin gibi onlarda da Malcolm Delaney ve Sergio Rodriguez gibi iki tane çok önemli oyun kurucu var. Forvetlerinin skorlerliği ve uzunları da bize benzer. Hines ile Dunston’ı hem size hem de oyun tarzı olarak karşılaştırabiliriz. Onlarda Tarczewski, bizde Pleiss var. En çok kullandıkları dört numara Melli. Onu da bizdeki Moerman ve Singleton ile kıyaslayabiliriz. Aslında bakıldığı zaman kadrolar birbirine çok denk.”

“Fakat iki farklı sistem var. Milano bizden az sayı atan bir takım ama daha az sayı da yiyen bir takım. Daha kontrollü oynayan, tempoyu düşük tutarak daha az top kaybı yapan, iç dışarı dengesini iyi kuran, pozisyon sayısını azaltan ve rakibi hata yapmaya zorlayan bir takım. Biz ise bunun tersine pozisyon sayısını artırarak hızlı hücumlarla skor bulmaya çalışan bir takımız. İki farklı sistem olacak.”

“Onun için önemli olan kendi sisteminizi sahada kabul ettirmek. Rakibimizi iyi tanıyoruz. Bu sezon onlara karşı şansımız yaver gitmedi. İki maç kaybettiğimiz ender takımlardan bir tanesi. Ancak Milano’da oynanan ilk maçta biz çok eksiktik. Micic ve Simon gibi temel oyuncularımız yoktu. İkinci maçta ise iki takım da tam kadroydu. İkinci maç daha ölçüydü ama iki tane ayrı devre oynadık. İlk devre çok iyiydik, ikinci devre çok kötüydük. Şimdi bu seri de bu şekilde başlayacak.”

Ergin Ataman son olarak da daha önce çalıştığı İtalya ve Olimpia Milano Koçu Ettore Messina olan ilişkisinden söz etti:

“10 yıl İtalya’da yaşadığım ve 3 yıl da orada çalıştığım için İtalyan basketbolunu çok iyi tanıyorum. İtalya’yı ikinci vatanım olarak görüyorum. Onun için kendimi deplasmanda hissetmiyorum.”

“Milano benim Avrupa’da en sevdiğim şehirlerden biri. Beş günü orada geçireceğiz ama bizim için önemli olan oradan galibiyetle dönmek. Maçtan sonra belki köfte ekmek yiyemeyeceğim. İtalya’da köfte yok ama çok güzel makarnalar ve pizzalar var. Onlarla dengeyi sağlamaya çalışacağız. İki galibiyetle buraya dönebilirsek müthiş olur. Bir galibiyet çıkarabilirsek de saha avantajını almış oluruz. Play-off’a tam bir konsantrasyon içerisinde hazırlanacağız.”

“Ettore Messina çok saygı duyduğum ve antrenörlüğe ilk başladığım yıllarda idolüm olan bir hoca. Ben İtalya’da ilk antrenörlük yapmaya başladığımda Messina, EuroLeague şampiyonluğu yaşamış ve Avrupa’nın en önemli antrenörüydü. Daha sonra da kazandığı 5 EuroLeague şampiyonluğu var. San Antonio Spurs’te de yıllarca Popovich’in birinci yardımcılığını yaptı. İtalyan Milli Takımının başantrenörlüğünü de yaptı. Çok tecrübeli bir antrenör ve kişilik olarak da çok sevdiğim çok değerli bir insan.”

“Aramızda espriler de var. O bana hep ‘Ergin abi’ der, ben de ona hürmet ederim. Bazen de maçlardan önce yemeğe çıkarız ama tabii play-off olduğu için bu sefer olmaz. Bu sefer herkes kendi kabuğunda olacak. Çok saygı duyduğum bir antrenör ve tabii ki şu anda EuroLeague’de faal antrenörler içinde en tecrübeli koç. Fakat ben de onu yıllardır tanıyorum. Zayıf olduğu bazı yönler var ve biz de satrancı onun üzerine oynayacağız.”

Anadolu Efes, Olimpia Milano ile serinin ilk maçını 19 Nisan Salı günü deplasmanda oynayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler