Çekişmeli maçın kazananı Darüşşafaka Doğuş! #GETŞ2016

Halkapınar Spor Salonu’nda oynanan günün üçüncü çeyrek final karşılaşmasında Darüşşafaka Doğuş ile Tofaş karşı karşıya geldi.

Karşılaşma iki takımın karşılıklı basketleriyle başlarken Daçka takım halinde yarı sahayı çabuk geçip, hızlı hücum ederek tüm oyuncularından skor katkısı almaya çalışırken Tofaş yarı sahada etkili olmaya çalıştı ve beklediği skor katkısını Burak Türsen’den aldı. Skorda hamle yapan Daçka Sinan Sağlam’ın topsuz kat üzerinden bulduğu sayı ile farkı beş sayıya kadar çıkardı ve Tofaş molasına gidildi. Molanın ardından Bursa temsilcisi 7-0 seri bularak öne geçse de Darüşşafaka Yesukan Onar’dan bulduğu basketle skoru eşitledi ve ilk çeyrek 22-22 beraberlikle sonuçlandı.

İkinci çeyreğe Selim Troy Şav ve Yesukan ikilisiyle skor üreterek başlayan Daçka’ya karşılığı Tofaş, kontenjan oyuncusu Berkan Durmaz ve U16 Milli oyuncusu Mert Konuk’un etkileşimleriyle üretilen sayılarla verdi. Çeyreğin yarısına gelinirken Berkan oyuna ağırlığını koyup skoru Tofaş lehine çevirince Daçka molasına gidildi. Mola dönüşü müdafaa da sertliği biraz daha arttıran Tofaş’a karşı hücum etmekte zorlanan Daçka, Doruk Dora ve Emir Can Koç’tan gelen üç sayılık basketleriyle çözüm arayışına gitti ve skorda yeniden öne geçti. Bu sefer de mola Tofaş’tan geldi. Molanın ardından 9-0’lık seri yakalayan ve Çağatay Afşar’ı da devreye sokan Tofaş, soyunma odasına 34-42’lik üstünlükle gitmeyi başardı.

İkinci yarıya etkili başlayan taraf Daçka oldu. Leon Harun Apaydın ile skor üreten Daçka, Sinan ve Yesukan’dan da aldığı katkıyı sürdürerek farkı kapatmaya çalıştı. Daçka’nın bu hamlesine Burak – Berkan ikilisi ile cevap vermeye çalışan Tofaş çeyrek boyunca skordaki üstünlüğünü korumayı başardı. Oyundaki sertlik ve temponun artarak devam ettiği üçüncü çeyrek 50-53 Tofaş üstünlüğü ile sonuçlandı. Final periyoduna hızlı başlayan ekip yine Daçka oldu. Türkay Barutçuoğlu ve Ömercan Engin ile skor bulan Daçka farkı eritmeye çalışırken zaman zaman yapıtığı basit top kayıplarıyla kendini frenledi. Tofaş ise Çağatay ile bulduğu skor ile önde kalmayı başarırken farkın iki sayıya inmesi ile molaya gidildi. Molanın ardından Remzi ve Çağatay ile skor bulan Tofaş oyunu yeniden kontrolüne alırken bir anda Troy’un harika smacı geldi. Darüşşafaka Doğuş, yüksek alan müdafaasıyla rakibini durdurmaya çalışırken farkı çoğu kez bir sayıya kadar indirse de Tofaş kilidi açmayı hep başardı. Bitime 1:17 kala Daçka molasına gidildi. Molanın ardından Çağatay’ın Ömercan’a üç sayılık atış esnasında yaptığı faul ile Daçka çizgiye gitti. Çizgide 3/3 yapan Daçka skoru eşitledi. (72-72) Tofaş Çağatay ile cevap verse de Ömercan yine sahneye çıktı ve üç sayılık basketiyle takımını 75-74 öne geçirirdi ve Bursa ekibine molayı aldırdı. Moladan sonra savunmada rakibini durduran Daçka, taktik faullerde hata yapsa da avantajını kaybetmeyince karşılaşmadan 78-74 galip ayrılarak adını yarı finale yazdırmayı başardı.

Kazanan tarafta Ömercan Engin 19 sayı ile galibiyetin mimarı olurken Leon Harun Apaydın ve Yesukan Onar’da 11’er sayı ile galibiyete katkıda bulundular. Tofaş’ta ise Berkan Durmaz’ın 18 sayı 11 ribaundluk performansı galibiyet için yeterli olmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler