Yazı: Utkuhan Genç ve Yunus Emre Demirkol

Kolej basketbolunu sevenlerin kuşkusuz en sevdiği ay olan Mart ayı geldi çattı. Büyük turnuva “First-Four” denilen maçlarla başladı.

Bu maçlar sonucunda kazananlar turnuvaya devam edecek olan 64 takımın içinde kendine yer bulacak.

İlk maç, ilk heyecan

Turnuva bileti kapmak isteyen Mount St. Mary’s ve New Orleans ilk maçta karşı karşıya geldiler. Kıyasıya mücadeleye sahne olan maçta Mount St. Mary’s sürekli farkı açmak için çabalamasına rağmen New Orleans yakaladığı serilerle maça tutunmayı başardı. Oyun kurucu Miles Wilson ve Robinson Mount. St. Mary ekibinde eli sıcak isimlerdi. İkili maçı 10 da 6 üçlük isabeti bularak takımın 67 sayısının kırkını attı. New Orleans’ta tecrübeli guard Nate Frye 18 sayı atsa da takımının yenilgisine engel olamadı. Son saniyede bir mart klasiği olan maç kazandıran üçlük fırsatı doğdu ancak New Orleans ekibi bu kadar şanslı değildi. Mount St. Mary’s maçı 67-66 kazanarak turnuva biletini kaptı. Ekip son şampiyon Villanova ile ilk turda karşılaşacak.

İkinci maç, heyecan dolu mücadele!

Gecenin diğer maçı Kansas State ile Wake Forest arasında oynandı. Saha içi isabeti %66 olan Kansas State maçı 95-88 kazandı ve turnuva biletini kaptı. Maçın yıldızı kuşkusuz Wesley Iwundu oldu. Geceyi 24 sayı, 6 ribaund ve 7 asistle tamamlayan Iwundu, takımına galibiyeti getirdi. Wake Forest ekibinde forvet Collins’in 26 sayı 9 ribaundluk performansı takımını turnuvaya taşımaya yetmedi. Kansas State turnuvada konferansında 6.sırada yer alan Cincinnati ile ilk turda karşılaşacak. Cuma gecesi oynanacak maçta takımlar ilk turu atlamak için mücadele edecek.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir