Daha fazla oyunda kalmanın beş yolu! | #çeviri

(AP Photo/Mark J. Terrill)
(AP Photo/Mark J. Terrill)

*Bu yazı South Alabama asistan basketbol koçu Brock Morris tarafından kaleme alınmıştır.

Her oyuncu oyunda daha fazla kalmak ister. Ancak birçok oyuncu bu süreyi elde etmeleri için neleri yapmaları gerektiğini bilmiyor. Çoğu genç oyuncu sayı attığında başarının da sayıların beraberinde geleceğini düşünüyor. Kolej takımlarının kadrosundaki her bir sayı lideri için  12 tane, takımının sayı lideri olmayan burslu oyuncu bulunuyor.

Kolej basketbolunda bazı olası eşitlik durumları da düşünüldüğünde yaklaşık olarak 351 skor lideri bulunuyor. Bu durumda geriye yaklaşık 4,212 skor lideri olmayan burslu oyuncu kalıyor. Yani “NCAA Division I” basketbolundaki 4,563 atletik burslu oyuncunun sadece %7’si takımlarının skor lideri.

Eğer siz de geriye kalan %93’lük kısımdaysanız, daha fazla oyun süresi almak için ne yapıyorsunuz? Bu yazının devamında koçların dikkatini çekmenin ve daha fazla oyun süresi kazanmanın 5 yolunu tartışacağız.

Rolünün Farkında Ol

Alçak gönüllülük, güçlü ve zayıf yönlerini bilip kabul etmek olarak tanımlanabilir. Eğer bir şutör isen bir şutör ol. Eğer bir dağıtıcı isen, bir dağıtıcı ol. Rolün ribaund almak, sırtı dönük oyun oynamak ve çember çevresinde bitirici olmak olabilir, eğer öyleyse de en iyisi ol.

Bazı oyuncular gerçekten bunların hepsini yapabiliyor, eğer durum böyleyse her şekilde bunların hepsini yapmaya devam etmeliler. Şimdiye kadar gördüğüm, çoğu basketbolcunun kim olduklarını bilmedikleri. Sahada her şeyi yapabilen bir oyuncu olmak istiyorlar ancak bu rolde mükemmel olamıyorlar.

Bu duruma kolej basketbolunda sürekli şahit olabilirsiniz, şut atamayan oyuncular ısrarla şut atmak istiyor. İyi bir takım oyuncusu ol, rakip takımın en iyi oyuncusunu savunmakta fırsatından haz alan veya  skorer oyuncuyu daha kolay bulmaya yarayacak en iyi perdelemeyi yapmak isteyen bir oyuncu ol.

Genellikle bu tür oyuncular bi şekilde oynamanın yolunu buluyor. Koçlar en iyi savunmacıyı, en iyi perde yapanı, en iyi ribaund alanı yada sahaya enerji getiren oyuncuları severler. Eğer birden oynama şansını yukarı çekmek istiyorsan, başka kimsenin yapmak istemediği şeylerde en iyisi olmalısın.

Topa Sahip Çık

Herkes top kaybı yapar, sadece oyun kurucu yada ikinci pasör değil. Eğer düzenli olarak kötü paslarla veya şutlarla takımınızın pozisyon kaybetmesine yol açarsanız bu güvenilir olmadığınız anlamına gelir. Top kayıplarının ve kötü şutların bir takımın performansına zarar verdiği herkes tarafından bilinen bir gerçek.

2015-2016 NCAA sezonunun normal sezonunda pozisyon başına top kaybı sıralamasındaki son 20 sıradaki takımların 17’si kazandığından fazla maç kaybetmiş. Diğer taraftan bakarsak, aynı sıralamada ilk 20’deki takımların 16’sı kaybettiğinden fazla sayıda maç kazanmış. Bundan dolayı, eğer sahada daha çok kalmak istiyorsanız topa daha iyi sahip çıkmanız gerekiyor!

Savunma yap

En iyi savunmacı genelde oyunun içinde kalır. Bir basketbol takımı herkesin skorer olmasına ihtiyaç duymaz. Başarılı bir takım genellikle bir veya birden fazla sayıda iyi savunmacıya sahip olur. Bu savunmacı rakip takımın en önemli oyuncusuna karşı mücadele eder, rekabeti artırır ve bunları yaparken takımın enerjisini yukarı çeker.

Başarılı takımlar savunmalarıyla gurur duyar. Savunma efektifliği sıralamasındaki ilk 10 takım (Kenpom’a göre) NCAA turnuvasında veya NIT’de oynama şansı buldu. Bu sıralamadaki son 10 takımdan hiçbiri sezon sonu turnuvalarına davet almadı. Eğer sahaya çıkmayı düşlüyorsanız, iyi bir savunmacı olmanın yolunu bulmanız gerekli.

Syracuse head coach Jim Boeheim stands with his players while a play is reviewed during the first half of a second-round men's college basketball game against Middle Tennessee in the NCAA Tournament, Sunday, March 20, 2016, in St. Louis. (AP Photo/Charlie Riedel)
(AP Photo/Charlie Riedel)

Maçlarda üretici ol

Üretmen gerekli. Gerçek hayatta bu kelimeler her zaman geçerli olacak. Ünün ne kadar yaygın olursa olsun, ebeveynlerin kim olursa olsun, sana verilen söz ne olursa olsun. Eğer üretmeyi başaramazsan oynayamazsın.

Her oyuncu için üretmek farklı bir anlama geliyor. Rollere geri dönecek olursak eğer bir şutörsen şutlarda isabet bulman, eğer bir pasörsen iyi bir asist/top kaybı oranına sahip olman, eğer ribaund alman bekleniyorsa takım arkadaşlarından daha fazla ribaund alman gerekiyor.

Rolün ne olursa olsun üretmek zorundasın. İyi sonuçlar elde etmek için, rolünü bilmeli ve onu kabullenmelisin. Tristan Thompson’ın 2016 NBA finallerinden sonraki “Rolümde bir süperstarım.”sözü iyi bir örnek sayılabilir.

Efektif Oyna

Bence günümüz oyuncularında kaybolmaya yüz tutmuş önemli bir faktör de efektiflik. Bu unsur, saydığımız diğer dördünü birbirine bağlıyor. Daha önce şöyle bir cümle duydum “Koç bugün dört üçlük attım, dört smaç yaptım ve beş serbest atış attım, toplamda 25 sayı attım.”

Bu değerli eforu tebrik etmeden önce şu sorunun cevabını bilmem gerekiyor, “25 sayıya ulaşmak için kaç şut kullanman gerekti?” Eğer dört üçlük isabeti için 13 , 4 smaç için 10, 5 serbest atış isabeti için 10 atış kullanman gerekiyorsa burada bir problem var demektir. Skorer oyuncunun iyi oynamadığı maçlar olacaktır ancak bu istatistik kağıdı devamlı olarak bu durumdaysa, bu hiç de iyi sayılmaz.

Günümüzde son skor tabelalarında efektiflik ortadan kalkmış durumda. Attığın sayı yerel gazetelerde gayet iyi gözükse de asıl gerçek, çok da efektif bir basketbol oyuncu olmadığındır.

Bu tarz oyuncular bir takımın kültürünü yok edebilir. Soyunma odasındaki çoğu oyuncu kendilerinin de 23 saha içi ve 10 serbest atış denemesinde 25 sayı üretebileceğine inanır. Bu tarz oyuncular oyunda kalamazlar.

Sonuç

Eğer oyun süreni artırmak istiyorsan, bu sade oyun planını izle. Eğer şuan istediğin oyun süresine sahipsen de bu beş prensipte daha iyi olarak takımının performansını artır. Her zaman rolünde daha iyi olabilmek için çabala ve olabileceğin en iyi oyuncu ol.


Orijinal kaynak | basketballhq.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler