Dimitris Itoudis, Beşiktaş Emlakjet maçının ardından konuştu

Fenerbahçe Beko’da koç Dimitris Itoudis, Beşiktaş Emlakjet mağlubiyetinin ardından açıklamalarda bulundu.

Dün, Sinan Erdem Spor Salonu’nda 15 bin taraftarın salonu doldurduğu maçta Beşiktaş Emlakjet, rakibi Fenerbahçe Beko’yu 68-64 mağlup etti.

Mücadelenin ilk yarısına ise Yam Madar’a atılan yabancı madde damgasını vurdu. Taraftarların sahaya attığı yabancı maddelerden birinin Yam Madar’a isabet etmesi sonucu Madar yerde kaldı ve maç durdu.

Kaşı açılan Madar, daha sonrasında soyunma odasına gitti ve orada tedavisinin tamamlanmasının ardından maça dönebildi.

Karşılaşmanın sonunda bu konuya değinen Dimitris Itoudis, Türkiye Basketbol Federasyonu’nu, hakemleri ve organizasyonu hedef aldı.

Koç Itoudis, bunun kabul edilebilir bir şey olmadığını ifade ederken şu şekilde konuştu:

“Maalesef basketbol dışı şeyler konuşmam gerekiyor. Her zaman rakibi tebrik ederim. Benim görgüm bunu gerektiriyor. Bugün de tabii ki kazandığı için Beşiktaş’ı tebrik edeceğim ama bu maçın biraz farklı şekilde kazanıldığını düşünüyorum. Federasyona, hakemlere, bunu organize eden herkese şunu sormak istiyorum. Bir oyuncuyu yaralayarak, tam her şey düzgün ve uygun giderken bu bir strateji midir? Federasyona sormak istiyorum. Oyuncuları yaralayarak maçın devam etmesi bir strateji mi? Bu kabul edilebilir bir şey mi? Normal şartlar altında herhangi bir yerde bu maç iptal edilirdi, durdurulurdu. Aynı şey hakemin başına gelse, tabii ki hiç kimsenin başına gelmesin. Ne hakeme, ne sahada hiç kimseye ama bu maç aynı şekilde devam eder miydi? Bunun cevabını maalesef bulamadım. Biz sahada fizikselliğimizle, oyunumuzla kazanmak istedik ama maalesef 2023 yılında sahada böyle bir ortamı vardı. Ve bu çok ortadaydı. Bu sebeple Yam Madar gözünden yaralandı ve kabul edilebilir bir şey değil. Evet, taraftarlar maçın en büyük parçasıdır. Şarkılarıyla, marşlarıyla ve söylemleri ile olmalılar ama Yam Madar’ı yaralayarak bu bir başarı ve mutluluk şeyi değildir. Bütün digital görüntüler ve her şey izlenmeli ve bunu yapan kişi hapse gitmeli çünkü Yam Madar gözünü kaybedebilirdi. Sadece bu değil, yüzlerce şey atıldı ve maç oynanmaya devam edildi.

Arkadaşım olan Beşiktaş’ın Koç’un yanına gittim ve mikronu alıp taraftarları sakinleştirmesini söyledim. Devre arasında bunu yaptığını öğrendim ve bunun için kendisine teşekkür ederim. Bu konuda hepimizin yapabilmesi gereken bir şeyler var. Antrenör de oyuncu da taraftarı sakinleştirebilir. Böyle bir şey Avrupa’da EuroCup’ta acaba olabilir miydi? Bunun cezası var. Çok büyük yaptırımı olur. Maalesef Türkiye ligi buna tolerans gösteriyor ve buna izin veriyor. Bunu yapan kişilerin hepsi cezalar almalı. Bu şekilde maçın devam etmesi inanılmaz. Maalesef basketbolu konuşamıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler