Ergin Ataman: “Bugün EuroLeague şampiyonu olabileceğimizi gösterdik”

THY EuroLeague’in 11. haftasında Real Madrid’i konuk eden ve mücadeleden 82-84 mağlup ayrılan Anadolu Efes’te Koç Ergin Ataman, maçın ardından konuştu.

Harika bir oyun oynadıklarını belirten ve maçta kural hatası yapıldığı gerekçesiyle maçın tekrarını isteyeceklerini söyleyen Ergin Ataman, şu şekilde konuştu:

“Harika bir oyun oynadık. Oyuncularımla gurur duyuyorum. Maçı domine ettik. 14 sayılık farkı yarattık ancak sahadaki saygımızı kaybederek çok hata yapmaya başladık. Doğru atışları kaçırdık. Real Madrid maçta bir kez öne geçti ve son saniyede kazandı. Bu sezon EuroLeague’i kazanabileceğimizi gösterdik. Maçtan sonra yönetimle konuştuk ve bence hakem maçta kural hatası yaptı. Hakemler maçta çok önemli hatalar yaptılar. Dunston’a yapılan teknik faulün ardından maç saatini 14 saniyeye aldı ve bu şekilde devam etti. Biz buna itiraz ettik ancak karşılık bulmadı. EuroLeague ile konuşup bu maçın tekrarlanmasını isteyeceğiz. 

Bizim sistemimizde tüm oyuncularımız sorumluluk alabilir. Beaubois omuz spazmı geçirdi ve iğne yapıldı. Onu çok az oynattık. Maçta sorumluluk alan isimler Simon, Micic ve Dunston kaçırdı. Micic sonunda inisiyatif alıp bitimek istedi ancak kaçırdı. Bizim takımımızda herkes sorumluluk alacak konumda.

İlk üç çeyrekteki momentumu koruyamamamızın nedeni kolay atışları kaçırmamız. Motum ve Simon atabilecekleri atışları kaçırdılar. Biz kendi oyunumuzu oynadık. Ancak oyuncularım çok yorgun düştüler. Real Madrid sadece pick and roll üzerinden sayılar buldu ve biz bu savunmalarda hatalar yaptık. Rakip takım da tabii ki Real Madrid…

Oyun anlayışımızı hiç değiştirmedik. Real Madrid oyunu içeri yıktı ve Pleiss ile Dunston yorgun düştüler ve savunmada yavaş kaldılar. 

Maçlar yapılan hatalarla kaybediliyor. Micic o an topu indirebilirdi. Erken atışlar denedi. Geçtiğimiz ayın MVP’si, sorumluluk aldı ancak başaramadı. 

Bugün sahada 35 dakika oynadığımız basketbol, sıralamadaki durumumuz, bundan önceki önemli maçlarımız… Hepsi şampiyonluğa aday olduğumuzu gösteriyor. Biz muhteşem oynadık. Bu maç bir göstergeydi ve bu maçta herkesin bize saygı duyması gerektiği mesajını verdik. Real Madrid ne kadar istiyorsa biz de o kadar şampiyonluk istiyoruz. Sergio Llull’ün sportmenlik dışı faulü kararı değişseydi Llull maçtan atılacaktı. Hakemler onlar itiraz ettiği için baktılar. Llull atılsaydı eğer maç 25’e bile gidebilirdi.

Bugünkü hakem hatası tamamen kural hatası. Teknik faul kaç saniye varken çalındıysa oyun o saniyeden devam eder. Ancak onlar 14 saniyeye yükselttiler. Bu bir kural hatası. Kural kitabında böyle yazıyor. Bu nedenle maçın tekrarını isteyeceğiz. 

Anadolu Efes tarihinin seyirci rekorunun kırıldığını tahmin ediyorum. Taraftarlarımıza teşekkür ediyorum. Bu sezon biz Efes ruhuna geri döndük. Buraya gelen insanlar fanatizmden değil, basketbolu sevdiği ve oyunumuzdan keyif aldığı için geliyorlar. Bu durum bizi EuroLeague’de çok çok yukarılara götürecek. 

Son topta stratejimi değiştirmedim. Son beş saniyeye bir mola saklamak gerekiyordu. İstediğimiz oyunu da oynadık ancak Micic çok erken ve gereksiz bir atış yaptı. 

Benim performansımdan dolayı yönetime teşekkür etmek gerek. Bu kadroyu kurdular ve biz de bu kadro ile iyi bir basketbol oynuyoruz. Benimle alakalı bir biyografi açtığınız zaman 17 kupa görürsünüz. Eksik olan tek kupa var, o da bu sene gelecek. Taraftarlarımız oynadığımız oyundan keyif alarak bizi ayakta alkışladılar. Onlara teşekkür ediyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler