{2E49ED29-6669-4928-988B-DD152B3FACD2}flexible

Doğum Tarihi: 08.04.1995

Doğum Yeri: Ohrid, Makedonya

Pozisyon: Şütör Guard / Kısa Forvet

Takımı: Anadolu Efes

Boy: 2,04

Kilo: 88

Uluslararası Başarılar;

2013 U18 Avrupa Şampiyonluğu

2014 U20 Avrupa Şampiyonluğu

2014 U20 Avrupa Şampiyonası En İyi Beş

2014 U20 Avrupa Şampiyonası MVP

Ömür Özcan – 15.03.2015

Çok değil henüz 2 sene öncesine kadar çoğu insanın ismini dahi duymadığı bu Genç Adam şu kısacık dönemde oynadığı oyun ile herkesin alkışını almasını bildi. Daha 6 yaşında iken hiperaktif ve hareketli bir çocuk olan Cedi’yi ailesi KK Bosna kulübüne kaydetti. Ardından ailesi ile İstanbul’a taşınan Milli Basketbolcu, 2007 yılında Anadolu Efes’e gelerek Türkiye’deki basketbol kariyerine başlamış oldu. Çok önemli bir oyuncu olacağının sinyallerini daha o yıllardan veren Genç İsim, ilk kez Milli Formayı 2011 U16 Avrupa Şampiyonası’nda giymiş. Aynı yıl U16 Avrupa Şampiyonası’ndan önce Jordan Brand Camp’a da katılan Cedi, oynadığı oyun ile Charlotte’da organize edilen International All-Star Game’de forma giymeye hak kazandı. O maçta da 12 sayı, 5 ribaund, 3 asist, 6 top çalma ile çok etkili bir oyun ortaya koydu. 2013 yılına gelecek olursak; U18 Avrupa Şampiyonası’nı kazanan Genç Takımımızın en önemli parçalarından biriydi. Bir yıl sonra artık yavaş yavaş üst düzey basketbolda süreler almaya başladı. Özellikle sezonun 2. Yarısında oynadığı oyun ile yavaş yavaş ayak seslerini duyurmaya başlayan Cedi, hemen ardından U20 Avrupa Şampiyonası’nı kazanan Milli Takımımızın en önemli isimlerinde biriydi ve turnuvayı MVP olarak kapattı. Oynadığı bu oyunun karşılığını A Milli Takıma çağrılarak alan Genç Yetenek, hazırlık dönemindeki iyi performansıyla İspanya’nın yolunu tuttu. Dünya Şampiyonası’nda aldığı süreleri çok iyi değerlendirdi ve özellikle savunmadaki performansıyla çok büyük alkış aldı. Bu sezon başında Anadolu Efes’te Dusan İvkovic’in takımın başına getirilmesiyle takımda kendine en iyi şekilde yer bulan Cedi Osman için görüşlerimi alt satırlara geçirdim.

İstatistik Oranı

Kariyer Planlaması;

95-96 jenerasyonu olarak nitelendirilen ‘ALTIN’ jenerasyonunun ilk meyvelerinden olan Cedi Osman, Dusan İvkovic’in Anadolu Efes’in başına gelmesiyle birlikte kendini iyiden iyiye ispatlama fırsatı buldu. 2014 Dünya Şampiyonası’ndaki oyunuyla hatta ve hatta 2013-2014 sezonunun 2. Yarısında yaptığı çıkış ile kendinden yavaş yavaş bahsettirmeye başlayan Genç Yetenek, bu seneyle birlikte artık üst seviyelerde barınabileceğini de gösterdi. Anadolu Efes ile hali hazırda 4+1 yıllık sözleşmesi bulunan Cedi Osman, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalarda bu sene draftlara katılabileceğini açıklamıştı. 1. Turdan olmasa da 2. Turdan seçilmesine kesin gözüyle bakıldığını söylememiz gerekiyor. Draftlarda kaçıncı sıradan seçildiğinden çok hangi takım tarafından seçileceği bana göre çok daha büyük önem taşıyor. Eğer kendisi için doğru olan bir takım tarafından draft edildiği takdirde önümüzdeki yıllarda olası bir NBA kariyeri için çok güzel bir başlangıç olabileceğini düşünüyorum. Ancak Genç Milli Basketbolcumuz için şuan en doğru yer Anadolu Efes tabi ki. Dusan İvkovic ile birlikte oyununu çok daha fazla geliştireceğini umuyoruz. Kariyeri henüz çok taze olan Genç Oyuncunun bu seviyelerde geçireceği başarılı yılların ardından NBA neden olmasın diyelim…

Şut Yüzdeleri

 Fizik

Fiziksel açıdan başlayacak olursak; Cedi Osman şuan 2,04 boyunda ve pozisyonu için muhteşem bir boy uzunluğuna ve kulaç uzunluğuna sahip diyebilirim. Günümüzde ideal bir 2 ve  3 numara pozisyonları için hemen hemen her özelliği içinde barındırıyor. Maç içinde sahayı toplu ve topsuz anlamda en hızlı geçen isimlerin başında gelen Cedi Osman, enerjisi ve mücadeleci yapısıyla takımına hayat veriyor diyebiliriz. Mücadeleci yapısı sayesinde özellikle rakibini tam sahadan itibaren çok iyi sıkıştırıyor ve hataya sürüklüyor. Tabi ki bu işlerin hepsini muhteşem kondisyonu sayesinde yapıyor. Sahadaki bu mücadelesini dikkatle inceleyenler zaten Cedi’nin normal hayatta da kendine ne kadar iyi baktığını anlayabilirler. Cedi’nin bu konudaki eksikleri de yok değil elbette. Birazda onlara göz atalım; Cedi Osman’ın en önemli hücum opsiyonlarından biri potaya doğru yaptığı keskin penetreler. Bu penetrelerde çoğu zaman başarılı olsa da rakibinin temasını aldıktan sonra kolay atışları da zaman zaman kaçırabiliyor. Bunun nedeni henüz size olarak çok üst seviyede olmamasından kaynaklanıyor. Bu konuda zamana ihtiyacı var ve ileride fiziğini geliştirdiği takdirde tutulması çok daha zor bir oyuncu olabileceği kanaatindeyim. Bir diğer konu ise Çabukluk. Kendisinden daha hızlı oyunculara karşı maçın belirli bölümlerinde zaman zaman sıkıntı yaşayabiliyor. Ayak koordinasyonunu zaman içerisinde geliştirdiği takdirde savunmada çok daha efektif ve agresif olacaktır. Çünkü bunu  tam anlamıyla yapabilecek düzeyde.. Avrupa standartlarına göre iyi bir atletizme sahip olan Cedi Osman, olası bir NBA kariyerinde bu atletizm yeterli olmayabilir. İlerleyen zamanlarda bu eksiğinin de üstünde durdurduğu takdirde bu konuda da ilerleme yapacağına yürekten inanıyorum.

4

5

6

Hücum

Cedi Osman için hücumda söyleyeceğimiz en net yargı, potaya doğru yaptığı dikine ve keskin penetreler. Bu yaptığı penetreler de rakip defansın dengesini çok net bir şekilde bozuyor. Size konusundaki eksikliği her ne kadar bazı atışlarının dengesini bozsa da bu seviyelerde yaptığı iş gerçekten dikkat çekiyor. Genç yaşına rağmen temastan kaçmayıp oyunu sonuna kadar zorlaması gelecek için gerçekten çok büyük umutlar vaat ediyor diyebilirim. Ayrıca bir diğer önemli nokta fastbreaklerdeki etkinliği. Alınan savunma ribaundunun ardından sahayı en hızlı koşan oyuncuların başında gelen Cedi, açık sahada tutulması çok zor bir oyuncu. Açık sahayı hızlı bir şekilde geçip çok net bitirebiliyor. Tempolu oyunu seven Cedi’nin bu özelliğinin iyi olmasının nedeni yukarıda da belirttiğim gibi kondisyon konusunda çok iyi olması. Düzenler içinden hemen hemen hiç çıkmayan Cedi Osman verilen görevleri en iyi şekilde yapıyor. Sete set hücumlarda özellikle saha görüşünün  iyi durumda olması sayesinde verdiği ekstra paslar ya da oynadığı pick and roll oyunlarından sonra ters tarafa attığı paslar ile savunmanın dengesini bozduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Cedi bu zamana kadar oynadığı oyun ile taraflı ve tarafsız herkesi mest etmiş durumda. Önümüzdeki yıllarda çok iyi kariyere sahip olması hepimizin temennisi tabi ki. Eğer hücumdaki çeşitliliğini arttırırsa önümüzdeki 10-12 yılda ülke basketboluna katacağı değerler tartışılmasız mükemmel olacaktır. Hücum çeşitliliği demişken; Cedi’nin bu konuda geliştirmesi gereken yönleri var. Dış atış sıkıntısı bunların başında geliyor diyebiliriz. Düzenler içinde bulduğu atışlarda ya da gününde olduğu zaman kullandığı şutlarda elbette ki başarılı. Real Madrid ile oynanan Euroleague normal sezon karşılaşması buna çok iyi bir örnek. Ama hala şut mekaniğinde ufak tefek oynamalar yapması onun yararına olacaktır. Euroleague ve Türkiye Basketbol Ligi’nde ortalama olarak %33 ile dış atış atıyor. Bu konuda özel çalışmalar yaptığını duyduğumu söyleyebilirim. İleride bu eksiğini kapattığı takdirde içerden ve dışardan çok daha komple bir oyuncu olacaktır. Serbest atış konusunda da bir sınıf daha atlaması gerekiyor bana göre.  Bu sezon oynadığı Euroleague ve Türkiye Basketbol Ligi karşılaşmalarında her 3 serbest atışından 1 tanesi başarısız olduğunu söylememiz gerekiyor. Daha dikkatli ve daha tecrübeli olduğu zaman bu yüzdeler kesinlikle ah da yukarılara çıkacaktır diye düşünüyorum.

1

2

3

7

8

9

10

11

Savunma

Cedi Osman’ın savunma yönünü incelemeye aslında 2014 Dünya Şampiyonası’nda itibaren başlamamız gerekiyor. Orada 12. Oyuncu olarak kenarda durması bile ona yetecekti ama o orada bundan çok daha fazlasını yaptı ve kendini Dünya’nın en büyük arenasında göstermeyi başardı. Özellikle Dominik Cumhuriyeti ve Finlandiya ile yaptığımız 2 önemli karşılaşmada rakibin en iyi oyuncularını başarıyla savundu. Biri NBA’de yıllardır forma giyen Francisco Garcia diğeri ise Avrupa Basketbolunda kendini kanıtlamış ve Finlandiya takımının beyni olan Petteri Koponen. Bu savunmalarda başarılı olmasının bana göre en önemli nedeni isteği ve agresifliği. Tüm enerjisini ortaya koyarken yaptığı işler gerçekten takdire şayan. Topa baskıyı sonuna kadar yapıyor ve rakibini yıldırmayı başarıyor. Ayrıca bir diğer önemli konu ise ribaundlar. Bu konudaki sezgileri gerçekten mükemmel durumda olduğunu söylemeliyim. Savunma ribaundlarında gerçekten çok etkili ve çok agresif. Özellikle havuza düşen topları çok iyi topluyor. Takımını rahatlatan ve en kritik ribaundları toplayan Cedi Osman, gerçekten bu konuda çok iyi iş çıkartıyor. Savunma ribaundlarındaki etkinliğini aynı şekilde hücum ribaundlarında da gösterebilen Genç Yıldız, özellikle savunmanın zayıf tarafından yaptığı ataklar ile hücum ribaundlarında çok etkili bir konuma geliyor. Yardım savunmasında da bir o kadar marifetli olan Cedi, oyunu çok iyi takip ediyor. Özellikle topsuz savunmadaki tuttuğu pozisyonlar onun bu konudaki etkinliğini daha da arttırıyor diyebiliriz. Fiziksel açıdan geliştiği zaman da post up savunmasında çok daha agresif olacaktır diye tahmin ediyorum. Aynı zamanda bir konuya daha değinmek istiyorum. Henüz 20 yaşında olan Genç Yıldız, zaman zaman tecrübe eksikliğinden dolayı yapmaması gereken faulleri yapabiliyor. Bu da zamanla gelişebilecek bir olay olduğunu düşünüyorum. Özetle; bu seviyelere kadar özellikle yaptığı savunma ile gelen Milli Oyuncumuz bundan sonrada bu özelliğinin üstüne koyarak gideceğini düşünüyorum.

True&Verimlilik vs Şut Sayısı

Mental

Saha dışında Cedi’yi tanıyan herkes ne kadar düzgün bir karaktere sahip olduğunu belirtirler. Özellikle bu konuda 2. Ligde geçirdiği bir sezon ona çok fazla şey katmış olmalı. 2013 U18 Avrupa Şampiyonası’nda oynadığı vasat oyuna rağmen Final maçında takıma kenardan verdiği destek gerçekten görülmeye değerdi. O Cedi bir sene sonra U20 Avrupa Şampiyonası’nda MVP seçildi ve ardından Dünya Şampiyonası’na giden 12 kişilik kafilede yer aldı. Potansiyellikten Oyunculuğa geçiş aşamasında Mental anlamda ne kadar hazır olduğunu net olarak gördüğümüzü söyleyebilirim. Şuan ise Genç Yetenek geçtiğimiz yıllara oranla çok daha olgun. Sahada takım arkadaşlarına güvenen, takımına yardım etmek için çalışan ve oynadığı oyundan zevk alan Cedi, her geçen gün oyununa bir şeyler katmaya devam ediyor.

Sözün Özü

Son yıllarda Altyapı Şampiyonalarındaki başarılarımızın ardından merakla beklediğimiz genç oyuncuların başında gelen Cedi, şu ana kadar gösterdiği performans ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmış durumda. Oynadığı her karşılaşmada aynı ciddiyeti sahaya yansıtabilen bir oyuncu kimliğine sahip olduğunu düşünüyorum. Özellikle yukarıda belirttiğim gibi, eksiklerinin üzerine gidip daha çok geliştiği takdirde çok iyi yerlere gelebilir. Bu eksiklerinin başında ise tabi ki şut geliyor. Eğer dış şutunu daha da istikrarlı seviyelere çeker ve diğer zayıf bölgelerini de geliştirirse; Ülke Basketbolumuza gelecekte büyük hizmetler vereceğinden hiçbir şüphemiz yok. Saha dışındaki karakteriyle de herkesin beğenisini kazanmayı başaran Cedi, oynadığı oyun ile her geçen gün biraz daha büyüyor ve onun gelişimini canlı takip edebilmek müthiş bir şey.

Ek Grafik

Top Kullanma

 

Grafiklerin hazırlanmasındaki yardımlarından ötürü Doğuş Özkan’a (@codexLeicester) ve oyuncuya ait görsellerin yapımındaki katkılarından ötürü de Onur Coşkun’a (@onursve) çok teşekkürler.

 

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: [email protected]

Website:

5 Comments

 1. bozkurt - 16/03/2015

  saric gibi abartilan bi oyuncu kesinlkle arada iyi isler yapar o kadar. bi yetenek varsa furkan korkmazdir digerleri full konsantrasyon

 2. Hakan yılmaz - 16/03/2015

  Cedi furkan,oğulcan,emircan,kenan,egemen hepsi katkı verir ama şuan için nba furkan için uygun

 3. halil - 16/04/2015

  Cedi den cok umitliyim nba ye gidecegini düşünüyorum ama avrupa da kalirsa daha fazla basarili olacaktir.

 4. koc - 17/04/2015

  NBA e giderse cok dalga geçerler.

 5. STANDART - 17/04/2015

  Bence,Şu anda öncelikli olarak TBL de çok işler yapması gerekiyor.TBL de çok sağlam ve istikrarlı süreler alıp hem savunma hemde skor anlamında fazlasıyla katkı vererek oynayacak sonra bu istikrarlı performansını Eurolig'e taşıyacak ki NBA gibi üst düzey bir ligi telaffuz edebilsin.Bunlar hep standart balon yapma,pazarlama çalışmaları.Daha dün bir bugün iki...Birileri para kazanacak diye böyle yetenekli, pırıl pırıl çocukları şişirip erkenden kurtlar sofrasına atıyorlar sonra çocuklar kaybolup gidiyor.Yazık TV de spikerler çocuk turnike atsa öve öve bitiremiyorlar.En küçük hareketi abartılıyor,her zamanki gibi kendimizi kandırıyoruz.Berk Uğurlu diye bir çocuk vardı,şimdi nerde acaba?Öve öve bitiremiyorlardı çocuğu.TBL de ve Eurolig'te gençlere süre veren sadece iki teknik adam var.İvkoviç ve Obradoviç.Bunu yapabiliyorlar çünkü bu teknik adamlar kendini kanıtlamış Avrupa nın en çok kazananları olmuşlar.Başarıya doymuşlar zaten ancak diğer takımlarımıza baktığımızda işler böyle yürümüyor.Hepsi kazanmak zorunda olduklarından sahada hep 6-7 yabancı var sadece formalar tanıdık.''Artık kendi gençlerimize dönüp balon başarıları bırakıp Türk gençlerine yatırım yapalım başarı sonra gelecektir''Bunu yazıyorum ama bunun olmayacağından da eminim çünkü birilerinin milyon dolarlar ile oynaması engellenecek,bu işin ucu çok uzaklara kadar dokunacak.Benimki sadece hayal...

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir