Dusan Ivkovic: ”Tecrübeye ihtiyacımız var”

Anadolu Efes’in tecrübeli başantrenörü Dusan Ivkovic, yeni bir kadro kuran Anadolu Efes’in durumunu Euroleague resmi sitesine değerlendirdi.

Geçtiğimiz sezonu ve takımın şu anki durumunu özetleyen Ivkovic. ‘’ Benim felsefeme göre konuşmak için henüz erken. Fakat şunu söyleyebilirim ki, ihtiyacımız olan şey tecrübe. Geçen sezon çeyrek finallerde Real Madrid gibi bir takıma karşı iyi seri geçirdik. Dürüst olmak gerekirse geçen sezondan bir adım daha yukarıda olmayı hedeflediğimi söyleyebilirim. Adım adım çalışmalıyız, şu anda tecrübeye ihtiyacımız var. Tecrübe, zamanla, maç yapmakla oluşuyor ve biz de adım adım gitmek zorundayız.’’

Yeni transferler Tyus ve Dunston’a da değinen Sırp koç ‘’İkisi de çok atletik oyuncular. Sahayı iyi koşuyorlar, geçiş oyunlarını iyi bitiriyorlar ve harika ribauntçular. Thomas’ın organizatörlüğünde daha da iyi olacaklar. Fakat tekrarlamalıyım ki henüz sezonun başındayız, 6 haftadır birlikte çalışıyoruz.

Takımdaki dış oyuncuların etkisinden bahseden tecrübeli antrenör ‘’Jayson Granger, geçen sezon kadromuzda olan Draper’a benziyor fakat Jayson daha genç, daha atletik. Onun da zamana ihtiyacı var. İyi bir şütör, belki oyununu biraz daha istikrarlı hale getirmesi gerekiyor. Jon Diebler, yine geçen sezon kadromuzda yer alan Perperoglu ve Jenning’in bir karışımı. Euroleague’de belki ilk senesi ancak harika bir şütör, iyi bir savunmacı ve takımımızdaki dengeyi sağlaması açısından önemli bir oyuncu. Basketbol geçmişi olan bir aileden geliyor, abisi ve babası basketbol antrenörü. Oldukça eğitimli bir oyuncu. Derrick Brown’un bu sene Avrupa’daki üçüncü senesi ve NBA tecrübesi var. 3-4 arası bir oyuncu, bazen 4-5 numaralı pozisyonları da oynayabiliyor. O da önemli bir yaratıcı oyuncu, iyi bir savunmacı. 

Euroleague ilk tur gruplarını değerlendiren başantrenör ‘’Bu eliminasyon aşamasında gruptaki her maç önemli. En tecrübeli ve güçlü takım Olympiakos ile Cedevita veya başka bir takım arasında herhangi bir ayrım yapamam. Geçen sezondan daha güçlü bir Euroleague bekliyorum. Takımda çok sayıda değişiklik oldu ve bizde sıkı çalışarak, maç maç gitmek istiyoruz.’’

Son olarak Anadolu Efes’in Türk basketbolundaki önemine vurgu yapan Dusan Ivkovic ‘’Anadolu Efes’in Türk basketbolunda geleneksel bir şeyine dikkat çekmem gerekirse, o da yetiştirici bir kulüp olduğudur. Tüm iyi oyuncular ve koçlar Anadolu Efes akademisinden yetişiyor. Örneğin koçlar Ergin Ataman ve Ufuk Sarıca. Ufuk Sarıca çok da iyi bir oyuncuydu. Hidayet Türkoğlu’nda Cedi Osman veya Furkan Korkmaz’a kadar hepsi Anadolu Efes altyapısından. Genç oyuncuların nasıl yetiştiği, takımın başarısı ve benim sistemimde en önemli konulardan birisi.’’ dedi.

Kaynak: Eurohoops

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler