Basketbol Şampiyonlar Ligi temsilcilerimizden Beşiktaş Sompo Japan, D Grubu’nun ikinci haftasında Ukrayna ekibi Neptunas Klaipeda’ya konuk oldu.

Ivan Buva ve Joe Alexander gibi çember savunucu tipte olmayan iki uzunla maça başlayan Beşiktaş savunmada kısalarının yardımına rağmen zorlanarak ilk 10 dakika potasında 10 boyalı alan sayısı gördü. Hücumda da Buva dışında düzenlerini işletemeyen siyah beyazlılar ilk çeyreği 22-12 geride tamamladı.

İkinci çeyrekte ise oyunu mücadelesiyle dengelemeyi başaran Beşiktaş, bu anlamda kenardan gelen Samet Geyik’ten özellikle yararlandı. Rakibine bu çeyrekte yedi canlı top kaybı yaptıran temsilcimiz, bunun sonucunda bulduğu sayılarla oyunda dengeyi kurmayı bildi. Neptunas’ın saha içi isabetleri anlamında kötü geçen (3/10) çeyrekteki çıkış yolu, faul çizgisinden bulduğu 8 sayıydı. Devre arasına 38-33 ile girildi. Beşiktaş ilk yarı boyunca sadece 16 saniye skor üstünlüğüne sahipti.

Ev sahibi ekip üçüncü çeyrekte temsilcimize vurduğu darbeyle maçı kopardı. Buva temelli hücumundan verim alamadığı gibi, savunmada adam takibi konusunda da sıkıntı yaşayan Beşiktaş, üç sayı çizgisinden çoğu zorlama denemelerle olmak üzere (1/6) seviyesinde kalınca bir kez daha çift hanelerle geri düştü. Takım haline yedi top kaybı yapan temsilcimiz, sadece yedi sayı bulabildiği çeyreği 55-40 geride bitirdi.

 

Son çeyrek, gidişi ve sonuçlanması itibarıyla, formaliteden fazlası olmadı. Maçı 78-63 kaybeden Beşiktaş turnuvadaki ilk yenilgisini aldı. Neptunas ise ilk kez kazandı.

 

13 sayı, 9 ribaund, 2 top çalmayla oynayan Jerai Grant, Kyle Weaver’ın en büyük yardımcısıydı. Beşiktaş’ta ise Ivan Buva’nın (8/12) ikilikle 18 sayı, 5 ribaund, 2 asist, 2 top çalmalık performansı sonucu değiştirmedi.


Maçın detaylı istatistikleri için: Basketbol Şampiyonlar Ligi Resmi Sitesi

 

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: [email protected] Twitter: krutkayozcan

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir