Efsanelerden EuroBasket 2015 değerlendirmesi

EuroBasket 2015’te heyecan bugün oynanacak madalya karşılaşmalarıyla sona erecek ve Avrupa’nın en büyüğü belli olacak. Finale sayılı saatlerin kaldığı şu dakikalarda sizlerle Avrupa basketbolunun efsanelerinin şampiyona hakkında görüşlerini paylaşmak istedim. Eurohoops’un hazırladığı kaliteli içeriğin çevirisine göz atmaya ne dersiniz ? 

FIBA Hall of Fame üyelerinden  Sarunas Marciulionis, Antoine Rigaudeau ve Vladimir Tkachenko EuroBasket 2015’te bu akşam oynanacak final mücadelesinden önce Eurohoops’a nostalji ve bilgi birikimi kokan açıklamalarda bulundu.

Litvanya basketbolunun efsane isimlerinden Sarunas Marciulionis ülkesini kesinlikle favori olarak görmediğini ancak İspanya’nın bazen tamamen Gasol odaklı oynamasının onları başına iş açabileceğini ifade etti, Marciulionis’in açıklamalarının tamamı şu şekilde:

”Finalde favori olduğumuzu kesinlikle söyleyemem. Pau Gasol’den dolayı İspanya zaman zaman tek adamın takımı görünüyor. Tabii ben buna benzer bir şeyi en son söylediğimde 2013’te yani finalde Fransa’ya kaybetmiştik. EuroBasket 1995’te Sırbistan’a karşı oynadığımız final maçını unutamıyorum, kariyerimin unutulmaz anlarından biriydi ve kazanmak için her şeyi yapmıştık. Arvydas Sabonis ve Pau Gasol farklı oyuncular ancak ikisinin de basketbolunun büyüleyici olduğunu düşünüyorum.”

Fransa basketbolunun efsanesi Antoine Rigaudeau ise ülkesini finalde görmeyi çok istediğini ancak bu isteğinin gerçekleşmemesine rağmen basketbol açısından harika bir finalin basketbolseverleri beklediğini düşündüğünü söyledi. Antoine Rigaudeau’un açıklamalarının tamamı şu şekilde:

”Elbette Fransa’nın finalde olmasını tercih ederdim ancak yine de harika bir maç izleyeceğimizi düşünüyorum. Fransa basketbolu ise gelecek açısından emin ellerde. Çok fazla yetenekli ve genç oyuncumuz var, uzun süre Avrupa’nın elit düzeyi arasında yer edineceğimiz kesin ve buraya ait olduğumuzu her şampiyonada kanıtlayacağız.” 

CSKA Moskova ve  dağılmadan önceki Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin efsane isimlerinden Vladimir Tkachenko, daha çok geçmiş şampiyonalardan bahsederken EuroBasket 1987’deki final maçının kendisi için unutulmaz olduğunu kaydetti. Vladimir Tkachenko’nun açıklamalarının tamamı şu şekilde:

”Finalde Panagiotis Giannakis ile aramda yaşanan pozisyonu asla unutamam. Ben sadece top korumaya çalışıyordum. Şu an  Panagiotis Giannakis iyi bir arkadaşım ve birbirimize görüşecek zamanı muhakkak ayarlamaya çalışıyoruz.”


  • İçerikteki ifadeler Eurohoops’un web adresinden alınmış olup İngilizce aslından çevrilmiştir.
  • İçerikte görsel ise Lequipe’nin web adresi üzerinden temin edilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler