Ceyhun Cabadak sezonu üç kelimeyle özetliyor: ”Manisa Süper Lig’de!” | TB ÖZEL

Ceyhun Cabadak ve takımı BSL yolcusu

Manisa Büyükşehir Belediye Spor sezonu kupayla taçlandırarak noktalıyor. Sezon başından bu yana hedefledikleri kupaya ulaşmalarında yol gösteren, takımın dümenindeki isim Koç Ceyhun Cabadak ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

ING Basketbol Süper Ligi’nin kapıları Manisa Büyükşehir Belediye Spor’a açıldı. Ligin bitimine bir hafta kala şampiyonluğunu ilan ederek BSL biletini aldılar. 2022/23 sezonuna farklı bir ligde, başka bir atmosferde başlayacaklar. Sezon boyunca arzulanan kupayı havaya kaldırmaya hazırlanan Manisa’da Koç Ceyhun Cabadak 30 haftalık serüveni TrendBasket’e değerlendirdi.

Çok uzun bir hikaye

  • Kupa ve yanında gelecek BSL biletiyle başlayan yeni bir sezon. Başından sonuna kadar tek hedefle çıkılan bir yol. Her şeyin başlangıç noktası ne idi?

”Hikaye çok uzun bir hikaye aslında. Biz TBL’ye bir alt ligden geldik. Abartılı, gerçekçi olmayan işler yapmaya çalışmadık, ayağımızı yorganımıza göre uzatmaya çalıştık. Önce ligde kalmaya ardından playoff’a girmeye çalıştık.

Bu sene de artık şartların oluştuğunu düşündüğümüz için süper lig hedefiyle, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün de desteğiyle süper lig hedefiyle yola çıktık.

Bu, bir anda alınmış bir karar değil. Aksine adım adım, hesaplanarak, her sene üstüne koyarak alınmış bir karar. Dolayısıyla Hikaye aslında böyle başlıyor. Uzun vadeli bir hikaye bu.”

Ceyhun Cabadak
Manisa Büyükşehir Belediye Spor
  • Taraftarın kupaya uzanan yolculuğunuzdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

”Manisa şehri bir basketbol şehri. Uzun yıllar Vestel’in yapmış olduğu yatırımın etkisiyle gerçekten burada bir basketbol kültürü oluşmuş. Fakat biz beş sene içinde üç farklı salonda maç oynadık. İlk başta Atatürk Spor Salonu’nda. Orası şehir merkezinde bir salondu ve bir alt ligdeyken orada ciddi bir seyirci kitlesine oynadık.

Fakat sonra orası tadilata girdiğinde biz şehrin biraz daha dışında olan Muradiye Spor Salonu’na taşındık. Zaten şu anda Manisa şehrinde Süper Lig şartlarını karşılayabilecek tek salon da orası. Oraya insanların gelip gitmesi biraz daha zordu. Fakat bu, biraz takımın da hedefiyle doğru orantılı. Orada da yine 1000-1500 kişilik bir kitleye oynadık.

Daha sonrasında bizim belediyenin kendi spor salonuna taşındık. Orası tam şehrin göbeğinde. O yüzden orada tabii ki kapalı gişe oynadık. Orada neredeyse 1200 kişiye yakın her maçı kapalı gişe oynadık.

Ciddi bir basketbol ilgisinin oluştuğunu düşünüyorum. En son salonda boş koltuk yoktu. Salonun üst tarafındaki balkonlarda insanlar maçları takip ettiler. Tabii ki de onların ilgisi, alakası, desteği bizim için çok itici bir güç.”

Tek sezon tek hedef

  • Bu sezon evinde sadece bir kez yenilen Samsunspor’a deplasmanda bir mağlubiyet daha tattırmıştınız. Oraya gelene kadar üç maçlık bir seriniz, sonrasında da dört hafta kayıpsız geçtiğiniz bir süreç oldu. 8/8 yapma motivasyonunuz nelerdi?

”Biz takımı tek hedef doğrultusunda kurduk o da Süper Lig’e çıkma hedefi. Ama kupa maçında Baki’nin eli kırılınca ciddi bir sıkıntı yaşadık. Deplasman performansı olarak ligi kötü açtık. Altı haftada üç mağlubiyet aldık, son sıralardan adım adım toparlayarak geldik. Belli değişiklikler yaptık.

Baki’nin de dönüşüyle beraber tekrar güçlendik. Sezon başında kafamızda planladığımız düzene döndük. Dolayısıyla son 23 maça baktığınız zaman 20 tane galibiyetimiz var. Bana göre bu anlamda ligin en istikrarlı takımıyız.

Başlangıçtaki zorlanmamız, bazı oyuncuların pozisyonunun değişmesinin de bizi olgunlaştırdığını düşünüyorum. O zor süreci sezon başında yaşmamızın da bizi olgunlaştırdığını düşünüyorum. Çok istikrarlı gittik. Böylesine rekabetin yüksek seviyede olduğu, herkesin yenebildiği bir ligde gerçekten bu istikrar kolay değil.

Dışarıdan yaptığımız iş çok küçümseniyor, kolay gibi görünüyor ama son yıllara baktığınız zaman hem Federasyon Kupası’nı hem de lig kupasını kazanan TOFAŞ’tan sonra başka bir takım yok. Dolayısıyla oyuncularım çok büyük iş yaptılar. Hepsini tebrik ediyorum.”

Ceyhun Cabadak
Manisa Büyükşehir Belediye Spor
  • Uzun yıllardır buradasınız. Bu şehirle, taraftarla, takımla özdeşleştiniz. Yola devam etme planlarınız nelerdir?

”Biz hep gerçekçi planlar yaparak yola çıktık, adım adım ilerledik. Manisa şehri ilk kez Süper Lig’de olacak. Burada da gerçekçi olmak lazım. 35-40 senedir bu ligde oynayan takımlar var. Basketbol ekolü olarak ligde yer alan kulüpler var. Bizim burada gerçekçi hedefler koymamız lazım.

İlk hedefimizin de bu ligde kalıcı olmak olması lazım, lige tutunmamız lazım. Farklı bir şey söylersek herkesi ve kendimizi kandırmış oluruz. Ayaklarımızın yere basması lazım. Dolayısıyla önümüzdeki sezon Manisa’nın ilk ve en büyük hedefi bence bu sene nasıl hedef Süper Lig’e çıkmak ise şimdi de ligde kalmak olmalı. Her galibiyetten sonra şampiyon olmuş gibi sevinmeli bütün şehir bence.”

”Manisa Süper Lig’de!”

  • Lig bitimine bir hafta kala şampiyonluğunuzu ilan ettiniz. Seneye BSL arenasında da şampiyonluk yaşadığınız kadroyu mu göreceğiz?

”Kadro değişikliğiyle alakalı henüz oturup konuşmadık. Lig bittikten sonraki hafta oturup konuşup nasıl bir yapıyla devam ederim, hedefimiz ne olacak ona göre bir kadro planlaması yapacağız diye düşünüyorum.”

  • 2022/23 sezonu BSL kapıları sizlere açıldı. Nasıl bir atmosfer sizi bekliyor, nasıl bir mücadele ortamı görmeyi umuyorsunuz ve siz nasıl bir atmosfer getirmeyi düşünüyorsunuz?

”Skordan bağımsız sahada iyi mücadele eden, rekabet edebilen, salona gelenlere ve ekrandan izleyenlere keyif veren bir takım yaratmak istiyoruz şimdiye kadar yaptığımız gibi. Şehrimizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz.

Ama dediğim gibi bunun yanında gerçekçi de olmamız gerekiyor. Bazı kulüpleri görüyorsunuz, çıkıyorlar ama bir senede tekrar düşüyorlar. Bunun her sene çok örneği oluyor. Dolayısıyla doğru yapılanmayla, doğru planlamayla öncelikle ilk hedefimizin ligde kalmak olması lazım.

TBL’ye de aynı şekilde başlayarak hedefe ulaştık. Manisanın kendi sahasında dolu tribünlerle, iyi bir atmosferle şehri heyecanlandıracak şekilde basketbol oynayan bir takım olmalı. Bu şekilde yapılanmak bana daha doğru geliyor.”

  • 2021/22 sezonunu üç kelimeyle özetler misiniz?

”Manisa Süper Lig’de!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler