Turkish Airlines EuroLeague ekiplerinden Olympiacos’un deneyimli başantrenörü David Blatt, PPMS hastalığına yakalandığını açıkladı.

Olympiacos’un İsrailli koçu David Blatt, kulübün resmi sitesinden yaptığı açıklamada birkaç ay önce birincil dereceden ”Primary Progressive Multipl Skleroz” (PPMS) hastalığına yakalandığını duyurdu.

MS(merkezi sinir) hastalığının üç türünden biri olan PPMS, kişinin birçok yönden yaşam kalitesini etkiliyor ve normalde insanın yapabileceği temel şeyleri bile yapmanıza engel olan, zorlaştıran bir bağışıklık sistemi hastalığı olarak biliniyor. Ölümcül bir hastalık olmamakla beraber hastalığın şu an için herhangi bir tedavisi bulunmuyor.

David Blatt’ın açıklamalarından bazı demeçler:

”Hayat, bazen size neden olduğu bilinmeyen sonuçlar verir. Bu anlar, gerçek karakterinizi test eden kararlar ve seçimler vermenizi gerektiren anlardır.

”Birkaç ay önce PPMS’e yakalandım. Bu hastalık birçok kişiyi farklı türlerde etkiliyor. Bu hastalık, kişinin yaşam kalitesini etkiliyor ve kişinin temel işlevlerini bile yapmasını engelleyebiliyor. Bu hastalığın benim bugünümü ve gelecek hayatımı nasıl etkileyeceğini anladığımdaki şok ve acıyı aştığımda hiçbir şeyden vazgeçmemeye karar verdim. Depresyona girmek kolaydır, ben böyle yapmayacağım ve sadece hayatımı olabildiğince normal bir şekilde sürdürmeye adapte olacağım.

”Bu hastalığı nasıl düzeltebiliriz? İşe koyulacağız. Plan yapacağız ve her gün sıkı çalışacağız. Hastalığı iyileştirmek veya azaltmak adına yollar bulacağız. Kendimizi eğiteceğiz ve bize yardımcı olabilecek, bu durumu paylaşabileceğimiz insanları buluyoruz. Kendimize ve farkındalık isteyen, kırılganlık algısından saklanmayan ve utanmayan başka insanlara karşı açık ve dürüst oluyoruz.

”John Wooden bir keresinde şöyle dedi: ‘İşler, işlerin nasıl yürüdüğünü en iyi şekilde kullananlar için en iyi sonucu verir.’ Benim sorumluluğum, hayatımı en iyi şekilde yaşamaya devam etmek, asla ve asla pes etmemek ve bunun için bir örnek olmak olacak.”


Açıklamaların tamamına buradan ulaşabilirsiniz

Metehan Metin Cetin

Basketbol sevdalısı bir genç. İletişim: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir