Cluj bir kez daha gururlandırdı #BasketballCL

Romanya, Avrupa basketbol haritasına Cluj-Napoca ile bu sezon girdi. BCL çeyrek final serisinin ilk maçında da 10 bin taraftarın önünde gururlandı. Ülke şampiyonu Cluj uzun süre önde götürdüğü, son çeyrekte 7 sayı geri düştüğü maçı kritik an becerisiyle kazandı.

Cluj’un uzun ve fizikli beşine maçın altıncı dakikasında beş kısayla cevap vermeye yeltendi Ludwigsburg. Happ ve WoBo beş numarada derman olmamıştı. Aynı şekilde Cluj tarafında da Bircevic-Simon eşleşmesi büyük hayal kırıklığıydı. Ravle Alkins ve Dustin Hogue’un oyuna girişleri maçı 5-6 altı dakika sonra yeniden başlattı desek yeri.

Ludwigsburg hücum ribaundlarında, Cluj potaya topsuz koşularda etkili olmayı devam eden periyotta da sürdürdü. Takımların birbirlerine iyi çalıştıkları herhangi bir ters eşleşmeyi – Patrick Biraderler vs Patrick Richard; Ethan Happ vs Stipanovic ya da Hogue olmayan herhangi biri – anında değerlendirmelerinden belli oldu. Nitekim, Cluj hücumu ilk yarıda çok da zorlanmadı. Hatta %50 ikilik, %46 üçlükle devreyi geçiren Romanya ekibi, taraftar desteğine de sahipti.

Bu durumda Ludwigsburg’u maçta tutan hücum ribaundları ve Cluj’un top kayıplarıydı. Patrickball’un 2 metre altı oyuncuları rakibe fizik gücü anlamında ezilse de maaile ribaunda girmek ve pas kanallarını kapayarak Alman ekibini oyunda tuttu. Happ ve Jonah Radebaugh’un ikinci çeyrek performansları da Cluj tribünlerini o dönem için susturdu. Özellikle Radebaugh’un 1.88 boyuyla çember savunduğu üç pozisyon var; onlar kağıda blok olarak geçmedi ama ruhani olarak üçü de bloktur. İkinci çeyrek sonunda herkes raydan çıktı, Caddebostan basketboluna yaklaştık. Devre ise yılın smacıyla bitti.

Hep yakaladılar, hep yakalandılar

İkinci yarıya başlarken Cluj 13 basketi 11 asistle atmıştı ancak 8 top kaybı ve ribaund dezavantajı vardı. Mihai Silvasan gördüklerinden genel olarak memnun olmalıydı ki topsuz koşular + sırasıyla sorumluluk alan yıldızlar formülünü bırakmadı. Üstüne ribaundları da ikinci yarıda dengelemeyi başardı Cluj.

John Patrick sonlara doğru dönen kaosu harlamaya kararlıydı; takımı Cluj’a 10 top daha kaybettirdi sonraki 20 dakikada. Üstüne cebinden James Woodard’ı çıkardı, o da iki çabuk üçlükle bir kapı açtı. Ludwigsburg kısaları güçle Cluj’a üstün gelemiyordu ancak çabukluk hala onların lehineydi. Bu da drive-and-kick oyununun kilidini açtı ikinci yarıda. İlk yarıda olduğu gibi iki uzunu hızlıca rotasyona sokma ve ardından beş kısaya dönme formülü Cluj’un havasını söndürdü. Ev sahibi dengesiz yakalandığı her an sayıyı yedi, Happ’a mesafe verdiğinde onu tutamadı. Happ’tan dışarı giden toplar maçın havasını da değiştirdi.

Gerçek bir pivotla maça devam eden rakibine karşı ikili oyunlarda devrilen oyuncularını ve Brandon Brown’un penetrelerini kullandı Cluj son çeyrekte. İki takım da maçın muhtelif yerlerinde 7’şer sayı öne geçmişti; ancak hep yakaladılar, hep yakalandılar.

Radebaugh getirdi, Radebaugh kaçırdı

Son toplara kalacağı bariz maçta Cluj cephesini övmek; Richard, Stewart, Brown ve Bircevic’in kritik katkılarından bahsetmek isterim. Hatta John Patrick’in bir son çeyrek molasında rakibe ikili sıkıştırma getirmesini söylerken, “Bircevic’i yalnız bırakmayın!” şeklinde bir uyarı yaptığını da belirteyim. Zira Bircevic yaklaşık 20 saniye önce kritik bir üçlük atmıştı. İşte tam olarak bu molanın çıkışında Bircevic yalnız kalmadı, sol kenarda ikili sıkıştırma getirildi. Fakat top sol kenar çizgiden tepeye aktarıldı ve sol kenardaki Stewart’ta kalması gereken Radebaugh 2-3 saniye kimi savunacağını aradı. Top ayaklardan hızlı hareket etti ve Stewart, Radebaugh’un üzerinden çok kritik bir üçlük gönderdi. Cluj yedi sayı geri düştüğü son çeyreğin bitimine 3 dakika kala 74-68 öne geçti.

Brown ve Richard tüm sezon olduğu gibi buralarda büyük oynadı, o kısmı uzatmıyorum. Ancak maçın Ludwigsburg adına açık ara en iyisi, Alman ekibini bu noktaya taşıyan Radebaugh’un 40. dakika içerisinde iki serbest atış, zor da olsa bir turnike ve maçı eşitleyecek üçlüğü kaçırması beni üzdü. Cluj kazanmayı hak etti ancak Radebaugh bu maç sonunu hak etmedi.

Yazının sonunu kendi tweet’imle getireceğim, şimdiden kusura bakmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler