[email protected]: “Bir gülümsemeyle hayatları değiştirebileceğimi biliyorum” #EuroAngle

Fenerbahçe’nin ABD’li yıldızı Ekpe Udoh, Euro Angle isimli kişisel blog sayfasına rol modellerine dair bir yazı yazdı.

Blog sayfasına girdiği paylaşımlarla ve kitap kulübüyle basketbol dışındaki yönünü göstermekten çekinmeyen Udoh’un son yazısı şu ifadelerden oluşuyor:

Rol model; tavrı, örneği veya başarısı başkaları tarafından, özellikle gençler tarafından taklit edilebilen kişidir. Bir rol model diğer insanlar tarafından takip etmek için iyi bir örnek olarak görülür. Yani insanlar her hareketinizi izleyip eve giderler ve onları çalışırlar. Kim olduğunuza dair ipucu yakalamak adına her röportajı dinlerler. Salonda adınızı haykırırlar, maçları televizyondan izleyen taraftarlar da aynısını yaparken. Sizin yerinizde olmanın neye benzediğini merak ederler. Onların gözünde, siz bir rol modelsinizdir. Yani ne yaparsanız yapın her yerde insanlar size ilgi gösterirler.

Edmond, Oklahoma’da büyürken birkaç rol modelim vardı ve onlar benim için dünyaları ifade ediyordu. Biri, Hakeem Olajuwon’du. Onun maçlarını izlediğimi ve salona gidip aynı hareketleri becerebilmeyi denediğimi net şekilde hatırlayabiliyorum. NBA’de oynamanın mümkün olduğu umudunu bana veren kişidir Olajuwon.

Bir başka rol modelim ise lisedeki İngilizce öğretmenlerimden biriydi. Adı, Jody Terry idi. Eski tragedyalarla ilgilenmesem bile, oyunları okurken sahneleri bize yeniden canlandırırdı. İlgimizi konuya çekmek için ne gerekiyorsa yapardı. Bu, benim onu daha da takdir etmemi sağladı.

Şimdi bir profesyonel olduğumdan, bir rol model olduğumu düşünmeye meyilliyim. Bir rol model olmak asla hafife alınmamalıdır. Sadece yeteneğiniz ölçüsünde en iyinizi sahaya koymak zorunda değilsiniz; kendinizi bu şekilde taşımalısınız da. Bu sorumluluğu seviyorum ve belki bir gülümsemeyle hayatları değiştirebileceğimi biliyorum. Bu yüzden bu kadar çok gülümsüyorum. Çocuklara/yetişkinlere ulaşabilip onlara zaman ayırmayı seviyorum. Soruları cevaplamak veya sahiden çocuklarla oyun oynamak olsa da, hepsinden zevk alıyorum ve daha önce olduğundan daha fazla şey yapmaya sabırsızlanıyorum. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler