Daron Russell, Galatasaray Nef’e neler katabilir? | İnceleme

İnceleme: Oğulcan Akkaya

Galatasaray NEF, takımın yıldız oyun kurucusu Dee Bost’un LDLC ASVEL’e transfer olmasının ardından Daron “Fatts” Russell’ı kadrosuna kattı.Peki bu Daron Russell transferi Pisitolis’in saha içerisinde istediklerine nasıl yanıt verebilir? Bunu biraz inceleyelim.

 Son kolej sezonunu Steve Francis, Sarunas Jasikevicius gibi önemli oyun kurucular yetiştiren Maryland’da geçirdi. 2022 NBA Draft’ının ilk sürecinde ikinci turda seçilmesi konuşuldu fakat sonrasında seçilemedi.

Kariyerine avrupada ivme kazandırmak isteyen Russell’ın yeni durağı Adriyatik Ligi’ndeki Mornar Bar oldu. Takımın saha içi liderliğini ilk antrenmandan itibaren aldığı söylenirken, kendini göstermesi kısa bir zaman aldı. Hücumdaki çeşitliliği ve sürati onu ligin en tehlikeli silahlarından biri haline getirdi.

Transfer piyasasının gözdelerinden

2022’nin sonuna doğru geldiğimizde Daron Rusell transfer piyasasının gözde isimlerinden biri oldu. İlk profesyonel deneyiminde skor katkısının üst seviyede olduğunu göstermesi önemliydi. Dee Bost’un da ayrılmasıyla diğer düşünülen isimlerin arasından sıyrılmasını sağladı. Çünkü Galatasaray’ın gerçek bir skor liderine ihtiyacı var.

Mornar formasıyla 14 maçta forma giydi. Buradaki ilginç istatistiklerinden bazıları ise sekiz maçta 30+ sayı ve 10 maçta 4+ üçlük kaydetmesi. Atışlarında orta mesafelerini üçlüğe kısa bir dönemde çekti ve şutunun değerini ortaya çıkardı.

Daron Russell
aba-liga.com

Daha az top kullanma ihtimali yüksek olan bir ortamda verimliliğini nasıl koruyacağı ise merak konusu. Sadık, Ennis ve McGee gibi sayı girişimi ortalamanın üstünde bulunan isimlerle birlikte farklı bir oyun sistemine geçiş yapacak.

Ortak sorun: İlk Avrupa deneyiminde skorer Amerikalılar

Savunmadaki zaafları Pistolis’in ikinci plana attığı ön alan savunmasında daha büyük problemlere yol açabilir. Hücumda ise size olarak eksik kaldığı ve geniş alan bulamadığı zamanlarda kendisini bir şut tehdidi olarak saklaması, Galatasaray adına yaşanabilecek en iyi hücum senaryosu olabilir.

Floyd dışında hemen hemen tüm oyuncularından şut katkısı alabilecek bir takım olmaları Russell’ı yaratılacak alanlarla daha etkili şekilde kullanmalarını sağlayabilir. Topsuz oyundaki konsantrasyon bozukluğunu daha sistem içerisinde oynamaya çalışan bir takımda geliştirebilir.

Skorer Amerikalıların ilk sezondaki adaptasyon problemleri her zaman risk taşıyor. Ama Galatasaray’ın geçen sezonki Bost, Melo, Canaan üçgenine benzer bir dinamiği yakalaması kolay olmayacak.

Pistiolis geçiş hücumunda gücünü yakalamak istiyor

Bu transferle birlikte temposunu artıran ve geçiş hücumlarındaki tehlikesini maksimuma çekmek isteyen bir Galatasaray görmemiz oldukça muhtemel. 

Dee Bost’un ayrılışının çok yakın zamanda olması iyi bir ilk izlenim bırakmasını daha da kritik hale getiriyor.

Çünkü kısa bir zamanda bayrak oyunculardan birinin kaybedilmesi yeni sezon planlarının istedikleri gibi gerçekleşmemesine sebep oldu. Kayıp bir sezon izlenimi verilmeye başlanılan dönemde umut veren bir hamle olarak getirilen Daron Russell, beklentileri karşılayabilme ihtimali olan biri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler