Chris Jones: “Bursa’yı özlüyorum, orası benim için bir ev gibi” | TB ÖZEL

Turkish Airlines EuroLeague’de mücadele eden Valencia Basket’in Birleşik Amerikalı oyun kurucusu Chris Jones, TrendBasket ekibinden Barış Cevahir’in sorularını yanıtladı.


Zalgirio Arena’da dün akşam oynanan Zalgiris Kaunas – Valencia Basket maçı öncesinde İspanyol ekibinin antrenmanını ziyaret ettik.

Frutti Extra Bursaspor günlerinden sonra Avrupa’nın bir numaralı basketbol arenasında sırasıyla Maccabi Playtika Tel Aviv, LDLC ASVEL ve Valencia Basket basamaklarını tırmanan Chris Jones konuğumuzdu.

Kaunas’ta konuştuğumuz şehirlerinden birisi de Jones’un kariyerinin kırılma noktalarından birisi olan Bursa’ydı.

Keyifli okumalar.


Zorlu bir sezon oluyor. Sonuna kadar mücadele ediyorsunuz. Sezonun şimdiye kadar olan bölümü hakkında ne söylemek istersin?

“Zor geçiyor. Üç sezondur EuroLeague‘de oynuyorum. Mücadele çok yüksek bir seviyede. Birçok farklı takım, birçok farklı strateji var. Bu sezon burada iyi bir oyuncu grubumuz var.”

Chris Jones
TrendBasket

Daha fazla şey ortaya koymam gerektiğinin farkındaydım

Bu sezon hücum performansın da biraz farklı. Maccabi ve ASVEL’de oynadın. Şimdi Valencia’da daha farklı bir rolün var. Farklı bir sorumluluk. Bu sezondan ne bekliyordun, ne buldun?

“Kişisel olarak daha fazla şey ortaya koymam gerektiğinin farkındaydım. Koçun bana imkan sağladığı bir sorumluluk. Bu gruba liderlik etmem üzerine kurulu. Her zaman daha iyisini yapabilirim. Tatmin değilim fakat performansımdan dolayı mutluyum.”

Son üç sezonda üç takım değiştirdin. Bu zor olmalı senin adına. Geçtiğimiz günlerde ise Valencia ile yeni bir kontrat imzaladın. Birkaç sezon daha resmi olarak buradasın. Geleceğin önceden biraz olsun net olması, yıllar sonra, nasıl hissettiriyor?

“Tabii bu biraz da uzun süredir yurtdışında oynamakla alakalı. Ancak burasının harika bir yer olduğunu düşünüyorum. Taraftarlar, koç ekibi ve yönetim… Herkes bana inanıyor. Sürecin doğru ilerlediğini düşünüyorum. Bir aile ortamı var, basketbol zaten güzel gidiyor. Buranın benim için uzun süreçte uygun olduğunu düşünüyorum. Senin de söylediğin gibi her yıl takım takım dolaşmak, durumu pek iyi bir hale dönüştürmüyor.”

Valencia şehri de bu süreci kolaylaştıracaktır.

“Tabii ki, harika bir şehir.”

Chris Jones
TrendBasket

Koç Alex Mumbru ile çalışmayı nasıl buluyorsun?

“Mükemmel. Bu yaz çoğu şeyi konuştuk, üstünde durduk. Söylediğim gibi, benim için burada olmak harika bir durum çünkü koç da bana güveniyor. Yeteneklerime güveniliyor.”

Bursa benim için bir ev gibi

Son olarak Bursa’dan konuşmazsak olmaz. Bursa kariyerinin bir kırılma noktasıydı. Ayrıldıktan sonra adım adım ilerleyip yükseldin. Bursa günlerini özlüyor musun?

“Tabii ki özlüyorum. Daha önce de söyledim, Bursa benim için bir ev gibi. İnsanlar beni çok seviyorlardı, bana inanıyorlardı ve imkan sağlıyorlardı. Bursa, bir bakıma, beni zirveye koydu.

Türkiye Ligi de zorlu bir lig. EuroLeague, EuroCup, Basketbol Şampiyonlar Ligi takımları var. Yeteneklerimi göstermek için uygun bir yerdi. Harika da bir oyuncu grubumuz vardı. Sezon maalesef COVID nedeniyle yarıda kalmıştı.

Yönetim, şehir ve taraftarlar… Taraftarlar çok iyiydi bu arada (Gülüyor). Mükemmel bir atmosfer yaratıyorlardı. Beni bir sonraki seviye için zorlayan bir deneyimdi.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler