Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda artık son gündeyiz. Üçüncülük maçında da Milliler, Hırvatlarla karşılaştı ve sahadan 77-70 galip ayrılmayı başardık. Bu galibiyetle de turnuvayı bronz madalya ile kapattık.
Karşılaşma oldukça kısır başladı ve ilk iki dakikada iki takım da sayı bulamadı. Maçın ilk basketleri son günlerdeki etkili oyunuyla dikkat çeken Yavuz Gültekin’den geldi. Yavuz’un vereceği her katkı bizi bir üst seviyeye çıkardı turnuva boyunca. Hırvatlar ise açılışı 9 numaralı oyuncuları olan Palokaj ile yaptı ve daha sonrasında da skorda öne geçmeyi başardılar. Farkı da açan Hırvatlara karşı cevabı Yavuz Gültekin ve Mert Konuk ile verdik. Ancak çeyreği 17-18 geride tamamladık. Karşılaşmanın ikinci çeyreğinde de karşılıklı basketler vardı. İlk dört dakikalık bölümde rakibini bir türlü yakalayamayan Milliler, beklenen hamleyi Mustafa Kurtuldum ile yaptı ve dört dakikalık bölümü 26-25 önde geçtik. Rakibimiz cevap olarak Oton Jankovic ve Luka Samanic ile etkili oldu. İlk yarıdaki ekstra skorerimiz içeriden Efe Yurtlu olunca, işler istediğimiz gibi gitti ve skordna kopmadık. Bu sayede de soyunma odasına 36-33 önde giden taraf Milliler oldu.

d3dKEkMVoEq02rYyLtEe3g
İkinci yarıda da ilk sayılar Millilerden geldi. Bu turnuva ile birlikte performansı tavan yapan Eray Akyüz, hücumda üretken olmaya devam etti. Daha sonrasında da en önemli ribaundçumuz Mert Camcı ile sayılar bulduk. Ancak Hırvatlar bu madalya karşılaşmasında kopmadı. Ekstra skorerleri Palokaj ve Luka Samanic ile sayılar buldular. Periyodun son bölümünde de Luka Samanic ile öne geçtiler. Bizim de performansımız bu dakikalarda biraz olsun düştü. Son 10 dakikaya da Hırvatlar 4 sayı farkla önde girmeyi başardı. Final periyodunda ise Milliler oyundan kopmadı. Eray Akyüz ve Yavuz Gültekin ile sayılar bulan Milliler, bitime 7.30 dakika kala skoru eşitlemeyi başardı. Bitime beş dakika kala da Eray Akyüz’ün üçlüğü ile skorda öne geçmeyi başardık ve Yavuz’un üç serbest atışıyla birlikte beş sayılık fark yakaladık. Ancak yakaladığımız bu farkı koruyamadık ve maç 66-66‘lık skor ile uzatmalara gitti.
Uzatma periyodunda öldük, öldük, dirildik adeta. Zaten bu turnuvada hep uzatmaların takımı olduk. Karar karşılaşmalarımızın çoğu uzatmalara gitti. Bu uzatma periyodunda da ilk sayılar Eray Akyüz ile geldi. Daha sonrasında Nadir Keloğlu‘nun içeriden bulduğu basketlerle farkı beşe kadar çıkardık. Hırvatistan’da müthiş prospect Luka Samanic direnmeye çalıştı ancak olmadı. Milliler, sahadan 77-70 galip ayrılarak Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nı bronz madalya ile noktaladı. Bu madalya ile birlikte bu yaz katıldığımız üç turnuvada da derece yapma başarısı gösterdik. Ayrıca son sekiz Avrupa Şampiyonası’nda da bu yedinci madalyamız. Semih Soğuksu ve ekibine teşekkürler. Bir gurur daha yaşattılar bizlere. Yüreklerinize sağlık çocuklar!

İSTATİSTİKLER |

12

fiba.com

fiba.com

fiba.com

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: [email protected]

Website:

2 Comments

  1. Dogus - 20/08/2016

    Tebrikler, kursude yer alma aliskanligi gelecege yansiyacaktir. Son 2 dunya sampiyonasiyla 10 resmi turnuvada 9 madalya demek oluyor ki esi benzeri yok.

  2. Ozcan - 20/08/2016

    Ellerinize yüreğinize sağlık hepimizle gurur duyuyorum aslan parçaları

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir