Geçtiğimiz yaz Litvanya’nın Kaunas kentinde düzenlenen U16 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nı birinci sırada tamamlayan Bosna Hersek’in U17 Dünya Şampiyonası’na katılım durumu belirsiz.

Fiba Europe

fibaeurope.com

Kaunas’taki U16 Avrupa Basketbol Şampiyonası Finali’nde ev sahibi Litvanya’yı 85-83 mağlup ederek şampiyonluğa ulaşan Bosna Hersek U16 Basketbol Takımı, bu yaz İspanya’da düzenlenecek olan 17 Yaş Altı Dünya Şampiyonası’nda boy göstermeye hak kazanmıştı. Kadrosunda Dzanan Musa, Njegos Sikiras, Sani Campara gibi yaş grubunun önemli oyuncularını bulunduran takım, geçtiğimiz yaz düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na da antrenör Josip Pandza‘nın kişisel çabalarıyla bulduğu sponsorlar sayesinde katılabilmişti. Bosna – Hersek’in içinde bulunduğu olumsuz maddi koşulları aşamamış olması da bu yaz düzenlenecek turnuvaya katılımları konusunda akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

Konu hakkında Bosna Hersek’te yayın yapan N1 Televizyonuna açıklamalarda bulunan Pandza, içinde bulundukları duruma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Takımı Dünya Şampiyonası’na götürüp götüremeyeceğim konusunda henüz bir fikrim yok, hala oturup bu konu hakkında konuşma fırsatımız olmadı. Federasyonun çok büyük maddi sıkıntıları var, bu yüzden Dünya Şampiyonası’na katılmak hala koca bir sor işareti. şeklinde konuşan Pandza bu yaz için olumlu sinyaller vermedi.

Cengizhan Muratoğlu

Türk ve Yugoslav basketbolu, altyapılar hakkında her şey... twitter: @muratogluc

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir