Turkish Airlines EuroLeague temsilcimiz Anadolu Efes’in Koçu Ergin Ataman, takımının EuroLeague Medya Gününde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Kaptan Doğuş Balbay ile birlikte Zoom uygulaması üzerinden basın mensularıyla bir araya gelen Koç Ergin Ataman, çeşitli konularda önemli açıklamalarda bulundu.

TrendBasket’in transfer döneminde aktif olmamaları üzerine sorduğu soruya “Kimyayı bozmamak en önemli sebebimizdi. Revizyon ve değişiklik düşündük ancak iki yıldır işleyen makine düzenini bozmak istemediğimizden yabacı transferi yapmadık. Gelecek vadeden iki genç yıldızımızı da deneyim kazanmaları adına kiraya gönderdik. Alec Peters ile devam edemedik. Hem Moerman – Singleton ikilisinin performansı nedeniyle hem de Yiğitcan Saybir’e yer açabilmek adına böyle bir yola gittik. Kiraladığımız iki genç yıldızımızın yerine ise yine altyapımızdan yetişen Erten Gazi’yi kadromuza kattık.” şeklinde yanıt verdi.

Kadroyu korumaları ve pandeminin gölgesindeki EuroLeague sezonu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Ataman’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“EuroLeague Media Day’deyiz. Türk ve Avrupa kamuoyunun hiçbir şekilde tasvip etmediği üslupla yapılan suçlayıcı açıklamalar hakkında değil EuroLeague hakkında sorular bekliyorum. (TBF Başkanı Türkoğlu’nun kendisi hakkında yaptığı açıklamalar hakkında gelen soru üzerine)

Lider olduğumuz sezonun yoksayıldığı böyle bir ortamda ilgili yönetmeliğin de yoksayılarak Shane Larkin’in sezona Türk statüsünde başlaması gerektiğine inanıyorum.

Geçen sezonun lideri olan, rekor üstüne rekor kıran kadroyu koruduğumuz için sezona iddialı başlayacağız ancak bu süreçte kadrolarını revize eden takımlar var. EuroLeague‘e başlayan en az 10-12 takımın bizim gibi şampiyonluk hedefiyle sezona başlayacağını düşünüyorum.

Sezonun iptali kararını alan EuroLeague yöneticilerinin aslında bu durumdan pek de hoşnut olmadığını düşünüyorum. O nedenle bu sezonu bir şekilde oynatacaklarını düşünüyorum. Geçen sezonu tamamlayamayıp bu sezonu başlatamazlarsa inandırıcı oldukları bir yön kalmaz.

Taraftarımızın bizi ve basketbolu çok özlediğinin farkındayım. Taraftarlarımız bizden şampiyonluk bekliyor ve biz de bu beklentiyi karşılamaya çalışacağız. Taraftarlarımız bilsin ki her maçını kazanmaya çalışan bir Anadolu Efes izleteceğiz.

Merter’den ayrılmak çok duygusaldı. Türk basketbolunda ‘Varım’ diyen herkesin tozunu yuttuğu bir salondu. Kendi antrenman tesislerimizi yapmak istiyoruz. Anadolu Efes bir sporcu fabrikasıdır. Bunu da yıllarca devam ettirmek istiyoruz.

Anadolu Efes Spor Kulübü’nün EuroLeague ile 10 yıllık bir sözleşmesi var ve organizasyonun daimi üyelerinden. Kısa vadede bir organizasyon değişimi olacağını düşünmüyorum hatta önümüzdeki sezonlarda EuroLeague’in kapalı bir sisteme geçeceğini düşünüyorum.

Belki hiç yeni transfer yapmadık ama bu kadar iyi bir performans göstermiş bir takımın oyuncularını tutmak da yönetim başarısı. Büyük fedakarlıklar yapıldı ve Efes yönetimi bu yaratılan heyecanı yarım bırakmamak adına bunu gerçekleştirdi. Bazı oyuncularımız da sözleşmelerinde fedakarlıklar yaptı. Daha düşük maaşlara sözleşmeler uzatıldı. Hiçbir oyuncumuzu NBA ya da EuroLeague takımına kaptırmamamız aslında bizim en büyük transferimiz.

Larkin’in tedavisi ve bireysel çalışmaları sürüyor. EuroLeague sezon başlangıcından önceki hafta takım idmanlarına başlayacak ve 1 Ekim’de sahaya çıkacağını düşünüyorum ama kaç dakika sahada kalır şimdiden bir şey söylemek zor.”

Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir