2

Türkiye’nin ev sahipliğinde 27 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da düzenlenecek olan 2014 FIBA Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nın açılış töreni yapıldı.

Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreninde, FIBA Avrupa ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, FIBA’nın eski başkanı Bob Alphinston, katılımcı ülkelerin temsilcileri ve çok sayıda davetli yer aldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Bob Alphinston, FIBA adına Türkiye’de bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, “Türkiye Basketbol Federasyonu, dev bir organizasyona ilham verme noktasında önemli çalışmalar yaptı. Burada Türk misafirperverliğinin tadına varacağız” dedi.

Açılış töreninde kadın basketbolunun Türk basketbolundaki yerinden ülke sporuna değin birçok konuda önemli açıklamalarda bulunan FIBA Avrupa ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, şampiyonaya katılım gösteren tüm ülkeleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacaklarını dile getirdi. Turgay Demirel’in açıklamalarının tamamı şu şekilde:

“Türk basketbolu olarak bulunduğumuz nokta, federasyonumuz için 20 yıl önce başlayan özverili bir mücadelenin geldiği noktadır. Amacımıza ulaştığımızı düşünüyorum. Kadın basketbolu olmadan, Türk basketbolu olmazdı. Art arda aldığımız başarılarımız, madalyalarımız ve 2012 olimpiyatları 5’inciliği önemli başarılar olmuştur. Şampiyonada mücadele verecek oyuncularımız, ülkemizin yetiştirdiği en değerli sporculardır ve hepimiz için gurur kaynağı olmuşlardır. Bu başarılı nesil üzerine inşa edeceğimiz geleceğimizi, çok önemli bir görev olarak görüyoruz. Basketbolun etkisi çok büyük ve bunu saha dışına taşımak bizim görevimiz. Herkesin çocuğu bir Işıl Alben veya Nevriye Yılmaz olamayabilir ama basketbol sayesinde disiplinli birer lider olmayı öğrenebilirler. Bunu için de şampiyona, Türk kadın basketbolu için yeni bir başlangıç anlamına da geliyor.”

“Türkiye Basketbol Federasyonu bu dönemde çok verimli işler yaptı. Kadınlarda milli takımımız, son 2 Avrupa şampiyonasında madalya kazanarak ve olimpiyatlarda 5. olarak büyük başarılara imza attı. Şimdi cumartesi günü başlayacak FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda hedefimiz, yine grup maçlarını başarıyla tamamlayarak, çeyrek finale çok iyi bir başlangıç yapabilmek. Burada son güne kadar mücadeleyi sürdürerek, madalya kazanabilmek istiyoruz”

“Ankara’da ve İstanbul’da salonları dolduracak basketbolseverlerin desteğiyle inşallah Fransa maçıyla çok iyi bir başlangıç yaparak, bu dünya şampiyonasını kadın basketbolumuz için yeni bir zafer organizasyonu olarak hatırlamak istiyoruz. Türkiye’nin her zaman yaptığı gibi iyi bir organizasyon olacak”

Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı, Dünya Şampiyonası’nın ilk gününde saat 19.00’da gruptaki en zorlu mücadelesinde Fransa ile karşılaşacak. Karşılaşma, NTVSpor ve ntvspor.net adresinden canlı yayınlanacak.

 

Onur Coşkun

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir