Bojan Bogdanovic: “Obradović, basketbolu herkesten iyi biliyor” | TB ÖZEL

Ekip arkadaşlarımızdan Utkuhan Genç, Indiana Pacers’ın Hırvat oyuncusu Bojan Bogdanovic ile keyifli röportaj gerçekleştirdi. 

Bojan Bogdanovic ile kendisinin ve Pacers’ın yeni sezondan beklentilerinden geçen sezonki Cavaliers serisine ve Fenerbahçe’ye kadar birçok konunun konuşulduğu röportaj sizlerle!

– Az önce yeni sezon öncesindeki son antrenmanlardan birini gerçekleştirdiniz. Hem takım hem sen gelecek sezon için neler hissediyorsunuz? 

“Yeni sezon için oldukça heyecanlıyız. Takımımıza Tyreke, Doug gibi yeni isimler katıldı. Daha derin bir kadromuz var ve umuyoruz ki geçen sezondan daha iyi bir sezon geçireceğiz.” 

– Geçen sezon ilk turda neredeyse LeBron ve Cavailers’ı yeniyordunuz ve bu birçok insanı şaşırttı. Neler söylemek istersin? 

“Sezon içinde de o seri içinde de kazanma şansı daha az olan taraf olarak görülüyorduk. Ama Cleveland için işleri çok zorlaştırdık ve neredeyse ikinci tura ulaşan taraf da biz oluyorduk. Aslına bakarsanız hem acı hem de tatlı bir his. Hepimiz onları yenebileceğimizi düşünmüştük.” 

– LeBron’un da Doğu Konferansı’ndan ayrılmasının ardından takım olarak hedefiniz nedir bu sene? Doğu’da bir şampiyonluk adayı olarak görüyor musunuz kendiniz? 

“LeBron, Doğu’dan ayrılmış olabilir ancak hala çok güçlü ve iyi takımlar var burada. Mesela şu an Boston favori görünüyor ama zirve için yarışabilecek beş altı takım daha sayabilirsiniz. Hiç kimse için hiçbir şey kolay olmayacak çünkü burada herkes herkesi yenebilir şu an. Biz de Doğu’daki en iyi takımlardan biri olduğumuzu düşünüyoruz ve umarız başarılı olup zirveye ulaşabiliriz.” 

– Cleveland serisi sona erdikten sonra Victor Oladipo’nun tüm takıma “Bir sonraki sezon şu an başlıyor.” diye bir mesaj gönderdiği haberleri yapılmıştı. O mesajı gördükten sonra nasıl hissettin? 

“Oladipo harika bir oyuncu ve bu takımın lideri. İş ahlakı ve basketbola olan tutkusu hepimizi daha çok çalışmaya itiyor. Hepimiz geçen sene hikayemiz yarım kalmış gibi hissediyorduk. Bu nedenle bu sezon daha iyi olabilmek için bütün yaz daha çok çalıştık.” 

– Bununla alakalı olarak da şunu merak ediyorum; Myles Turner’ın fiziki değişimi ile ilgili, Victor’un bir oyuncu olarak tavanı ile ilgili, takıma yeni gelenlerle ilgili birçok haber vardı. Sanki medya sizi Doğu’nun favorilerinden biri olarak gösteriyor gibiydi. Bu baskıyı hissediyor musunuz? 

“Baskı altında hissettiğimizi söyleyemem ama Doğu’daki en iyi takımlardan biri olduğumuza katılıyorum.  Herkesle rekabet edebileceğimizi ve her takımı yenebileceğimizi düşünüyoruz. Geçen sene kadroda olan neredeyse herkesi takımda tuttuğumuz gibi bu sene yeni gelen isimler de var. Bence bu sene daha iyi olmalıyız.”

– Takıma yeni gelen isimlerden biri de Tyreke. Onun takıma katılmasıyla alakalı neler düşünüyorsun? 

“Memphis’te geçen sene çoğunlukla ilk beş oynadı ve çok da iyi iş çıkardı. Aramıza katıldığı için mutluyuz.” 

– Senin pozisyonuna biraz rekabet getirdi sanki? 

“Evet o ve Doug, ikisi de harika oyuncular ama bence rekabet takım için her zaman iyidir. Size daha çok çalışma azmi verir.”

– NBA’deki beşinci sezonun bu sezon ve hem saha içi isabet yüzden hem de üçlük isabeti yüzden her sene artış gösterdi. Bu alanlarda kendini geliştirmek için neler yaptın? 

“Çok çalışıyorum. Eğer başarılı olmak istiyorsanız çok çalışmalısınız. Bu ligde kendinize bir yer edinebilmek için düzenli olarak gelişme göstermek zorundasınız.”

– Avrupalı oyuncular için tavsiyen nedir? Başarının bir formülü var mı? 

“Burada başarılı olmak için bir formül yok. Bazı oyuncular buraya gençken geliyorlar, bazıları ise benim gibi yirmilerinin ortalarında gelmeyi tercih ediyor.  Bana sorarsanız Avrupa’da edindiğim tecrübenin bana çok faydası dokundu. Ama tabii ki başarılı olmak için birinci koşul çok çalışmak.”

– Avrupa’daki tecrübenden bahsedelim biraz. Obradovic’in Fenerbahçe’sinde oyununun zirvesine ulaştın. Obradovic hakkında neler söylersin? 

“Obradovic birlikte çalıştığım en iyi koç ve onunla geçirdiğim zamanın oyunuma katkısı diğer her şeyden daha çok oldu. Oyuncularıyla ilişkisi başka hiçbir şeye benzemiyor. Bir oyuncuya nasıl yardımcı olabileceğini çok iyi biliyor, basketbolu herkesten iyi biliyor. Uzak ara bugüne dek çalıştığım en iyi koç. Onunla, Fenerbahçe’de çalışma şansı elde ettiğim için çok mutluyum. Türk taraftarlar çok tutkulular ve ne olursa olsun sizi destekliyorlar o yüzden orada geçirdiğim zaman benim için harikaydı.” 

– Sevgili Bojan Bogdanovic EuroLeague’i ve Fenerbahçe’yi takip ediyor musun hala? 

“Avrupa basketbolunu hala takip ediyorum. Bence şu an daha iyi bir sistem var. Taraftarların favori takımlarını izlemek için daha çok fırsatı var. Ben de elimden geldiğince izliyorum.” 

– Şimdi de senin için birkaç tane kısa cevaplı sorum var. İki seçenekten birini seçer misin tarzı sorular. Hazırsan başlayalım. 

– Savunma mı hücum mu? 

“Yani duruma göre değişir ama sanırım sayı atmayı hep daha çok sevdim o yüzden hücum diyeceğim.”

– Sayı mı asist mi? 

“Yine duruma göre değişir ama burada da sayıyı seçeceğim.” 

– En sevdiğin film? 

“Zor oldu bu, çok film var. Truva diyelim.” 

– Futbol demeyi mi tercih ediyorsun soccer demeyi mi?* 

“Futbol tabii ki.” 

– Basketbolcu olmasaydın ne olurdun? 

“Futbolcu olurdum. Hırvatistan’dayken santrafor olarak futbol oynuyordum.”  


*Amerika Birleşik Devletleri’nde insanlar futbol için “soccer” Amerikan Futbolu için “football” kelimesini kullanıyor.  

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler