Geçtiğimiz yaz ayında Litvanya’nın Kaunas kentinde düzenlenen U16 Avrupa Şampiyonası’nda podyumun en üst basamağına çıkmayı başaran Bosna Hersek U16 Milli Takımı, bu yaz İspanya’nın Zaragoza şehrinde düzenlenecek U17 Dünya Şampiyonası’na katılım hakkı elde etmişti.

{8E214343-1464-4ABA-8091-FD92C9ED364C}flexible

fibaeurope.com

Ancak ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik dar boğazda genç basketbolcuların ekonomik destek görmemeleri, Bosna Hersek’in şampiyonaya katılma durumunu belirsiz kılmaktaydı. Konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Koç Josip Pandza turnuvaya katılım durumlarının belirsizliğini koruduğundan bahsetmişti. Zira takım Kaunas’taki turnuvaya da Koç Pandza’nın şahsi çabalarıyla bulduğu sponsorlar sayesinde katılabilmişti.

Federasyon ve siyasi yetkililerin bu ilgisiz tavırları karşısında genç basketbolculara ilginç bir destek geldi. Al Jazeera Balkan’ın Spor Magazin bölümündeki haberine göre, Bosna – Hersek’teki cafe işletmecileri ve diğer esnaf grupları genç milli oyuncularına destek için kolları sıvamış durumda. Bir grup yerli girişimcinin çabalarıyla takımın masraflarını karşılamaya yetecek miktarın toplanmaya çalışıldığı bildirildi.


Kaynak |

*Al Jazeera Balkan

Konu ile ilgili tarafların açıklamalarını en kısa sürede sizlerle paylaşacağız.

Not: Haberde kullanılan görseller FIBA Europe’un resmi internet sitesinden alınmıştır.

Cengizhan Muratoğlu

Türk ve Yugoslav basketbolu, altyapılar hakkında her şey... twitter: @muratogluc

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir