Biyombo, oyuncu opsiyonunu kullanmayacak; DeRozan da ona katılacak mı?

Özellikle Cleveland Cavaliers’a karşı oynadıkları play-off serisinde gösterdiği performansla lig genelinde adından söz ettiren Bismack Biyombo, kontratının son yılındaki oyuncu opsiyonunu kullanmama kararı aldı.

Bu karar sonucunda geçen yaz imzaladığı 2 yıl-5.6 milyon dolarlık sözleşmesi Temmuz ayında sona erecek Biyombo, yükselen değerini serbest oyuncu piyasasında yüklü bir kontrata çevirmek istiyor. 2015-16 sezonunda 2.8 milyon dolar kazanan Biyombo’nun yeni kontratının yıllık en az 16 milyon dolar değerinde olmasını istediği biliniyor.

Biyombo’nun dışında kontratının oyuncu opsiyonunu kullanmayarak serbest oyuncu piyasasını test edecek bir diğer isim de Demar DeRozan. Kontratının son yılı olan 2016-17 sezonunda bonuslar ile birlikte toplam 10.3 milyon dolar kazanacağı tahmin edilen DeRozan, ne var ki, bu yaz bir maksimum kontrat imzalama beklentisiyle giriyor.

Şayet bu beklentisi gerçek olursa, DeRozan’ın ligde yedinci sezonunu tamamladığı da düşünüldüğünde, imzalanacak maksimum kontrat ikinci kademe kontrat* olarak sayılacak ve DeRozan’ın yıllık maaşı 25.9 milyon dolara kadar çıkabilecek. DeRozan’ın oyuncu opsiyonu ile ilgili 15 Haziran’a kadar karar vermesi gerekiyor.


*: NBA’de maksimum kontratlardaki yıllık maaş miktarı oyuncunun ligde geçirdiği seneye göre belirleniyor. Lig tecrübelerine göre altı veya daha az, yedi ila dokuz yıl arası, ve on yıl veya üzeri şeklinde üç kademeye ayrılan bu kontratlardaki maaş miktarı da NBA’de bir sezonun yıllık maaş tavanına göre belirleniyor.

Kaynak: Basketball Insiders

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler