Ergin Ataman: “Real Madrid, biraz favori görünüyor”

Panathinaikos başantrenörü Ergin Ataman, birçok konuda önemli demeçler verdi.

Turkish Airlines EuroLeague‘de Panathinaikos’u 12 yıl arada sonra Final Four’a taşıyan Ergin Ataman, Fanatik‘e özel açıklamalarda bulundu. Başarılı çalıştırıcı; Fenerbahçe Beko maçı, transfer bütçesi ve Berlin’deki atmosfere dair kapsamlı bir şekilde konuştu.

Panathinaikos’taki ilk sezonunda takımını Final Four’a taşıyan Ataman, harika geçen sezonu şu şekilde değerlendirdi:

“Aslında Panathinaikos taraftarı bana ilk günden itibaren inandı. Sezona çok iyi başlayamadık belki ama o günlerde bile hedefe ulaşacağımıza inancımız vardı. Sokaktaki ve tribünlerdeki taraftarın, bütün camianın bize olan inancı da bizi daha çok motive etti. Daha kolay odaklandık. Tamam Panathinaikos 12 yıldır Final Four’a kalamıyor ama bir basketbol kültürleri var. Tarihinde şampiyonlukları var. Bu da işimizi kolaylaştırdı.”

Geçen sene 3-4 bin kişiye oynayan Panathinaikos, sezonun ilerleyen haftalarından itibaren tamamen dolu tribünlere oynadı. Son maçta 100 bin kişi bekleme listesine girmişti. Bu inanılmaz bir olay. Çok büyük bir hikaye. Tabii ki bunu tek başıma başarmadım. Oyuncularım başardı, kulüp başardı ve başkan Giannakopoulos başardı. İlk günden itibaren bize inanıyordu.”

Transfer bütçesine de değinen başarılı antrenör, Kostas Sloukas dışında kimseye astronomik bir maaş verilmediğinin altını çizdi.

“Biz genç oyuncular dışında sadece Grigonis’i tuttuk ve bütün kadroyu değiştirdik. Bir sürü transfer yapınca da herkes çok büyük paralar harcadığımızı düşündü. Biz sadece Sloukas’a astronomik bir fiyat verdik. Ona da mecburduk.

Ezeli rakibimizin en önemli oyunusunu aldık. Hem onlar zayıfladı, hem biz güçlendik. Geri kalan bütçeyi de son derece verimli bir şekilde kullandık. Bence en önemli şey, kulüp ekside değil. Başarı ile gelirler arttı. Sponsor, tv ve bilet gelirleriyle beraber bütçe başa baş gidiyor. Bence üstünde durulması gereken bir konu.”

Final Four’a kalan dört takım hakkında konuşan Ergin Ataman, Berlin’deki atmosfer hakkında şöyle konuştu:

“Final-Four’a hak eden 4 takım kaldı. Real biraz favori görünüyor. Diğer üç takımın bence şansı eşit. Tabii ki biz taraftar bazında çok güçlüyüz. Ama Fenerbahçe ve Olympiacos taraftarları da güçlü bir şekilde orada olacak. Kuşatma altındayız. Kadıköy’le Pire arasında kaldık. Benim en büyük temennim, her şeyin saha içinde yaşanması. Tabii ki Berlin’de renkli ama bir o kadar da zor bir organizasyon olacak.

Almanya’da yaşayan yabancıların neredeyse yarısı Türk, yarısı Yunan. Real Madrid taraftar açısından biraz zayıf kalacak. Ben geçmişte yaşanan tatsızlıkların unutulacağını umuyorum. Bu konuda da üzerime düşen görevi en iyi şekilde yapacağım. Özellikle saha dışında sakin ve alçak gönüllü olacağım. Ama tabii ki saha içinde de kazanmak içir tüm gücümüzü ortaya koyacağız.”

Son olarak Maccabi Playtika Tel Aviv serisine dair düşüncelerini dile getiren Ataman, uzun yıllar kulüpte kalacağını belirtti.

“Maccabi’ye karşı ilk maçı kaybettikten sonra büyük hayal kırıklığı yaşamıştım. Çünkü son dönemde başarıya o kadar odaklanmıştık ki, Final Four’a gidemezsek çok üzülecektim. Aslında Final-Four’a kalamasak bile kulüp ne kadar büyük bir başarı yakaladığımızın farkındaydı. 17. sıradan aldığım takımı 2. sıraya kadar yükselttik.

Bende hayal kırıklığı oluşunca hem oyuncularımı da motive etmek için ‘Final Four’a kalamazsak seneye ben yokum’ dedim. Bu herkesi daha da motive etti. Bu serilerde evinde ilk maçı kaybetmek büyük dezavantaj. Ama biz tekrar ayağa kalkmayı başardık. Zaten başkan ve kulüp ile aramızda büyük bir bağ oluştu. Ben uzun yıllar burada kalacağımı düşünüyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler