Dalga geçme adabının yazılı olmayan kurallarına uymadılar: ”Shaq ve McGee!”

Yazı: Jesse Washington, The Undefeated

Çeviri: A. Berkay Börk, TrendBasket


Pekala, Shaquille O’Neal ve JaVale McGee arasındaki atışmaya hızlıca hakemlik yapayım.

Yazılı olmayan trash talk (aşağılayıcı,dalga geçici konuşma) kurallarına bağlı kalacak olursak; bütün oyuncular bir kavga başlamadan önce ortalığın ne kadar karışabileceğini iyi bilirler. İşin içine aile üyeleri dahil edildiğinde-kız arkadaşla başlayıp, çocuklarla devam ettiğinde ve çok önemli olan “annen” kelimesi kullanıldığında – bu resmen tartışmanın ateşini fitilliyor ve  kabul edilebilir misilleme sınırı aşılmış oluyor. Bu kurallar aklımızda olacak şekilde yaşar ve spor yaparız.

Shaq’ın programı Shaqtin’ A Fool, sosyal medya çağında yaşadığımız bu dönemde TNT kanalında yayınlanan dalga içeriği bol olan bir program. Aynı zamanda yaratıcı, nükteli ve kendi içerisinde bir şeyleri bize gösterip, farkında olmamızı sağlayıp bunu çarpıcı bir alaycılıkla gösteren bir program. Yıllar boyunca, Shaq, McGee ile hiçbir oyuncuyla geçmediği kadar dalga geçti. Tabii, misal; takımı hücumdayken defansa koşarak yaptığı şapşallıkla veya serbest atış çizgisindeyken panyaya top atıp, smaç denemesi yapmaya çalışınca, McGee’de Shaq’ın ağına takılmayı hak etti diyebiliriz.

Ancak ilk faulü ,McGee’nin geçmiş yıllardaki “lowlight”larını (hatırlamak istemediği talihsiz anlarını) yeni videosunda önümüze temcit pilavı gibi tekrar ısıtarak koyan Shaq’e çalıyoruz. Bu videoda tuhaf bir pivot olan McGee, “tuhaf” kelimesi dışında hiçbir ortak noktası olmadığı, çok başarılı bir cerrahken daha sonra bir büyücüye dönüşen Doctor Strange’e benzetilmiş, ki bu da bel altı bir darbe olmuş. Videodaki 15 hatalı oyunun sadece üçünde Golden State forması giyiyor McGee, yani çoğu hatayı önceki yıllardan seçmiş O’Neal. Shaq, sanki McGee’nin eski hatalarını  kamera karşısına geçme bahanesiyle hazırlamış ve aynı zamanda da TNT’nin 2000 yapımı prodüksiyonu David Copperfield‘ın artakalan kostümlerini giymiş de o şekilde bu videoyu bizlere sunmuş. Kısacası, biraz zorlama olmuş.

https://www.youtube.com/watch?v=TwmuiwJujpE

Böylece McGee’ye cevap hakkı doğdu. Bir basket sahasında eğer sürekli laf eden bir oyuncu varsa karşı tarafa da geri dönme hakkı doğar. “Kapa çeneni!” denebilir, sert bir faul gelebilir veya karşı takımın otobüsünde beklenebilir. Her oyuncu ancak belli bir yere kadar tolere edebilir. Çelik sinirlere sahip olan Michael Jordan bile çileden çıkabiliyordu. Sakın burada pozisyon icabı vücut temasından ötürü Jordan’ın Miller’a saldırdığını düşünmeyin. Yıllardır sahada rakiplerine dil uzatan Miller, tiplediği o top sonrası muhtemelen Mike’a yine sözlü olarak saldırmıştır ve Miller olayları unutma numarası yapacak kadar zeki birisi.

Konumuza dönecek olursak bir cevap nizami olacaktı, ancak McGee açıkça şu tweeti atarak ve bazı vücut uzuvlarını işin içine katıp, sınırları zorladı, hem de iki tane daha anti-homoseksüel tweet attı.Yer fıstığı emojisi aşırıydı ve abur cubur önerileri kasti idi. Evet, McGee kışkırtılmıştı. Ancak cevabı oldukça abartılı oldu. Küçüklere de kötü örnek oldu,zira 13 yaşındakı kızım “EAD”(bunu çeviremeyeceğim, lütfen Googlelayın :D) kelimesinin ne anlama geleceğini merak etti.

Bu tıpkı ortamın çabucak kızıştığı, 90’ların Knicks-Heat kavgalarına benziyor.

Doğaçlama, trash talku canlı tutan etmenlerden birisidir. Etkili sözel vahşet,tıpkı kapalı savunmaya karşı atılan süper bir pastır. Gerçek zamanda gözler önüne serilen bir şeyi alın ve onu cesur, yeni ve keskin olacak bir biçimde iğnelemek için kullanın. Bu iş böyledir. Böyle de olsun hep!

O’Neal, McGee’yi istediği pozisyonda tutuyordu. McGee’nin tweetlerinden sonra tek yapması gereken, ona onun saçma bir biçimde elini çemberin altından çıkarıp, rakibini bloklamaya çalışarak sebep olduğu goaltendingi gif olarak atmaktı, veya dört şampiyonluk yüzüğünü tweetleyebilirdi. Bunun yerine, O’Neal işi parkeden kabadayılığa taşıdı ve “Senin k*çını pataklarım!” dedi. Hem de ona,“aptal” ve “ahmak” dedi ve onu fiziksel olarak #dahafazlainsanaihtiyacınvar diyerek tehdit etti.

Ulusal kanalda program sunan bir ünlü, başa oynayan bir takımın oyuncusuna saldırıyormuşçasına bir olay gibi bu, esasında.

Flagrant iki ve otomatik olarak oyundan atılmayı hak ediyor, Shaq. Bu oyunun neresinde var Shaq, Allah aşkına? Hatta ek cezayı da O’Neal’a veriyoruz, McGee’nin suratını evsiz birine foto montajlamasından ötürü. Sanki evsizlik komikmişçesine bize bunu gösteriyor.

McGee’yi deBeyazları güldürmeye devam et!” dediği için oyundan atıyorum! Bu Shaq gibi TV’de şaka anlatarak para kazanan birine söylenmez, çok bel altı oldu açıkçası.

Tüm olanlar sanki trash talk’ın trajediye dönüşmesi oldu-mesela bir maçtaki oyuncu o kadar çok laf ediyor ki, rakibi en sonunda arabasından silahını alıyor ve parktaki herkes canını kurtarmaya kaçıyor.

Golden State takımındakiler ve TNT yetkilileri de olaya dahil oldu şimdi ve Kevin Durant de takım arkadaşına, Shaq’e laf ederek sahip çıkıyor. Anneleri de oğullarına sahip çıkıyor. Bu şov bir daha asla eskisi gibi olmayacak ve O’Neal kendi gafından ötürü, kendisini sorgulayabilir. Bu iki isim de dalga geçme adabının yazılı olmayan kurallarına uymadılar.


Orijinal kaynak |  Blowing the whistle on Shaq and JaVale – The Undefeated

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Stephen Curry’den kadın sporcular için burs projesi! #NBA

Stephen Curry, 2006-2009 yılları arasında formasını giydiği Davidson Koleji'ndeki kadın sporculara burs verip destek olacağını duyurdu. Amerikalı süper yıldız, lise kariyerinde çok öne çıkan bir...

Klay Thomspon dönüyor, NBA’de yeni sezon fikstürü, transferler, dahası| Günün haberleri (21.08.21)

#NBA'de gelecek sezonun fikstürü belli oldu #NBA'de gelecek sezonun fikstürü belli oldu - https://t.co/nUT8SVaFIs — TrendBasket (@TrendBasket) August 21, 2021 Kevin Garnett, Celtics tarafından onurlandırılacak! Kevin Garnett, Celtics...

Klay Thompson’dan Warriors’a Noel hediyesi #NBA

Yaşadığı üst üste sakatlıklardan dolayı son iki sezonu kaçıran Klay Thompson Golden State formasıyla parkeye dönmeye hazırlanıyor. ESPN'den Ramona Shelburne'e göre Warriors, Klay Thomspon'ın dönüşü...