Doğru Plana Dönüş

Heurtel’in Anadolu Efes’teki varlığını hissettirmeye tam anlamıyla başladığı Olympiakos maçından sonra ilk rakibin Nizhny Novgorod olması çok şeyi değiştirebilirdi belki de Anadolu Efes için. Olympiakos galibiyeti yanlışı doğru gösterdi çünkü. Öte yandan her şeyden önce aklı daha çok hücumda olan bir takım Nizhny Novgorod ve A.Efes’in çözmesi gereken Heurtel sonrasında ,defalarca belirttiğim ve belirteceğim üzere, temel stratejiyi değiştirmeyip bazı gerekli taktik hamleleri yapmak, savunmayı hücuma geçiş aracı olarak değil hücumun kaynağı olarak görmek.

Nizhny Novgorod karşısında oynanan oyun Anadolu Efes’in sezonluk planlamasını üzerinden inşa ettiği oyundu. Gözle görülür bir şekilde sahaya girip çıkanı belirleyen temel kıstas savunma performansıydı, son birkaç maçın aksine. Öyle ki yeri geldi Lasme ve Draper, yani bu takımın en iyi savunmacıları yaptıkları savunma hataları ve ciddiyetsizlikleri nedeniyle aynı anda kenara geldiler.

anadolu efes parakhouski

Altını çizelim ; Novgorod ilk yarıyı sadece 8 ribaundla tamamlarken Anadolu Efes 17 ribaund aldı. Yine bu süre içerisinde rakibini sadece 3 top kaybına zorlayabildi Anadolu Efes ama Nizhny’i mecbur ettiği zorlama şutların devamında kolay sayılar buldu çok defa, oyunu Heurtel kıskacına hapsetmedi. Temel plan uygulandı yani. İlk yarının %77’lik iki sayı yüzdesiyle tamamlanmasının ardında yatan iki temel faktörden biri bu. Diğerinin ise eşleşme hatalarını sürekli olarak kovalamak olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Kuksiks üzerinden Perperoglou ; dışarıya kadar çıkarmak mecburiyetinde bıraktığı Parakhouski üzerinden ise Bjelica topla potaya giderek kolay sayılar buldu. Kinsey’in yokluğunu ise Heurtel ustaca değerlendirdi. Bazı gereksiz zorlamalar ve Parakhouski tarafından savunulan çembere bilinçsiz penetreler dışında ekseriyetle verimliydi A.Efes hücumları.

İkinci yarının hemen başında Ivkovic’in Lasme ve Draper’ı oyundan alıp Janning ve Cedi’yi oyuna sokmasının üzerinde durmak gerekir. Zira bu da temel plandan kopuşa karşı alınmış bir tedbirdi ve son derece doğruydu. İlk maçta Rochestie-Parakhouski bağlantısını koparamamıştı Anadolu Efes. Bu maçta da Parakhouski, Mekel ile oynadı ikili oyunlarını Nizhny ve dönemlik de olsa verim sağladı. Bu dönemde Lasme ve Draper fazlasıyla dirençsiz kaldılar bu ikili oyunları savunmakta ve adamlarını kolay kaybettiler. Ivkovic bu duruma karşı gecikmesiz bir önlem aldı, daha doğrusu tepki gösterdi.

Thomas Heurtel

Anadolu Efes’in maçın son dakikasındaki lakaitliği rakibin adıyla bağlantılı olarak içine düşülmüş bir ciddiyetsizliktir, buna şüphe yok. Asıl üzerinde durulması gereken mesele ise Krstic’in takıma dönmesi sonrası Heurtel eskenli eski kötü alışkanlıklara dönülüp dönülmeyeceğidir. Bu sorun Heurtel ve Krstic üzerinden oynanan ikili oyunların takımın geri kalanını tamamıyla dışarıda bırakmasıyla ilgili. Öyle ki adının aksine mümkün olduğunca fazla oyuncuyu kapsamına alması gereken ikili oyunlar Anadolu Efes’te Heurtel-Krstic ikilisi tarafından oynanırken kalan 3 oyuncunun hareketleri üzerinden skor üretme planı halihazırda mevcut değil. Haliyle ne oyun hızlanabiliyor ne de düşük set temposu rakibin savunma şeklini bozabiliyor.

İş sadece hücum kısmıyla da bitmiyor elbet. Heurtel’in varlığı, üzerine maçlık plan kurulabilecek kadar yetersiz bir savunmacının sahada varlığına işaret ediyor her halükarda. Yanına Krstic’i koymak hücum anlamında Heurtel’e partneri olması adına önemli. Ama sonuç olarak iki yetersiz savunmacı aynı anda parkede. Önemli süreler için geçerli bu durum üstelik ve bu ikili aynı anda sahada tutmak hücum için tehditkar. Atsan atılmaz satsan satılmaz yani. Dolayısıyla bu durum bu ikilinin yanlarındaki parçalara yüksek önem kazandırıyor. Hem bu ikilinin savunma zaaflarını kapatmak, hem de hücumun yüksek oranda onların üzerine kurulduğu düşünülerek etrafındakileri hücum denkleminin içine dahil etmek gerek. Ivkovic’in sınavı da burada başlıyor zaten. Doğrusunu söylemek gerekirse geride kalan Fenerbahçe Ülker, CSKA Moskova ve Olympiakos karşılaşmalarında iyi bir sınav veremedi bu konuda. Temel planın hayli dışına çıkıldı.

Savunmayı hücuma geçmek adına bir an önce tamamlamak isteyen ve en önemli savunmacıdan yoksun olan, hatta Antonov ve Parakhouski dışında savunma dirençleri çok aşağıda olan oyunculardan kurulu bir Novgorod karşısında ise Ivkovic de oyuncular gibi sağlıklı kararlar alabilme ortamına kavuştu aslında. Özellikle Krstic’in de olmaması oyuna savunmanın temel olmasının önemini açığa çıkarabilmek için son derece önemli oldu. Ama yeterli değil. A.Efes için playoff ihtimali rakibin belli olduğu bir ihtimal ve bu yolda bir maç için ana plana dönülmesi geçmişte kalan Fenerbahçe Ülker, CSKA Moskova, Laboral Kutxa, Unicaja Malaga karşılaşmalarını unutturmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Anadolu Efes bu kez de logosuyla ödül aldı #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague ve ING Basketbol Süper Ligi şampiyonu Anadolu Efes, bu kez logosuyla ödül aldı. 2010, 2013, 2017 ve 2020 yıllarında "Avrupa’nın En İyi...

Ergin Ataman: “Obradovic, #EuroLeague şampiyonluğu sonrası beni tebrik etti”

Turkish Airlines EuroLeague'in şampiyon takımı Anadolu Efes'in Koçu Ergin Ataman, efsane koç Obradovic'in kendisini tebrik ettiğini söyledi. Habertürk TV'de yayınlanan Teke Tek programının konuğu olan...

Anadolu Efes, #EuroLeague kupası ile Ata’nın huzurunda

Turkish Airlines EuroLeague şampiyonu Anadolu Efes, şampiyonluk kupasıyla Ata'nın huzuruna çıktı. Turkish Airlines EuroLeague ve ING Basketbol Süper Ligi şampiyonu olarak sezona damga vuran Anadolu...