En değerli oyuncu Collin Sexton! | En iyi beşte Türk yok! #FIBAU17

U17 Dünya Şampiyonası artık sona erdi. U17 Milli Takımımız, tüm turnuva boyunca oldukça iyi bir iş çıkardı ve finale kadar geldi. Finalde ABD karşısında da adeta gücümüz yetmedi. Kanada ve İspanya maçlarında çok büyük bir efor ortaya koyan Milliler, finalde ise çok yorgundu ve sahadan 96-56 galip ayrılan ABD, U17 Dünya Şampiyonası’nın şampiyonu oldu.

fiba.com
fiba.com

Karşılaşma sonrasında da sıra bireysel ödüllere geldi. İlk olarak ‘‘En İyi Beş” ödülü dağıtıldı. İlk anons edilen oyuncu Litvanya’nın müthiş pick and roll silahı olan Arnas Velicka oldu. 12.1 sayı-4.1 ribaund-4.7 asist ortalamaları ile turnuvayı noktalayan Velicka, ”En İyi Beş” ödülünde kendine yer buldu. İkinci olarak ise tabii ki Collin Sexton çağrıldı. ABD takımının generali olan Sexton, turnuvanın ‘‘En Değerli Beşine” de seçildi. Daha sonrasında ise Dzanan Musa kürsüde kendine yer buldu. Bireysel olarak müthiş bir turnuvayı geride bırakan Musa, çıktığı karşılaşmalarda 34.0 sayı-8.1 ribaund ortalamaları tuttursa da ben verilen ödüle pek anlam veremedim açıkçası. Çünkü takımı turnuvayı dokuzuncu sırada tamamladı ve Musa, karar karşılaşması olan Avustralya mücadelesinde iyi bir oyun ortaya koyamadı. Dördüncü olarak ise ödülü alan oyuncu İspanyol Sergi Martinez oldu. Son bilet ise yine Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Pota altı oyuncusu alan Wendall Carter, ödülü alan son isim oldu.

fiba.com
fiba.com

Turnuvanın ”En Değerli Oyuncusu” ise Amerika Birleşik Devletleri’nden Collin Sexton oldu. Turnuva boyunca takımını taşıyan ve 17.0 sayı-4.0 ribaund-4.2 asist ortalamaları ile şampiyonayı noktalayan Sexton, bu ödülü sonuna kadar haketti.
Gelelim bize… U17 Millilerimiz bu turnuvada muazzam bir iş başardı ve adını finale kadar yazdırdı. Gümüş madalyanın da sahibi olduk ancak takımımızdaki hiçbir oyuncuya bireysel ödül verilmedi. Özellikle de kişisel olarak Ragıp Berke Atar’ın ödül almasını fazlasıyla bekliyordum. Açıkçası çok ilginç bir durum oldu ve aklım hemen 2014 Gençler Türkiye Şampiyonası’na gitti. O turnuvada da ikinci olan MG Spor’a hiçbir bireysel ödül verilmemişti. Her neyse, sağlık olsun. Oyuncularımıza tekrar teşekkür edelim. Yeni başarılar da çok çok yakında…
EN İYİ BEŞ |
Arnas Velicka (LİTVANYA)12.1 sayı-4.1 ribaund-4.7 asist-2.7 top çalma
Collin Sexton (ABD)17.0 sayı-4.0 ribaund-4.2 asist-1.7 top çalma
Dzanan Musa (BOSNA HERSEK)34.0 sayı-8.1 ribaund-3.0 asist
SERGİ MARTİNEZ (İSPANYA) – 19.9 sayı-12.9 ribaund-2.3 asist-1.9 top çalma
WENDALL CARTER JR (ABD) 10.1 sayı-7.4 ribaund-1.1 top çalma-1.0 blok

MVP |

Collin Sexton (ABD)17.0 sayı-4.0 ribaund-4.2 asist-1.7 top çalma

11 YORUMLAR

 1. Ama baktığımızda bireysel oyuncu yoktu bizde. Biz buralara takım olarak mücadele ederek geldik. İlk beşe seçilen oyuncular bence çok mantıklı. Sadece musa belki. Ama onunda istatiskleri muazzam

 2. Olsun mücadele etmeye devam yeterki bu çocuklar hakettikleri şekilde oynatılmaya devam etsinler. Abilerinin başına gelen onların da başına gelmesin. Bu arada takımı 9. olmuş olabilir ama Musa kesinlikle buralarda görülemeyecek türden bir performans sergiledi hem bu sene hem geçen sene hem de ondan önceki sene. Açık ara farkla Avrupanın en iyi oyuncusu ve pozisyonunun da dünyada en iyisi. Şimdiden draft 2018 de ilk beşe yazın adını.

   • Her iyi oyuncunun duraksadığı anlar olur Musanınki de Avustralya maçına denk geldi. Ne yani bütün iyi oyuncular takımlarını finale taşımak zorunda mı ya da bir takım finale kaldıysa bu bir oyuncusu sayesinde mi oluyor? Öyle olsaydı Onuralp in bu performansına göre bizim Kanada dan öteye gidemememiz gerekiyordu.Basketbolda ve her sporda takım oyunuyla kazanabilirsiniz ama kazansanız da kaybetseniz de bu bireysel yeteneklerini olmadığı anlamına gelmez.

   • Neden öyle birşey desin bir de bu çıktı o kadar aklı yok mu yani 18 19 da herşeyin daha yeni başladığını bilmeyecek kadar!

   • Evet biraz abartı gibi duruyor ama her zaman en iyiler Amerika dan çıkacak diye birşey yok. 2 yıl sonra draftta en üst sıralarda seçilip bir nba yıldızı olacağına adım gibi eminim. Ama sana haksızsın demiyorum bunu şimdiden demem erken olmuş olabilir

  • Bu seviyede oynadığı pozisyona da baktığımızda 3 asist ortalamayla oynaması onun bencil değil takımı tek başına sürükleyen bir oyuncu olduğunu gösterir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler