1994 Jenerasyonu’nda 17. Sıradaelef

Doğum Tarihi: 18.04.1994

Doğduğu Yer: Selanik (Yunanistan)

Boy: 1.95

Takımı: Panathinaikos (Yunanistan A1)

Pozisyonu: Combo Guard

20 Temmuz 2014, H.Can Pelister – Eleftherios Bochoridis, Yunan basketbolunun guard olarak son yıllarda altyapıdan çıkardığı belkide en önemli yetenek. Elbette onu da tahmin edebileceğiniz gibi Diamantidis’e benzeten veya onun gibi olmasını temenni eden çok kişi var. Genç oyuncu geçtiğimiz günlerde Diamantidis’in izinden giderek, Panathinaikos ile anlaştı.

Solak oyuncu, her iki guard pozisyonu için de çok iyi bir size ve uzunluğa sahip. Bence en büyük artısı, sahip olduğu fizik. İki pozisyon için de yeteri derecede güçlü ve Avrupa standartlarına göre de iyi bir atlet olduğu söylenebilir.

Yaşına göre oldukça tecrübeli olan Bochoridis, Yunan 1. Ligi’nde üst üste 2 senedir A Takım oyuncularına karşı mücadele etmenin artısına sahip. Milli takım bazında da hemen hemen Yunanistan’ı her seviyede temsil etti denilebilir.

Bochoridis bence çok iyi bir pasör değil. U20 Avrupa Şampiyonası’nda Yunanların oyun kurucusu ve lideriydi ancak 1 numarayı istikrarlı bir şekilde oynayabilmesi için oyununda bazı şeyleri geliştirmesi ve düzeltmesi gerekecek. Potansiyel olarak kesinlikle 1 numara potansiyeline sahip. Altyapı seviyesinde de aslında oyun kurucu yetenekleri fena değil, hatta yeterli ancak elit ve üst seviye için ben yetersiz buluyorum. Girit’teki şampiyonada turnuvanın en çok top kaybı yapan 2. Oyuncusuydu ve maç başına yaptığı 4 asistten (ki bu çok iyi bir rakamdır) daha çok top kaybı yaptı. Genellikle baskı altında topun hakimiyetini korumakta güçlük çekiyor ve bu şekilde top kayıpları yapıyor. Vücut kontrolü de elbette bu top kayıplarında önemli rol oynuyor, geliştirmesi gerek.

Hücum anlamında penetre ve skor yönüyle elbette çok önemli bir silah. Bol bol potaya giderek, ya sayı ya da çoğunlukla faul alıp, serbest atış çizgisine geldiğini gördük son U20 şampiyonasında. Pull-up’ı iyi ve genel olarak da iyi bir şutör olduğu söylenebilir.

Savunmada Bochoridis’i ben çok beğeniyorum ve ileride bireysel açıdan iyi bir adam adama ve takım savunmacısı olacağını düşünüyorum. Uzunluğuyla hemen hemen her yere ulaşabiliyor ve top çalma, ribaund gibi konularda da gayet iyi.

Halil Can Pelister

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir