Dimitris Itoudis: “Scottie Wilbekin’e çok yakınız!”

CSKA Moskova’dan ayrılarak Fenerbahçe Beko’ya katılan başantrenör Dimitris Itoudis gündeme dair açıklamalarda bulundu!

Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe Beko, başantrenörlük görevi için Dimitris Itoudis ile sözleşme imzaladı. Deneyimli koç takımdaki genel durumu, kendisi ile merak edilen soruları yanıtladığı keyifli bir röportaj verdi.

Takımın, 2021-22 sezonunda Basketbol Süper Ligi şampiyonluğu hakkında yorumlarda bulunan Yunan koç şunları ifade etti:

“İlk önce Jan Vesely ve Ahmet Düverioğlu’nu Fenerbahçe’ye katkılarından dolayı ve getirdikleri şampiyonluk için tebrik etmek istiyorum. Sezonu çok güzel bir şekilde bitirdiler.

Aynı zamanda antrenörlere Djordjevic’e, ondan önce Kokoskov’a, Obradovic’e Fenerbahçe Spor Kulübü’nü bu seviyeye getirdiği için ve burada emeği olan herkese yaptıkları için teşekkür ediyorum.

Sadece başantrenörlere değil bütün asistanlar, personeller ve taraftarlarla birlikte kulübe aslında birlik olarak yapılan ve gerçekten tarifsiz olan paha biçilmez bir katkı bu.”

Özel hayatı ile ilgili sorulan sorulara eğlenceli bir şekilde yanıt veren Dimitris Itoudis kendisi hakkında şu bilgileri verdi:

“İlk olarak futbol ile ilgileniyordum ancak iyi ki basketbola geçiş yapmışım. Babam gerçekten çok iyi bir futbolcu ve çok iyi buzuki çalıyor ama oğullar babalarının tersini yapmak istediği için ben daha çok gitara ve armonikaya yöneldim. 
Şarkı da söylüyorum ve müziksiz bir hayat düşünemiyorum. Hayatımın çok önemli bir parçası. Bandırma’da bulunduğum zamanlardan beri akustik olarak çok hoşuma giden şeyler var Türkiye’de. Açıkcası kulağıma ne hoş geliyorsa onu dinliyorum.”
CSKA Moskova döneminden önce Türkiye’de Bandırma’da çalışan koç Dimitris Itoudis o günlerini ve Türkiye hakkında görüşlerini şu şekilde ifade etti:
“Bandırma’da üç senelik bir anlaşmam vardı ancak CSKA’dan dolayı erken bitmek durumunda kaldı. Oradaki bana yaklaşımlarından dolayı teşekkür etmek istiyorum onlara minnettarım. İnanılmaz bir sevgi vardı orada ve kendimi hep onların bir parçası gibi hissettim. 
Bandırma’da çok güzel zamanlar geçirdim. Sadece iş ortamında değil özel hayatımda tanındığım her yerde herkes bana karşı çok iyiydi. Türklerin o kadar güzel özellikleri var ki.. Misafirperverlikleri zaten en iyi özelliklerinden biri.
Nereye giderseniz gidin beni tanıdıkları anda Yunan bir başantrenör olduğum için hemen Yunan müzikleri çalmaya başlarlardı. Bu tip şeyler çok güzel. Yemeklere gelince ise doğadan gelen her şeyi çok seviyorum. Zaten mutfak kültürümüz birbirine çok benziyor.”
Basketbol antrenörlüğüne başlama sürecini ve yaşadığı zorlukları anlatan Fenerbahçe Beko’nun çiçeği burnundan koçu durumu şu şekilde anlattı:
“1987 EuroBasket düzenlediğinde 17 yaşındaydım. Yunanistan turnuvayı kazandığında binlerce kişi sokağa döküldü. Yunanistan basketbolu adına bir devrimdi. O jenerasyon rüyalarınızın peşinden koşarsanız hiçbir şeyin imkansız olmadığını göstermişti.
Zagreb, benim antrenörlük hayatım için adeta bir hayat okuluydu. İnanılmaz hocalarım vardı ve iyi dostluklar edindim. 21 yaşımda basketbol oyunculuğunu bıraktım hiçbir zaman yüksek seviyede bir oyuncu değildim. En büyük hocalarımdan biri Dusan Ivkovic’ti.
Aynı şekilde Zeljko Obradovic de öyle.. Bunlar hep birlikte çalıştığım insanlar ve bundan gurur duyuyorum. Ben adeta bir bilgi mıknatısı gibiyimdir. O yüzden böyle insanlardan bir şeyler öğrenip çekebildiğim için çok şanslıyım.”
Fenerbahçe Beko için önemli konumda bulunan Partizan koçu Zeljko Obradovic ile 13 yıl boyunca Panathinaikos’ta birlikte çalıştığı dönem hakkında ise Itoudis şunları belirtti:
“İlişkiler hep şüpheyle başlar acaba ‘doğru insan mı?’ diye. Uzun süren zorlukları ve engelleri aşan ilişkiler gerçek ilişkilerdir. Obradovic, Fenerbahçe ve basketbol adına önemli biri. 13 yılımızı Panathinaikos’ta birlikte geçirdik ve benim için çok değerli.
Bizi bir araya getiren kişi Dusan Ivkovic’tir. 1999 senesinde acaba bir birliktelik olabilir mi diye görüşmelerde bulunduk. 13 sene boyunca takımın büyümesine ve kupalar kazanmasına yardımcı olduk. Panathinaikos’taki sinerji bizi başarıya taşıdı.”
CSKA Moskova’dan ayrılış ve Fenerbahçe Beko’dan teklif gelme sürecini de anlatan Yunan çalıştırıcı yaşananları şu şekilde anlattı:
“Gerçeği söyleyeceğim.. Teklif ilk geldiğinde CSKA ile bir yılım daha vardı. Rusya’da ve kulüpteki bazı sıkıntılardan dolayı geminin hafif hafif battığını hissedince kaptan olarak ilk atlayan olmak istemedim. Elimden geldiğince CSKA’da devam etmeye çalıştım.
Fenerbahçe’den teklif gelince CSKA yönetimiyle oturup konuştum ve durumu anlayışla karşıladılar. Ben her zaman yeni yollar, yeni başarılar ve yeni heyecanlar peşinde koşan birisiyim. O yüzden Fenerbahçe’nin yapısı benim için çok uygundu.”
Fenerbahçe Beko’nun nasıl bir transfer dönemi geçireceği hakkında da bilgiler veren Dimitris Itoudis, gündemdeki Wilbekin, Vesely ve De Colo için şunları söyledi:
“Vesely ile konuştum. Yeni bir ortam değişikliği istediğini belirtti. Ona saygı duymamız gerekiyor. Scottie Wilbekin’e çok yakınız! Nando De Colo ile görüşmelerimiz devam ediyor. Kendisi de kalmak istiyor. Samet ve Motley’i açıkladık.
Fenerbahçe formasını giymeye layık ve başarıya aç olacak oyuncuları kadroya katmaya çalışıyoruz. Türk rotasyonumuz iyi ancak araştırmaya devam edeceğiz. Tek bir sorum var 80 milyon nüfuslu ülkede neden altyapıdan bu kadar az oyuncu çıkıyor?”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler