1994 Jenerasyonu’nda 14. Sırada

Doğum Tarihi: 29.05.1994noticias_45965_2

Doğduğu Yer: Mrkonjic Grad (Bosna Hersek)

Boy: 1.95cm

Takımı: Unicaja Malaga (İspanya)

Pozisyonu: Şutör Guard

09 Temmuz 2014, H.Can Pelister – Unicaja Malaga’dan Gipuzkoa Basket’e kiralık olarak gitmesi beklenen Dejan Todorovic, 1994 jenerasyonun en ilgi çekici potansiyellerinden birisi. Malaga ile zaman zaman A Takımda oynayan Boşnak asıllı oyuncunun henüz herhangi bir milli takımda oynamadığını, ancak kaynakların onun Sırbistan’ı seçeceğini belirtiyor.

Dejan Todorovic, 19 yaşındaki bir oyuncuya göre güçlü bir fiziğe sahip. Geniş omuzlara ve güçlü kollara sahip olan Todorovic, özellikle de çabuk ellere sahip olmasının avantajını oyunda iyi kullanıyor. Geçtiğimiz sezon Unicaja Malaga-Galatasaray LH maçını hatırlayanlar, onun araya girip çaldığı toptan sonra yaptığı smacı hatırlarlar belki. Çok patlayıcı ve atletik bir oyuncu gibi gözükmese de, Todorovic yeteri derecede çabuk ve Avrupa seviyesine göre bu 2 özelliği gayet iyi.

Altyapı seviyesinde Unicaja onu 2 ve 3 pozisyonlarında oynattı. LEB Gold’ta ise geçen sene onu daha çok 3 numara pozisyonunda kullandılar ancak ben ileride daha çok ACB seviyesinde onun 2 numaraya kayacağını düşünüyorum. Todorovic iyi top hakimiyeti ve aynı zamanda vücut kontrolüne sahip. Şutunun dışında sizeının yardımıyla kendisine alan yaratıp, skor üretebiliyor. Hızlı hücumlarda da tehlikeli bir oyuncu olan Todorovic, iyi dribbling yeteneklerine sahip ve hızlı hücumları tıpkı GS maçında yaptığı gibi güçlü bir smaçla da bitirebiliyor. Her ne kadar elit seviye için henüz yeterli olmasa da, uzunu da pick-and-roll oyunları sonrası görüp, besleyebilme potansiyelinin olduğunu da birkaç maçta gösterdi, geliştirebilir. Şut konusunda yüzdeleri pek yüksek olmasa da bu konuda kendine güvendiği belli. Mekaniği kötü değil fakat isabet yüzdesini ve elbette şut tercihlerini de geliştirmesi gerekiyor.

Savunma kısmında averaj bir oyuncu. Kendisinden daha küçük, çabuk oyuncuları savunma konusunda sıkıntı yaşıyor, bunun da sebebi biraz da lateral çabukluğunun pek iyi seviyede olmamasından kaynaklanıyor. A Takımda oynadığı süre boyunca bire bir savunmalarda iyi efor gösterdi ve savunma karakterini de beğendim. Topsuz ve yardım savunmalarında gelişmesi gerekecek ve daha henüz üst seviyede dolu dolu bir sezon geçirmedi, gelişeceğini düşünüyorum. Sahip olduğu iyi size ise ona oyunun her iki tarafında da ribaundlar konusunda yardım ediyor.

Todorovic’in önümüzdeki sene ACB’deki bir takıma rotasyon oyuncusu olarak iyi bir katkı verebileceğini ve bu rol için hazır olduğunu düşünüyorum. LEB Gold’ta biraz daha tepeye oynayabileceğini gösterdi. NBA için yeterli patlayıcılık vb. şeyler olmadığı için ben onun daha çok Avrupa’da Euroleague-Eurocup seviyelerinin iyi bir oyuncusu olabileceğini düşünüyorum. Önümüzdeki sezon biraz daha yakından takip etmekte fayda var. Geçen sene Malaga’nın LEB Gold’ta mücadele eden Clinicas Rincon takımında oynayan Todorovic’in ortalama istatistikleri ise şu şekilde:

MAÇ SAYISIDKSAYIRİBAUNDASİSTTOP KAYBITOP ÇALMA
2127.114.93.51.53.21.3

Halil Can Pelister

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için: [email protected]

Website:

1 Comments

  1. basketsever01 - 10/08/2014

    İspanyolların örnek alınması gereken,bir sürü iyi yönleri var gerçekten,,,bu sene 5+1 kuralı geldi (desteklekliyorum) fakat bir adımın eksik olduğunu düşünüyorum, yeni kuralla birlikte her takım güçlendi Hedefsiz takım yok, play OFF lara katılmak için 10-11 tane takım mücadele ediyor kalanlarda ligde kalmak için mücadele veriyor..durum böle olunca her galibiyet çok önem kazanıyor..bu sebepten dolayı takımlar en iyi beşi ile daha uzun süre sahada kalacak, rotasyon azalınca arkada bekleyen genç yetenekler havlu sallayacak bol bol,,,bizim normal sezon maçlarının önemini biraz daha azaltmamız gerekiyor yoksa takımlar çok yıpranacak,,bunun da bence en iyi yolu TBL deki takım sayısını artırmak olacak benim görüşüm 20 takım olması yönünde, böylece takımların telafi şansı artmış olur ve takımlara çeşitli şeyleri deneme imkanı verilir, bir de şu var...şu an 16 takım var,,eski sisteme göre (3+2) 16#7 den 112 tane türk oyuncu bulunuyordu 12 kişilik kadrolarda..takım sayısı 20 olursa yeni sisteme göre (5+1) 20#6 dan 120 tane türk oyuncu eder.. Böylece yabancı kuralına karşı gelenleri de susturmuş oluruz...nba de de aynı sistem var aslında play OFF ve normal Sezon,, normal sezon maçları takımlara bir şeyleri deneme fırsatı vermeli,,böylece genç oyunculara yatırım yapan kulüp sayımıZıda artırmış oluruz,,,Tofaş tan başka gençlere önem veren bir takımımız yok malesef...ben tofasta da bu sene yabancıların sahada daha fazla kalacağını düşünüyorum... Çünkü düşme potasına girebilirler...orta seviye takım yok şuan tbl de,,, saygılarımla,iyi günler...

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir