Bronz Madalya Türkiye’nin! #FIBAU20Europe

2015 U20 Avrupa Şampiyonasında dün Sırbistan’a kaybeden Ümit Milli Takımımız bugün üçüncülük mücadelesinde Fransa ile karşılaştı. Karşılaşmadan 84-74 galip ayrılan Ümitlerimiz, turnuvayı üçüncü sırada tamamladı ve bronz madalyanın sahibi oldu.

Karşılaşma iki takımında sayılarıyla başladı. Fransa, takımın önemli pota altı oyuncularından Yabusele ile sayılar bulmayı başarırken bizim ilk sayılarımız Metecan Birsen’den geldi. Berk Uğurlu’nun da maça iyi başlamasını değerlendiren Ümitler, skor üstünlüğünü eline geçiremese de oyun üstünlüğünü elinde tuttu. Ayrıca Doğuş Özdemiroğlu ile de faul çizgisinden sayılar bulmamız oyunu açmamızı sağladı ve periyodu 20-15 önde kapatmasını bildi. Maçın ikinci periyodunda çok çok daha iyi bir Ümit Milli takım vardı sahada. Özellikle periyot başında Okben Ulubay ile sayılar bulan Ümitlerde, Doğukan Şanlı da insiyatif aldı. Hem içerden hem de dışarıdan sayılar bulan Doğukan, takımımızın farkı açmasında büyük paya sahipti. Periyodun ilerleyen bölümlerinde de savunmada sertlik dozajını iyiden iyiye arttıran Millilerimiz, rakibine kolay sayı şansı vermese de Cornelie’nin sayılarına pek engel olamadık. Onun ardından pota altında Muhsin Yaşar’ın çok önemli katkılarıyla soyunma odasına 19 sayı fark ile 46-27 önde girmesini bildik.

Maçın ikinci periyoduna nedensiz bir şekilde telaşlı başladık. Cornelie’nin sayılarına Luwawu da destek verdi ve sayı farkını az da olsa indirdi. Ancak dakikalar ilerledikçe oyunun içine girmeyi başardık. Yine Doğuş Özdemiroğlu’nun önde yaptığı etkili baskıyla ayakta kaldık ve Tolga Geçim’in de skora destek vermesiyle krizi atlatmasını bildik. Ancak periyodun sonundaki ufak çaplı bir fırtınaya yakalanmamız bizim adımıza iyi olmadı ancak son periyoda 12 sayı fark ile önde girmeyi başardık. Maçın son periyodu bizim adımıza hiç iyi başlamadı. Özellikle bu jenerasyonun önemli oyuncularından olan Timothe Luwawu ve takımın guardı olan Rozenfeld’in sayılarına engel olamayınca fark tek hanelere ve hatta bir ara 6 sayıya kadar indi. Ancak bu dakikadan sonra Emircan Koşut ile üst üste sayılar bulduk ve krizi atlattık. Yabusele ile bir fırtına daha yaratan Fransa’ya karşı maç sonunu iyi oynayan Milliler, sahadan 84-74 galip ayrıldı ve U20 Avrupa Şampiyonasını Bronz madalya ile kapattı.

U20 Basketbol Milli Takımımızı buradan tekrar tebrik edelim. Kürsüdeki yerimizi yine almasını bildik. Oyuncularımız tam takım olarak turnuva öncesinde sadece bir gün çalışabilse de takım içerisindeki arkadaşlık bu başarıyı getirdi. Ancak oyuncularımızın gelişimi henüz istenen seviyede değil ve takımlarında çok daha fazla süre almaları gerekiyor. Umarım gelecek sezon bu oyuncular kulüplerinde nitelikli süreler alabilirler. Geleceğimiz Şampiyonlarına çok iyi bakmamız gerekiyor…

Geri1 of 2

TÜRKİYE 84-74 Fransa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler