BSL Hücum ve Savunma Verimliliği | TB Özel

Bildiğiniz gibi TrendBasket olarak ligimize geliştirilmiş istatistik kavramını getirmek için çalışıyoruz. Bu konuda her gün yeni adımlar atıyoruz ve savunma verimliliği çalışmamızın ardından şimdi de Hücum ve Savunma Verimlilikleri’ni karşılaştıran bir grafiği sizlerle paylaşıyoruz.

Aşağıdaki grafikte ligimizdeki 16 takımın savunma ve hücum verimliliği olarak nerede olduklarını işaretledik.

Öncelikle hücum ve savunma verimliliği kavramlarını tekrar hatırlatalım.

Hücum verimliliği: Bir takımın her 100 hücumunda attığı sayı ortalaması

Savunma verimliliği: Bir takımın her 100 savunmada potasında gördüğü sayı.

Hücum ve savunma verimlilikleri gereklidir çünkü bir takımın attığı ve yediği sayılar tercih ettikleri tempo ile çok ilgilidir.

Örnek vermek gerekirse Torku Konyaspor Banvit’ten sezonun bu noktasına kadar potasında 81 sayı daha az görmüş durumda, ancak Torku Konyaspor ligin en düşük tempo ile oynayan takımlarından biriyken Banvit en yüksek tempoda oynayan takımı. Basitleştirmek gerekirse Banvit her maç ortalama 71,8 pozisyon savunurken Torku Konyaspor sadece 67,6 pozisyon savunuyor. Haliyle daha düşük tempo daha az sayı yemek demek.

Bu iki takımı savunma verimliliğinde karşılaştırmak gerekirse Banvit her 100 hücumda potasında 110,5 sayı görürken Torku Konyaspor her 100 hücumda 112,7 sayı görüyor.

Özetle Banvit ligde potasında daha çok sayı görmüş olmasına rağmen Torku Konyaspor’dan daha iyi bir savunma takımı.

Grafiği okumak için durumu şöyle özetlemek yeterli olacaktır. Bir takım grafikte ne kadar üstte ve ne kadar soldaysa o kadar başarılıdır. En verimli savunmayı yapan takım Darüşşafaka Doğuş, en verimli hücumu yapan takım ise Fenerbahçe.

En sağda olan iki takım ise Türk Telekom ve İstanbul Büyükşehir Belediye olarak gözlemleniyor. Takımları birbirleriyle karşılaştırmak için çok faydalı olacağına inandığımız bu çalışmayı sizlerle paylaşıyoruz.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Achille Polonara: “Fenerbahçe’de olmak rüya gibi” #EuroLeague

Fenerbahçe Beko, yeni sezon öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi. TrendBasket ekibinin de katılım sağladığı Metro Enerji Spor Salonu’nda yapılan medya gününde Fenerbahçe Beko'nun yeni...

Manisa BBSK altyapı çalışmalarını başlattı #TBL

Manisa BBSK Basketbol, yeni sezona A takımın yanı sıra altyapıda da ciddi ve sürdürülebilir bir projeyle başladı. A takım düzeyinde Basketbol Süper Ligi’ne çıkmayı hedefleyen...

#BSL tarihinde triple-double yapan oyuncular | GALERİ

#BSL tarihinde triple-double yapan oyuncular | GALERİ ING Basketbol Süper Ligi'nde 1966'dan bu yana heyecan devam ediyor ve lig tarihinde şimdiye kadar 10 oyuncu triple-double...