Ergin Ataman: ”Larkin’i oynatmak için neden Kasım ayına kadar bekleyelim?”

Anadolu Efes’in başantrenörü Ergin Ataman TRT Spor’da katıldığı bir televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Öncellikli gündem maddesi olarak Shane Larkin’in Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Türk olarak oynayıp oynaması üzerine konuşan Ataman’ın satır başları şu şekilde oluştu.

”Cumhurbaşkanımız Türk yapmış, biz sözleşmesini değiştirmişiz neden Kasım’a kadar bekleyelim”

”Türkiye Basketbol Federasyonu’nun elinde her türlü yetki var. Cumhurbaşkanlığımızın tavsiyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yoğun uğraşları ile pasaportunun çıkartılmış ve kimliği verilmiş bir oyuncunun Türk Ligi’nde Türk statüsü ile oynamaması bana göre söz konusu değildir. Bana göre bu işi Türkiye Basketbol Federasyonu yapmazsa Bakanlık devreye girecektir. Baktığımız zaman Türkiye Liglerinde Türk Milli takımında oynamayan ve oynama şansı olmayan diğer başka ülkelerde oynayan oyuncuların Türk statüsünde olduğunu görüyoruz. Larkin’i Cumhurbaşkanımız Türk yapmış, biz sözleşmesini değiştirmişiz, neden Kasım ayına kadar bekleyelim oynatmak için? Kaldı ki Kasım ayında FIBA Avrupa Şampiyonası elemelerini oynatıp oynatmayacağını da belli değil. Oynatmazsa biz ne yapacağız? Federasyonun bazı şeylerde takdir hakkını kullandığını gördük, bu sezonu oynatmadı ve beyaz sezon ilan etti. Bunu da gayet kendileri yapabilir.”

 

”Zeljko Obradovic ile zaman zaman fikir ayrılığı yaşasak bile o Türk basketbola çok şeyler kazandırdı.”

”Obradovic benim kişi olarak çok saygı duyduğum ve sevdiğim birisi. Saha içindeki o sert tavrının aslında saha dışında ne kadar babacan, sevecen ve arkadaş canlısına dönüştüğünü bildiğim birisi. Ama tabii ki rekabet konusunda zaman zaman atışmalar oluyor. Dönem dönem tokalaşmadık. Son bir yıl içerisinde güzel bir ilişkimiz var. Avrupa Antrenörler birliğinde Obradovic başkan ben yönetim kurulu üyesiyim. Dolasıyla bu süreçte sürekli olarak temas halinde kaldık. Ama tabii EuroLeague’in iptal edilmesi konusunda farklı fikirlerimiz oldu. Sonuç olarak Obradovic Türk basketboluna çok şey kazandırdı. Bugün başarı ve vizyon anlamında birçok şey kazandırmış oldu. Fenerbahçe’nin 5 yıl üst üste Final Four oynamış olması bana göre çok büyük bir başarı. Avrupa’nın önemli oyuncuların Fenerbahçe’ye transfer edilecek olması ve bu kulübü vizyona getirmiş olması büyük başarı. Kulüp yöneticilerinin ona inanması ve en önemlisi de taraftarın ona inanması ve onu sevmesi bana göre her antrenöre nasip olmaz. Şu da bir gerçek ki biz profesyonel antrenörler için belki de severek çalıştığımız kulüplerden ayrılabiliyoruz. Ben Galatasaray’da beş yıl çalıştıktan sonra oradan ayrıldım. Obradovic böyle bir karar verdi, saygı duymak lazım ama Türk Basketbolu için çok şeyler kazandırdı.”

 

Son olarak takım kadrosu ve liglerin geleceği hakkında konuşan Ataman:

”Önceki sezon ilgilendik ama bu sezon kadroyu bozmak istemedik. Bu yüzden Ryan Broekhoff ile ilgilenmedik. Bir takımda 12 tane Larkin veya 12 tane Micic olmaz, onlar ile bir yere varamazsınız. Takım bir Puzzle gibi olması gerekiyor. Spor seyirci ile güzel ama bir tarafta gerçekler var. Pandeminin yükselişe geçmiş olması bu gerçeklerin başında geliyor. Pandeminin hız kestiği dönemde EuroLeague ve Türkiye Ligi, NBA’de yapıldığı gibi bitirilebilirdi. Bunlar yapılmadı.”

 

Kaynak:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler