Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin haftasında turnuvadaki temsilcilerimizden Beşiktaş Sompo Japan’ın konuğu Oostende idi. Ev sahibi sahadan 87-77 galip ayrıldı.

Beşiktaş Sompo Japan’ın ilk beşi: Kenan Sipahi, DJ Strawberry, Jon Diebler, Earl Clark, Augusto Lima

Oostende’nin ilk beşi: Vladimir Mihailovic, Jean Salumu, Vincent Kesteloot, Chase Fieler, Tonye Jekiri

Jon Diebler’ın üç sayı isabetleriyle maça giren Beşiktaş, ilk bölümde içeriyi iyi kapatmasına karşın rakibinin perimetredeki top trafiğini engellemekte zorlandı. Orta mesafe şutlarla Beşiktaş savunmasını cezalandırmayı hedefleyen Oostende’de bu şutların düşük yüzdeyle değerlendirilmesi sayı toplamını etkiledi. Hücum ribaundlarında etkinliğini fizik üstünlüğünü kullanarak gösteren ev sahibi yedinci dakikadaki molaya 16-11 önde girdi. Sertaç Şanlı’nın oyuna girişi ile birlikte boyalı alanı çok daha rahat işleyen temsilcimiz, Strawberry’nin top yönlendiriciliğini kullanarak farkı çeyrek sonunda çift hanelere çekti: 24-13. Dış şutlar haricinde hücum opsiyonu üretemeyen Oostende ilk çeyreği 24-15 geride kapattı.

İkinci çeyrek başında 7-0’lık bir seri yakalayan Beşiktaş farkı 16’ya çekti: 31-15. Bire bir savunmada yenilmeyen ve çemberi Oostende kısalarına kapatan Beşiktaş, yakaladığı üstünlüğü Earl Clark’ın forvet bire birleri ve Jon Diebler’a hazırlanan pozisyonlarla korudu. Yüksek tempoyla seyreden mücadelede sertlik seviyesini çeyrek sonuna değin üst seviyede tutan siyah beyazlı ekip devre arasına da 49-33 önde girmeyi bildi.

Belçika ekibi ikinci yarıya 12-0’lık seriyle başladı. İkili oyun uygulamalarında gelen hatalar Chase Fieler’ın tek başına gerçekleştirdiği hızlı hücumlara zemin hazırladı. Ek olarak savunma sertliğinden de ödün verilmesiyle seri kaçınılmaz hale geldi. Beşiktaş’ı bu krizden çıkaran isim D.J. Strawberry idi. Çembere agresif şekilde atak ederek pozisyonları kendi eliyle yaratan “Çilek” takımının avantajını korumasına yardım etti.  Earl Clark’ın da üç üçlüğü bu bölümde siyah beyazlı ekibin ritimden çıkmasını önledi. Yay gerisinden kaydedilen isabetlere rağmen Oostende çift haneli dezavantajı bozamadı ve Beşiktaş son çeyreğe 70-57 önde başladı.

Maç boyunca üç sayı çizgisinin gerisinden yüksek yüzdeyle oynayan Oostende, bu yolla maçın içinde kaldı son düdüğe kadar. Sertaç’ı doğru pozisyonlarda topla buluşturarak oyuncuyu bolca faul çizgisine gönderen Beşiktaş’ta Diebler ve Strawberry’nin soğukkanlı oyunları konuk ekibin skoru dengelemesine engel oldu. Siyah beyazlı maçtan 87-77 galip ayrılmayı da başardı.


Maçın detaylı istatistikleri için: FIBA Live Stats

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir