Bursa Notları #2 (YETŞ14)

ömer-utku-al

Okumadıysanız: Bursa Notları #1 (YETŞ14)

Bu yazıda turnuvanın guardları hakkında kısa kısa turnuva boyunca tuttuğum notları paylaşacağım. Üçüncü yazıda ise, forvet ve pivotları inceleyeceğim.

Tanalp Şengün (9 Eylül) ’98 G

Tanalp, turnuvanın en iyi guardı olmayı sonuna kadar hak etti. Her iki guard pozisyonu için iyi bir fiziğe sahip. Atletik ve yaşına göre diğer guardlardan çok daha güçlü, mücadeleden kaçmıyor. Hücumda genellikle penetre ve şut üzerinden üretken. Bursa’da %43.3 gibi çok iyi bir üç sayı yüzdesi yakaladı ve kritik anlarda da şutunu kullanmaktan çekinmedi. Savunmada da önemli bir silah Tanalp ve savunmada yüksek efor sergileyip, rakibini hataya sürüklüyor. Biraz daha oyun bilgisini geliştirip, tercih hatalarını daha aza indirirse, daha komple ve iyi bir oyuncu olacaktır.

İstatistik: 17 sayı-6.5 ribaund-4.6 asist-1.5 top çalma-4 top kaybı

Mert Konuk (Tofaş) ’00 G

Yanılmıyorsam, Mert turnuvanın tek 2000 doğumlu oyuncusuydu, en azından oynayan ve bu kadar sorumluluk alan tek oydu. Kendisinden 2 yaş büyük oyunculara karşı oynamakta hiç zorluk çekmedi. Çok olgun ve yaşına göre oldukça iyi bir fiziğe sahip. Babası eski basketbolcu Murat Konuk’un boyunun 2.00 metre civarında olduğunu düşünürsek, mutlaka o da daha fazla uzayacaktır. Kendisinden 2 yaş büyük olan oyuncuya bile ne yapması gerektiğini söyleyebiliyor. İlk kez Mert’i izleme şansı buldum, ilk izlenimim oldukça olumlu ancak biraz daha bekleyip, milli takım seviyesinde de gördükten sonra konuşmak daha doğru olur.

İstatistik: 11 sayı-4.1 ribaund-2.1 asist-1.8 top çalma-3.3 top kaybı

Berk Kar (Genç Karşıyakalılar) ’98 PG

Pozisyonu için iyi bir fiziğe sahip, güçlü. Oldukça atletik. Şutu var ve zaman zaman çizginin gerisinden ciddi tehlike yaratabiliyor. Savunmada tam saha baskıyı iyi yapıyor, bacakları kuvvetli. Çembere penetre ve bitirişleri etkili, pNr oyununu ve pas fundamentalını biraz daha geliştirirse, daha etkili bir oyuncu olabilir. Genel anlamda 1 numara özellikleri üzerinde durması gerekiyor çünkü 2 numara için kısa kalır.

İstatistik: 12 sayı-5.8 ribaund-2.6 asist-1.3 blok-3 top çalma-3.8 top kaybı

Enis Sipahi (Tofaş) ’99 PG

Kuzeni Kenan gibi ince, uzun bir fiziği yok. Fiziksel açıdan daha küçük ve kısa, biraz da güçsüz kalıyor şu anda. Birinci öncelik onun için mutlaka fiziğini geliştirmek olmalı. Maç içerisinde ara ara kopmalar yaşayabiliyor. Top kaybı ortalaması bu sene oynadığı 2 turnuvada da çok yüksekti, oyun zekası, saha görüşü, pas yetenekleri, top hakimiyeti aslında iyi fakat seçimlerde çok hata yapıyor. Şut tehdidi var ama dış şutunu daha istikrarlı hale getirmeli.

İstatistik: 10 sayı-2.6 ribaund-3.5 asist-0.8 top çalma-3.5 top kaybı

Ömer Utku Al (Beşiktaş) ’98 PG -fotoğraftaki-

Fiziksel açıdan undersize kalmasına rağmen iyi mücadele ediyor ve olabildiğince fiziksel defektini kapatmaya çalışıyor. Defansta akıllı ve kurnaz, top çalma yeteneği üst düzey (maç başına 5 top çalmayla turnuvanın en çok top çalan oyuncusu). pNr oyunu oldukça iyi, sonrasında pası iyi görüyor, saha görüşü oldukça iyi ve pull-up’ı da var. Şutu istikrarlı değil, geliştirmesi gerekiyor. Üst seviyede oynaması açısından fiziğini geliştirmesi, uzaması ve şutunu daha istikrarlı seviyeye getirmesi önemli olacak.

İstatistik: 11 sayı-3.1 ribaund-4.6 asist-5 top çalma-3.8 top kaybı

İsmet Baran Avşar (Anadou Efes) ’99 G

İlk adımı çok hızlı ve penetresi çok kuvvetli. Şutu istikrarsız. Savunması fena değil. ’99 doğumlu olmasına rağmen, ’98 doğumlulara karşı hem kulübünde, hem de milli takımda ciddi süreler buluyor, bunu iyi değerlendirmeli. Turnuvayı performans açısından çok iyi geçirdiğini söylenemez, açıkçası beklenti biraz daha fazlaydı. Takipte kalmakta fayda var, gelişmeye devam ediyor. Uzaması önemli bir faktör kariyer gelişimi açısından.

İstatistik: 2.8 sayı-3.3 ribaund-1.6 asist-1 top çalma-1.1 top kaybı

Süleyman Yavaş (Banvit) ’98 PG

Banvit klasman maçları oynadığı için açıkçası çok fazla izleyemedim. Ama izlediğim kadarıyla ve istatistiklerden de Süleyman, Banvit’ten öne çıkan oyuncuydu kısa pozisyonundan. Fiziksel olarak 1 numara için fena değil. Savunmasını geliştirmesi gerekiyor, faul probleminden kaçması için. İzlediğim Beşiktaş maçında pek iyi oynamadı faul probleminden dolayı, skorer yönü güçlü. Top kaybı sayısını çok daha aza indirmeli, top kaybı sorunu var. Pas yetenekleri ve asist yönü de oldukça iyi.

İstatistik: 16 sayı-4.6 ribaund-7.2 asist-3.8 top çalma-6.4 top kaybı

Burak Eldeleklioğlu (Fenerbahçe) ’99 PG

Fiziksel açıdan kısa ve küçük olmasına rağmen, deliciliği ve oyun zekasıyla iyi işler yaptı. Şutu da var, bir oyun kurucuda olması gereken hemen hemen her şey var fakat fiziğini üst seviye için geliştirmesi şart. Onun kariyerinde önemli nokta, birazcık daha uzayıp, fiziğini geliştirip/geliştirmeyeceği olacaktır diye düşünüyorum.

İstatistik: 8 sayı-2.3 ribaund-2.1 asist-0.8 top çalma-1.1 top kaybı

Mert İlhan (Galatasaray) ’99 PG

1 yaş küçük olmasına rağmen Galatasaray’ı yarı finale kadar taşıyan isimdi. Hem sayı, hem de asist istatistiğinde takımın lideriydi (13 sayı-5 asist ortalamaları). Fiziksel olarak şu anda 1 sene daha yıldız senesi olduğu için çok fazla karamsar değilim, genç takıma geçiş sürecinde mutlaka fiziğini geliştirmeli. Enteresan bir şekilde kısa olmasına rağmen, çok iyi ribaund sezgisi var ve turnuvada maç başına 7.5 ribaund ortalaması yakaladı, neredeyse uzunlar kadar ribaund aldı diyebiliriz. Her iki alanda da, ribaundlara girmekten ve uzunlara bu konuda yardım etmekten çekinmiyor. Geçmişe göre oyun kurucu olarak gelişme gösterdiğini gördük ve takım arkadaşlarını işin içine sokma, onları yönetme konusunda da önemli gelişme kaydetmiş. Defansta önemli bir silah, top çalma yeteneği de var. Şutunu şampiyonada sezon içine göre daha iyi gördüm ama daha da geliştirebilir…

İstatistik: 13 sayı-7.5 ribaund-5 asist-3 top çalma-2.5 top kaybı

Kerem Kurtul (Bosch) ’98 G

Fiziksel olarak zayıf ve ince, 2 numara pozisyonu için yeteri uzunlukta da değil. Daha çok atıcı ve skorer oyunuyla dikkat çekti.  Genellikle sağ tarafına penetre ediyor, iyi şutör. Oyununun şut/skor dışındaki yönlerini geliştirmesi gerekiyor. Takımı klasman maçları oynadığı için yalnızca 1 kez izleme şansı buldum o yüzden çok fazla detaylı bilgim yok.

İstatistik: 21 sayı-2.6 ribaund-3.4 asist-3 top çalma-3.8 top kaybı

 

 

2 YORUMLAR

  1. Sn. Pelister,

    Sizin Yıldızlar kategorisinde izlediğiniz Mert Konuk isimli oyuncuyu biz de Küçükler kategorisinde izleme şansı bulduk. İleride basketbolcu olur ya da olamaz bilemem ancak öncelikle sporcu kişiliğini geliştirmesi şart diye düşünüyorum. Hem takım arkadaşlarına hem de rakip oyuncularına tavırları hiç de sempatik değildi. Madem babası da eski bir oyuncu, bu konuda oğluna yol göstermesi yerinde olur düşüncesindeyim. Eskiden oyuncu olanların çocuklarının yaşı ile ilgili söylenenler, bu çocuk için de geçerli mi bilemem ama sizin de belirttiğiniz gibi “… Kendisinden 2 yaş büyük oyunculara karşı oynamakta hiç zorluk çekmedi.” ifadesinde yer alan fiziksel yapısı, özellikle Küçükler turnuvasında bariz olarak ön plana çıktı.

    • Bende açıkçası Yıldızlarda dediklerinizi gördüm… Maalesef. Ama oyuncu daha 14 yaşında olduğu için, yazmak istemedim. Biraz daha izleyelim, Yıldız A senesine bakalım. Daha çok küçük çünkü. Değişebilir. Küçük şampiyonasında biraz daha ağır basmış olabilir eksileri, maalesef gelemedim ben Çanakkale’ye. Görüşlerinizi turnuvayla ilgili mailime bekliyorum: [email protected]. Sevgiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler